قیمت نفت خام سنگین ایران رکورد زد

تصویر روز: قیمت نفت خام سنگین ایران در هفته منتهی به ۱۶ دسامبر بیشترین افزایش را به خود اختصاص داد.

، افزایش قیمت نفت که با نشست صد و هفتاد و یکم اوپک (۱۰ آذر) کلید خورد با نشست اوپکی قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ۱۶ دسامبر (۲۶ آذر) با یک دلار و چهار سنت افزایش به ۵۱ دلار و ۸۶ سنت برای هر بشکه رسید، میانگین قیمت نفت خام سبک ایران از ابتدای امسال تاکنون ۴۰ دلار و ۶۰ سنت برای هر بشکه بوده است.

قیمت نفت خام سنگین ایران با دو دلار و دو سنت افزایش به ۵۱ دلار و ۷۰ سنت برای هر بشکه رسید؛ میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران امسال تاکنون ۳۸ دلار و ۶۸ سنت برای هر بشکه بوده است.

قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته مورد بررسی، به ۵۱ دلار و ۹۴ سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته پیش از آن، یک دلار و ۲۵ سنت افزایش نشان می دهد.

به گزارش مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، قیمت نفت خام دبلیو تی آی آمریکا در هفته منتهی به ۱۶ دسامبر با ۹۶ سنت افزایش، ۵۱ دلار و ۹۳ سنت برای هر بشکه معامله شد.

قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال با یک دلار و ۱۶ سنت افزایش، ۵۳ دلار و ۶۰ سنت برای هر بشکه معامله شد. قیمت نفت خام شاخص دوبی و عمان به ترتیب با یک دلار و ۴۱ و یک دلار و ۳۴ سنت افزایش به ۵۲ دلار و ۵۲ و ۵۳ دلار و ۱۳ سنت برای هر بشکه رسید.

تداوم تاثیر روانی کاهش تولید از سوی تولیدکنندگان نفت اوپک و غیراوپک بر قیمت‌ها که مقرر شده از ابتدای ماه ژانویه سال آینده به ترتیب به میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار و ۵۵۸ هزار بشکه در روز کاهش دهند رشد قیمت نفت را در هفته مورد بررسی به همراه داشته است، این تصمیم به مدت ۶ ماه اجرایی خواهد بود.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد، سطح ذخیره سازی نفت خام این کشور برای چهارمین هفته پیاپی با کاهش روبرو شد. سطح ذخیره سازی تجاری نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۹ دسامبر با دو میلیون و ۵۶۳ هزار بشکه کاهش به ۴۸۳,۱۹۳ میلیون بشکه تنزل یافت.

تحلیلگران بر این عقیده اند که کاهش تولید نفت اوپک، عرضه نفت را در آمریکا و اروپا بیشتر از آسیا کم خواهد کرد زیرا تولیدکنندگان نفت منطقه خلیج فارس به دنبال حفظ سهم خود در بازار آسیا هستند.

 

It's only fair to share...Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on FacebookPrint this pageEmail this to someone
  • arvandguarantee
  • پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    شش + 19 =