پاسخ وزیر درباره جابجایی نمایشگاه کتاب تهران

تصویر روز: سیدعباس صالحی درباره جابجایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به مصلی و ویژگی‌های این دوره از نمایشگاه توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران درباره جابه‌جایی نمایشگاه از شهر آفتاب به مصلی امام خمینی (ره)، گفت: در سه سال گذشته جابجایی نمایشگاه را داشتیم، اول به «شهر آفتاب» رفتیم و امسال هم به مصلا بازگشتیم. بارها توضیح داده‌ایم مهم این است که ادله انسان ادله درستی باشد و بتواند در مقابل افکار عمومی که رسانه‌ها هستند، استدلال‌های قابل توجهی را ارائه دهد، البته نتیجه بسیاری از کارها در اختیار ما نیست.

او افزود: زمانی که ما به «شهر آفتاب» رفتیم این استدلال را داشتیم که این مکان، مکانی است که برای نمایشگاه آماده شده است. فضای بازی دارد و جمعیت می‌تواند اوقات فراغت خود را در آن بگذراند. ما این فکر را داشتیم وقتی با عنوان کتاب به «شهر آفتاب» برویم آنجا را به عنوان شهر کتاب می‌شناسد و سند تملک معنوی آن با کتاب تعریف می‌شود.

صالحی در ادامه اظهار کرد: دو سال پیش قرارداد یک ساله با «شهر آفتاب» را منعقد کردیم و شهرداری قرار بود امکاناتی را در اختیار ما قرار دهد که در سال اول این مسیر اتفاق نیفتاد. در سال دوم نیز تغییری در آنجا رخ نداد و ما احساس کردیم مسیر طولانی است و با توجه به این‌که شرایط شهر آفتاب مهیا نبود دلیل منطقی برای دفاع از ماندن در آنجا وجود نداشت. طی سال گفت‌وگوهای مختلفی با شهرداری داشتیم و از آنها می‌خواستیم به ما بگویند که آیا زیرساخت‌های «شهر آفتاب» برای سال سوم آماده است که آنها پاسخ شفافی به سوال ما نمی‌دادند.

او سپس بیان کرد: به دلیل این‌که شرایط «شهر آفتاب» مهیا نبود و دفاعی برای ماندن در آنجا وجود نداشت تصمیم گرفتیم که نمایشگاه را به مصلا برگردانیم. در مصلا نیز تغییرات جدیدی اعمال شده بود. رواق‌هایی که قبلا نیمه آماده بودند، آماده شدند به این ترتیب بخش بیشتری از نمایشگاه در فضای مسقف قرار گرفت. از طرفی دسترسی به مصلا راحت‌تر بود. با توجه به این‌که برخی از افراد هر روز به نمایشگاه می‌رفتند و جزء مراجعه‌کنندگان نبودند، مصلا برایشان راحت‌تر بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ویژگی‌های این دوره از نمایشگاه کتاب نیز اظهار کرد: مساله‌ای که طی این سال‌ها به دنبال آن بودیم مساله دیپلماسی فرهنگی است. برخی از گام‌ها برای ادامه و تکامل این بحث برداشته شده است. به طور مثال بحث مهمان ویژه که چند سالی است در نمایشگاه برگزار می‌شود و به عنوان حرکت متقابل مطرح است. ما به دنبال طی کردن این پروسه فرهنگی هستیم و مهمانی ویژه را به عنوان یک حرکت مستقل دنبال می‌کنیم.

او با اشاره به مهمان ویژه شدن صربستان در نمایشگاه کتاب تهران، اظهار کرد: ما دو سال پیش مهمان ویژه نمایشگاه کتاب صربستان بودیم و آنها نیز امسال مهمان ما هستند. بحث‌های خوبی با وزیر فرهنگ و ارتباطات صربستان در حوزه مبادلات فرهنگی داشتیم. همچنین سال گذشته ایتالیا مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران بود که با مشاور وزیر این کشور نیز گفت‌وگوهایی درباره مبادلات فرهنگی شکل گرفت.

سیدعباس صالحی در ادامه خاطرنشان کرد: امسال چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران است و این فرصت را برای ما ایجاد می‌کند که در حوزه نثر کتاب و رهاوردهای انقلاب اسلامی در این حوزه بتوانیم صحبت کنیم.

او بیان کرد: فعالیت‌های فرهنگی که در نمایشگاه شکل گرفته است امسال بیش از گذشته دنبال می‌شود. همچنین صنف ناشران فعالیت‌های جدی‌تری را در نمایشگاه امسال داشت.

انتهای پیام

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    9 + 2 =