همایش سالانه اتحادیه اوپکس برگزار شد

تصویر روز: دوازدهمین همایش سالیانه اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفت،گاز و پتروشیمی با شعار «بخش خصوصی، حکمرانی ملی،دیپلماسی اقتصادی» در مرکز همایش های صدا وسیما برگزار شد .

عباسعلی اسلامی رئیس هیئت مدیره اوپکس در ابتدای همایش، با بیان اینکه یکی از مشکلات اصلی صادر کنندگان فرآورده های نفتی و پتروشیمی برای ورود به بازارهای جدید نبود اطلاعات کافی است گفت: متاسفانه در حال حاضر در کشور تمامی دستگاه هایی که دستی بر تجارت خارجی دارند به صورت سلولی عمل می کنند وعملاً اطلاعات جامع ای از فعالیت های تجاری کشور وجود ندارد و هیچ مکانیزم مشخصی برای استفاده از این اطلاعات در دسترس نیست.
وی پیشنهاد کرد: اگر این اطلاعات در اختیار بخش خصوصی قرارگیرد ما می توانیم نرخ تبدیل اطلاعات خام به اطلاعات کاربردی را افزایش داده و در اختیار تجار قرار دهیم.
اسلامی مهمترین چالش پیشروی صادرکنندگان فراورده های نفتی و پتروشیمی را نبود سازمان رگلاتوری دانست و افزود: اگر چه شورای رقابت با ایجاد نهاد تنظیم مقررات و قوانین در حوزه نفت و گاز موافقت کرده و دولت موظف به تشکیل یک سیستم رگلاتوری شده است اما دولت تا کنون از این کار سر باز زده و با آن مخالفت کرده است.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفت ، گاز و پتروشیمی تاکید کرد: دولت برای رفع سوء تفاهم ها و ایجاد شفافیت باید هر چه سریع تر با اتحادیه و ذینفعان جلسه ای بگذارد تا دراین خصوص برنامه ریزی دقیق تری انجام شود.
وی یکی دیگر از موانع بخش خصوصی در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی را مشکلات در جذب سرمایه گذاری خارجی دانست و افزود: سرمایه گذار خارجی نیازمند زیرساختارهای نرم افزاری، تعدیل قوانین و توسعه زیرساخت های حقوقی و اجرایی است و از دولت می خواهیم هر چه سریع تر با تعدیل قوانین و وضع سیاست ها و قوانین شفاف این موانع را بردارد.
همایش مذکور با ایجاد دو پنل، یکی ساختاریک حکمرانی خوب با تنظیم قوانین رگولاتوری و حمایت از بخش خصوصی و اجرای یک دیپلماسی اقتصادی برای دست یابی مطلوب به بازارهای بین المللی در بخش صادرات نفت،گاز و پتروشیمی با حضور خانم دکتر عالی پور از خصوصی سازی، دکتر سلاح ورزی دبیر شورای گفتگو، مهندس سعید خوشرو مدیر امور بین الملل نفت واقای داوودی از شورای رقابت و دیگری با موضوع بیان مشکلات صادرکنندگان مشتقات نفتی مورد بحث کارشناسان این حوزه قرار گرفت .
جذب سرمایه گذاری خارجی و لزوم تدوین آیین نامه ای تضمینی برای توسعه این بخش، نهادینه شدن مقررات رگولاتوری در صنعت صادرکنندگان فراورده های نفتی، مشکلات بخش خصوصی در صادرات فراورده ها اعم از گاز، قیر، روغن و … از موضوعات مهم در این همایش بود که با سخنرانی دکتر زمانی نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت، دکتر شیوا، رییس شورای ملی رقابت و دکتر سلطانی نایب رییس اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی بررسی شد.
از مهمترین برنامه های این همایش حضور دکتر عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه بود که در سخنانی نسبت به ایجاد معاونت اقتصادی در وزارت خارجه جهت حمایت از صادرات با فعال نمودن دیپلماسی اقتصادی تاکید کردند.
اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی (اوپکس) از سال ۱۳۸۲ آغاز بکار کرده و درحال حاضر بیشتر از ۳۰۰ شرکت فعال در حوزه صادرات مشتقات نفتی عضو این اتحادیه بوده و بزرگترین تشکل صنفی و صادرات بخش خصوصی کشور محسوب می شوند

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    شش + ده =