طعمه هزینه برای رجیستری نشوید

تصویر روز : وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات با تاکید بر اینکه رجیستری هیچگونه هزینه ای ندارد، گفت: شهروندان باید مراقب کلاهبرداران باشند تا مورد سوء استفاده قرار نگیرند.

به گزارش  ایبِنا، طرح رجیستری گوشی تلفن همراه و تبلت اپل از امروز کلید خورد. طرحی که از حرف تا عمل آن چند سالی طول کشید و می توان گفت مردم با کلیات آن آشنا هستند اما از جزئیات و ساز و کار آن خبر ندارند. هدف از اجرای رجیستری را می توان پی بردن و اطمینان از اصالت گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیمکارت عنوان کرد.

خریداران تلفن همراه می توانند، شناسه ۱۵ رقمی (IMEI) را که روی جعبه دستگاه قابل مشاهده است به شماره ۷۷۷۷ پیامک کنند یا با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* و انتخاب گزینه استعلام اصالت، از اصالت گوشی مطمئن شوند. تمامی پیامک‌های مربوط به استعلام گوشی با سرشماره HAMTA ارسال می‌شود و اگر پیامکی با سرشماره دیگری در پاسخ به کاربر ارسال شود، جعلی است و به هیچ وجه قابل استناد نیست.

تمامی مراحل استعلام باید از طریق خریدار انجام شود و کاربران پس از اطمینان از اصالت تلفن همراه که نشان دهنده قانونی بودن و همچنین استاندارد بودن آن است، می‌توانند تلفن همراه مورد نظر خود را خریداری کنند. خریداران پس از خرید دستگاه باید فاکتور رسمی با مهر فروشگاه که شماره شناسه ۱۵ رقمی (IMEI) دستگاه روی آن درج شده را از فروشنده دریافت کنند و درصورت بروز هرگونه مشکل در مورد غیرقانونی بودن گوشی فروشنده باید پاسخگو باشد.

همچنین خریداران پس از خرید گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیمکارت با شماره گیری کد دستوری #۶#* شناسه بین المللی ۱۵ رقمی (IMEI) گوشی را دریافت می کنند که این شناسه باید با شناسه ثبت شده روی جعبه دستگاه یکسان باشد. گوشی‌های دو سیمکارته دارای دو شناسه IMEI و گوشی‌های چند سیم‌کارته دارای چند IMEI هستند.

در گام بعدی دستگاه باید در شبکه اپراتوری فعال شود. برای این کار خریدار باید کد فعال سازی (ActivationCode) را در هنگام خرید از فروشنده دریافت کند. برای فعال سازی تجهیز در شبکه اپراتوری، خریدار کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره‌گیری کرده و عدد مربوط به گزینه فعال سازی را انتخاب می‌کند.

پس از آن شناسه بین‌المللی ۱۵ رقمی ( IMEI) دستگاه و کد فعال‌سازی مربوط به دستگاه و شماره سیمکارت دستگاهی را که قصد فعال سازی آن را دارد به ترتیب وارد می‌کند. پس از تائید اطلاعات وارد شده، پیام موفقیت‌آمیز بودن فرایند را دریافت می‌کند. کاربران باید به این نکته توجه کنند که پس از فعال سازی، تلفن همراه فقط روی سیمکارت فعال شده قابلیت استفاده از شبکه را خواهد داشت و در صورتی که دارنده گوشی یا تجهیز بخواهد از سیمکارت دیگری استفاده کند باید فرایند انتقال بهره‌بردار را طی کند. در غیر این صورت تلفن همراه روی سیمکارت جدید فقط به مدت ۳۰ روز قابل استفاده خواهد بود.

خریداران گوشی تلفن همراه درصورت تغییر سیمکارت باید فرایند انتقال بهره‌بردار را با شماره گیری کد دستوری #۷۷۷۷* و ارسال عدد مربوط به گزینه انتقال بهره‌بردار انجام دهند. درصورت دریافت پیامک مبنی بر عدم ثبت گوشی، مشترک می بایست از خرید گوشی اجتناب کند و گوشی را به فروشنده بازگرداند.

مسافرانی که از خارج از کشور گوشی تلفن همراه یا تجهیز دارای سیمکارت خریداری کرده و به همراه خود وارد کشور می کنند باید شناسه بین المللی ۱۵ رقمی (IMEI) تجهیز خریداری شده را در گمرک محل ورود خود ثبت کنند. مسافران در هنگام ثبت شناسه گوشی تلفن همراه خود باید عوارض گمرکی آن را پرداخت و رسید آن را نزد خود نگهداری کنند. مسافران پس از دریافت کد فعال سازی از وزارت صنعت، معدن و تجارت باید آن را در سامانه همتا به آدرس Hamta.ntsw.ir ثبت کنند.

خریداران پس از خرید گوشی یا تجهیز دارای سیمکارت درصورت برخورد با هرگونه مشکل یا شکایت در زمینه استعلام، انتقال مالکیت، هزینه فعال‌سازی، جعل در فاکتور و شماره سریال تجهیز و مشکلات گمرکی با سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و مرکز تماس طرح با شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس گرفته یا به پورتال سازمان تعزیرات به آدرس tazirat۱۳۵.ir مراجعه کنند. ثبت و فعال‌سازی گوشی تلفن همراه یا سایر تجهیزات دارای سیمکارت کاملاً رایگان است و خریداران نباید بابت آن هیچ هزینه‌ای پرداخت کنند.

گوشی یا تجهیزات دارای سیمکارت که از مبادی قانونی وارد نشده و شناسه IMEI آن ثبت نشده باشد پس از گذشت یک ماه قطع شده و به هیچ عنوان در شبکه اپراتورهای کشور قابل استفاده نیست. همچنین گوشی‌های اپل که در حال حاضر در شبکه اپراتورها فعال هستند درصورت تعویض سیمکارت باید در سامانه همتا فرایند انتقال مالکیت را انجام دهند.

رجیستر و اما و اگرها

اما براساس مشاهدات  ایبِنا از بازار تلفن همراه در کشور، قیمت های گوشی تلفن همراه شب گذشته و صبح امروز با تفاوتی چند هزار تومانی در بازار قیمت گذاری شد. در حالی که روز گذشته محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات به مردم این هشدار را داد که مواظب کلاهبرداری ها باشند و رجیستری هیچ هزینه ای ندارد.

وی ادامه داد: از فردا (امروز) ۱۴ آذر بر روی محصولات اپل اعمال محدودیت می شود و امیدواریم ظرف ۴۵ روز آینده مابقی برندها نیز تحت پوشش قرار گیرند. این مقام مسئول گفت: هیچ کانال ارتباطی جز ۷۷۷۷ برای موضوع رجیستری وجود ندارد و رجیستری هیچ هزینه ای ندارد.

آذری جهرمی با بیان اینکه باید برای جلوگیری از کلاهبرداری ها اطلاعات مردم را بالا ببریم، هشدار داد: اگر کسی زنگ زد گفت تلفن شما را می خواهیم رجیستر کنیم یا تلفن شما از رجیستر درآمده و از مخابرات زنگ می زنند تا تلفن شما را رجیستر کنیم و یا گفتند که اگر از طرف ما رجیستر شوید در قرعه کشی شرکت می کنید و برنده می شوید، آگاه باشید که تحت هیچ شرایطی با هیچ سناریویی و با تلفن و پیامک کسی پای دستگاه خودپرداز نرود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد: شماره کارت، رمز عبور و رمز دوم جزو اطلاعات شخصی هر فرد به حساب می آید و تحت هیچ شرایطی آنرا در اختیار دیگران نگذارید چراکه سیستم رجیستری هیچ نیازی به کارت بانکی، پسورد دوم ندارد و هیچ قرعه کشی در آن انجام نمی شود.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    17 − 9 =