هشدار به خریداران املاک در فضای مجازی

تصویر روز: رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک گفت: مردم برای داد و ستد مسکن در فضای مجازی حتما از اتحادیه املاک استعلام بگیرند.

حسام عقبایی گفت: در ماه آذر ۱۳ هزار و ۱۱۶ قرارداد خرید و فروش و ۱۴ هزار و ۵۱۱ قرار داد اجاره ، در مجموع ۲۷ هزار و ۹۶۸ قرارداد در شهر تهران منعقد شد.

وی با اشاره به اینکه در ماه آذر حجم معاملات در حوزه اجاره افزایش ۱۰ درصدی داشته است افزود: در آذرماه ۲ هزار قرارداد خرید و فروش در شهر تهران کاهش داشت.

عقبایی تاکید کرد: در کشور حجم معاملات کاهش داشته است بطوریکه در آذر ۹۵ ؛ ۴۴ هزار ۴۲ قرارداد خرید و فروش و ۴۶ هزار و ۶۴۹ قرارداد اجاره و در مجموع ۹۲ هزار و ۱۶۴ قرارداد منعقد شده است.

وی ادامه داد: در ماه آذر در کشور کاهش ۵۰ درصدی قراردادهای خرید و فروش داشتیم. سونامی قیمتی در بازار مسکن رخ نمی دهد

عقبایی تاکید کرد: از سال ۹۲ مسکن وارد مرحله رکود شده است و قیمت مسکن در برخی نواحی بدلیل نبود تعادل در عرضه و تقاضا ثابت و در برخی نواحی کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه قیمت مسکن افزایش نیافته است، افزود: ۹۰ درصد رشد قیمت در سالهای قبل از ۹۲ حباب گونه بوده و پول های سرگردان وارد بازار مسکن می شد.

عقبایی تاکید کرد: با توجه به اینکه انتخابات نزدیک است تا پایان بهار ۹۶ شاهد افزایش قیمتی نخواهیم بود.

رئیس اتحادیه املاک کشور درباره مالیات بر ارزش افزوده در معاملات املاک گفت: براساس قانون مالیات بر ارزش افزوده، اموال غیر منقول از پرداختن مالیات معاف هستند که خدمات مشاوران املاک هم مشمول همین اموال است.

وی افزود: ۹ درصدی که مردم در زمان معاملات پرداخت می کنند این مبلغ در اصل به سازمان مالیاتی واریز می شود.

وی درباره فعالیت سایت های مجازی در زمینه املاک گفت: امروزه در تجارت و کسب و کار راهی برای مقابله با تجارت الکترونیک و وب سایت ها نداریم زیرا مردم از ارایه این خدمات استقبال می کنند.

عقبایی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد زیرساختها برای راه اندازی سایت های مجازی املاک در اتحادیه مهیا شده است تاکید کرد: نظارت بر این سایت ها وظیفه اصناف و اتحادیه مشاوران املاک است و این امر نیازمند هماهنگی با سازمان ثبت است تا ضریب امنیت معاملات بالا برود.

وی تصریح کرد: به کسانی که از طریق سایت ها اقدام به خرید یا اجاره ملک می کنند توصیه می شود ،حتما قرارداد نهایی را در بنگاهها تنظیم و کد رهگیری دریافت کنند تا با مشکلی روبرو نشوند.

عقبایی تاکید کرد: اگر مردم بدون ثبت معامله اقدام به داد و ستد کنند و منجر به طرح دعاوی شود مورد حمایت ما قرار نمی گیرد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: برخی سایت ها بدون شناسنامه و صلاحیت لازم با نیت کلاهبرداری فعالیت می کند و ما از مردم می خواهیم اگر معاملاتی را با سایت ها کردند از اتحادیه استعلام بگیرند. به گزارش صدا و سیما وی تاکید کرد: بیش از ۳ هزار نفر دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی مشاوران املاک تحصیل می کنند تا این شغل در فضای تجارت الکترونیک فعال شود.

It's only fair to share...Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on FacebookPrint this pageEmail this to someone
  • arvandguarantee
  • پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    یک × پنج =