اجرای طرح جدید ترافیک از ۱۵ اردیبهشت

تصویر روز: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ درباره نحوه اجرای طرح ترافیک جدید توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش صدا و سیما؛ سردار محمدرضا مهماندار گفت: یکی از دغدغه‌هایی که از ابتدای پیشنهاد طرح برای شهرداری و به ویژه پلیس وجود داشت؛ «زمان کم و محدود» برای تصمیم گیری و اجرای این طرح بود.

وی افزود: طرح جدید ترافیک اواخر پاییز و اوایل زمستان ۹۶ ارائه شد و از همان ابتدا این دغدغه وجود داشت که زمان کافی باید برای بررسی و تصویب طرح وجود نداشته باشد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت: پیشنهاد نیروی انتظامی در ابتدای ارائه طرح این بود که اقدامات مطالعاتی، تحقیقاتی، آماده سازی زیرساخت‌ها و طی فرآیند اطلاع رسانی در سال ۹۷ انجام شود و چنانچه تغییراتی نیاز است در طرح جدید لحاظ و نهایتا در سال ۹۸ اجرایی و عملیاتی شود.

وی افزود: در هر حال فرآیند قانونی طرح جدید ترافیک از منظر قانونی طی و این طرح مصوبه شورای ترافیک شهر تهران را نیز گرفت؛ پس از این روند، طرح برای تعیین قیمت به شورای اسلامی شهر تهران ارجاع و مصوباتی نیز تصویب و قیمت گذاری لحاظ شد.

این مقام ارشد انتظامی گفت: پس از تعیین قیمت گذاری طرح جدید توسط شورای شهر تهران، ایراداتی از نظر فرمانداری به عنوان نماینده دولت مطرح شد که در یک بازه زمانی این ایرادات اصلاح و در نهایت طرح وارد فاز اجرایی شد.

سردار مهماندار افزود: معتقدم که فرآیند اطلاع رسانی درباره طرح جدید ترافیک با کاستی‌هایی همراه بود و باید اطلاع رسانی جامعی همراه با برنامه ریزی در این باره صورت می‌گرفت.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ گفت: موضوع بعدی در خصوص طرح ترافیک جدید، مقوله «عوارض» است، اگر خودرو وارد این محدوده شود براساس مولفه هایی چون داشتن معاینه فنی برتر، زمان ورود (پیک یا غیرپیک)، زمان خروج و عوامل دیگر، عوارض تعیین و سپس این عوارض توسط شهرداری از کارت شارژ مالک خودرو کسر می‌شود.

این مقام عالی انتظامی در پلیس پایتخت با بیان اینکه موضوع عوارض یک مقوله میان شهرداری و شهروند است، افزود: احیانا اگر در موضوع عوارض اختلافی بین شهرداری و شهروند باشد مثل بقیه عوارضی که در سطح شهر وضع می‌شود، مرجع رسیدگی کننده به موضوع خود شهرداری خواهد بود.

سردار مهماندار تأکید کرد: امسال پلیس هیچ تغییری در روند جریمه ورود خودرو‌های فاقد مجوز به طرح ترافیک نسبت به سال گذشته ندارد و همانگونه که در سال ۹۶ بعد از ورود خودرو به محدوده طرح استعلام می‌کردیم که آیا دارای مجوز است یا خیر؟ و سپس خودروی فاقد مجوز ورود به طرح ترافیک، جریمه می‌شد، امسال نیز همین روال به قوت خود باقی است.

وی گفت: اما امسال شهرداری اعلام کرده هر کس در طول سال بخواهد حتی برای یکبار وارد محدوده طرح ترافیک شود باید در سایت اعلامی شهرداری ثبت نام و اطلاعات فردی، خودرویی و … را ثبت کند؛ در این فرآیند برای فرد یک کیف پولی الکترونیکی پیش بینی شده که فرد متقاضی باید این کیف پول الکترونیکی را شارژ کند.

رئیس پلیس راهور پایتخت افزود: آنچه که شهرداری در این حوزه پیش بینی کرده این است که خودرو‌های دولتی و دارای سهمیه؛ حداقل یک میلیون تومان و شهروندان عادی ۳۶ هزار تومان (حداکثر برای یک روز) باید کارت پولی الکترونیکی را شارژ کنند.

سردار مهماندار تأکید کرد: محدوده طرح ترافیک و همچنین محدوده زوج و فرد امسال تغییری نکرده است، در محدوده زوج و فرد درست مثل سال گذشته براساس آخرین رقم سمت راست پلاک اجازه ورود به محدوده داده می‌شود.

وی گفت: خودرو‌هایی که در پلاک، عدد سمت راست زوج باشد؛ روز‌های زوج یعنی شنبه، دوشنبه و چهارشنبه اجازه تردد در محدوده زوج و فرد را دارند و پلاک خودرو‌هایی که عدد سمت راست فرد باشد؛ روز‌های یکشنبه و سه شنبه اجازه تردد در این محدوده را خواهند داشت.

این مقام عالی انتظامی درباره وضع تردد در روز‌های پنج شنبه نیز افزود: فعلا، به صورت موقتی و آزمایشی برای روز‌های پنج شنبه طرح زوج و فرد اجرایی نمی‌شود البته این امر موقتی است و ممکن است بر مبنای وضعیت ترافیکی به ویژه در مرکز شهر تغییر کند.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ گفت: امسال ۵۳ هزار کارت سهمیه برای سازمان‌های دولتی و نهاد‌ها صادر شده و در اختیار سازمان‌ها قرار گرفته است، همچنین ۴۰ هزار کارت روزانه نیز در نظر گرفته شده که این میزان سال گذشته ۲۰ هزار بود، اما سقف نهایی ورود روزانه به محدوده طرح ۱۰۳ هزار است یعنی به این معنا که کسی که متقاضی ورود به طرح به صورت روزانه است باید دو نکته را رعایت کند.

وی افزود: فرد متقاضی باید کارت پولی الکترونیکی را شارژ کند (حداقل ۳۶ هزار تومان برای مردم عادی) و سپس باید از سامانه مجوز ورود به طرح را بگیرد؛ این بدین معنی است که اگر سقف ورود روزانه (۱۰۳ هزار) پر شده باشد فرد دیگر نمی‌تواند وارد محدوده طرح شود و مجوز صادر نمی‌شود.

سردار مهماندار تأکید کرد: بهتر است هر چه زودتر وضع سهمیه افراد خاص چون خبرنگاران و جانبازان عزیز نیز تعیین تکلیف شود؛ بنابراین گزارش طرح جدید ترافیک قرار بود از اول اردیبهشت اجرایی شود، اما تا ۱۵ اردیبهشت به تاخیر افتاده است.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    18 − 14 =