• New title for a=>html, img=>alt
 • صادرات برق به هزار و ۴۰۰ مگاوات رسید

  تصویر روز: سخنگوی توانیر گفت: صادرات برق به کشور‌های عراق، پاکستان وافغانستان به حدود هزار و ۴۰۰ مگاوات رسیده که البته این رقم در روز‌های مختلف نوسان دارد.

   محمودرضا حقی فام در مصاحبه با صدا و سیما افزود: معتقدم صادرات برق از دو منظر اهمیت دارد اول اینکه کشور ما را هاب انرژی و منبع مطمئن برای سایر کشورها معرفی می کند و دوم از بخش خصوصی برای صادرات باید کمک بگیریم حتی به بخش انرژی های تجدیدپذیر خصوصی برای صادرات مجوز دادیم.
  وی اضافه کرد: صادرات برق زمانی انجام می شود که نیاز مصرف داخلی تأمین شود.
  حقی فام درباره ادامه حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور نیز گفت: برخورد سرمایه گذاران خارجی بسته به کشورهای مختلف متفاوت است با روس ها و چینی ها برای ادامه همکاری مشکلی نخواهیم داشت.
  وی اضافه کرد: ممکن است محدودیت هایی از طرف کشورهای اروپای غربی ایجاد شود که در حال بررسی هستیم تا فضای همکاری را حفظ کنیم گرچه صنعت برق دچار محدودیت هایی خواهد شد.
  حقی فام تصریح کرد: مصوبه ای در بحث تجدید پذیرها داشتیم که بخش خصوصی می تواند انرژی تولیدی خود را صادر کند که این موضوع می تواند فرصت خوبی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی در بخش انرژی های تجدید پذیر باشد که اگر آن را خوب تبلیغ کنیم هم کشورهای خارجی و هم مجموعه صنعتی داخلی می توانند وارد این تجارت شوند.

  تشکر توانیر از مردم به خاطر مدیریت مصرف در تابستان

  سخنگوی توانیر از مردم و مشترکان به خاطر همکاری در مدیریت مصرف برق و شکیبایی آنها در زمان خاموشی های تابستان امسال تشکر کرد.

  محمودرضا حقی فام در ادامه مصاحبه اختصاصی با اشاره به اینکه اگر همکاری مشترکان نبود امکان گذر از پیک تابستان امسال بسیار سخت تر می شد افزود: امسال به خاطر محدودیت های تولید ،کاهش بارش و محدودیت هایی که در توسعه نیروگاه ها وجود داشت تصمیم گرفته ایم بلافاصله بعد از پایان پیک تابستان برای تابستان ۹۸ برنامه ریزی کنیم.
  وی گفت: این برنامه ها در سه بخش عملیاتی خواهد شد که جزئیات برنامه ریزی در تولید بخش حرارتی و انرژی های تجدید پذیر مشخص شده که تا پایان خرداد سال آینده اگر به طور کامل اجرا شود حدود ۵ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی جدید به مدار خواهد آمد.
  حقی فام افزود: بیشتر این واحدهای نیروگاهی ۴۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت دارد که هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی است برخی اعتبارات ارزی واحدهای نیروگاهی بخش خصوصی را نیز دولت پرداخت می کند مانند مپنا و سایر نیروگاه سازی بخش خصوصی.
  وی تاکید کرد : در بخش تجدید پذیر اگر تلاش مجلس برای تخصیص صد درصدی عوارض به این بخش اتفاق بیافتد با قدرت می تواند نیروگاه های خود را نصب کند.
  سخنگوی توانیر افزود: اگر ساخت واحدهای حرارتی و تجدید پذیر براساس برنامه ریزی انجام شده محقق شود تولید برق در تابستان سال آینده در وضع پایداری قرار می گیرد.
  حقی فام با اشاره به اینکه در بخش انتقال برق امسال محدودیت هایی در استان های مازندران، خوزستان و تهران داشتیم گفت: در این زمینه هم مشخص شده ، تا این معایب در پست و ترانس ها برطرف شود و اعتبارات آن نیز برآورد شده است.
  وی افزود: برای تابستان سال ۹۸ ، سه هزار مگاوات مدیریت مصرف در نظر گرفته شده که با ساخت ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید سر جمع ۸ هزار مگاوات انرژی، پاسخگوی نیاز مصرف خواهیم بود تا سال آینده را بدون خاموشی سپری کنیم.
  سخنگوی توانیر گفت: برای ساخت ۵ هزار مگاوات نیروگاه حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان به صورت ارزی و ریالی نیاز داریم.
  حقی فام تاکید کرد: رشد مصرف امسال حدود ۵ درصد برآورد می شد که با اعمال خاموشی ها و مدیریت مصرف به ۳ درصد رسید.
  وی گفت: به این ترتیب پیک تابستان ۹۸ را با اقدامات در نظر گرفته شده طرح صفر ۹۸ نامگذاری کردیم یعنی خاموشی ها به صفر خواهد رسید.
  حقی فام افزود: تابستان امسال ۴ هزار مگاوات مدیریت مصرف برق داشتیم که تفکیک آن برای مشترکان گروه های مختلف در حال بررسی است و در اوایل آبان ماه اعلام خواهد شد که هر گروه خانگی، صنعتی، تجاری به تفکیک چقدر صرفه جویی و مدیریت مصرف داشتند.
  وی گفت: از ۱۹ مرداد میزان مصرف برق از ۵۶ هزار مگاوات رو به کاهش نهاد و الان مصرف بین ۴۵ تا ۴۷ هزار مگاوات در نوسان است و ذخیره خوبی از تولید برق داریم گرچه فرهنگ بهینه مصرف کردن نباید مربوط به پیک بار تابستان باشد و مشترکان باید آن را در همه فصول رعایت کنند.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بیست + شانزده =