نقش آموزش در توسعه فردی و اجتماعی و درکاهش انواع ریسک ها

تصویر روز: در آستانه اتمام ماه مبارک رمضان ,,ماه مهمانی خداوند و فرا رسیدن ,,عید سعید فطر ,,هستیم . ماه پر فضیلتی که شبهای قدرش مصادف با نزول آیات الهی قرآن مجید و مبانی تعلیم آموزشی انسانها و مصادف با ایام شهادت بزرگترین معلم و مربی تربیت شده دین مبین اسلام و حضرت ختمی مرتبت ،محمد رسول الله (ص) است .

فرا رسیدن عید سعید فطر را به همه هموطنان مسلمان تبریک و تهنیت عرض نموده و از درگاه پروردگار متعال همواره برای هموطنانمان توشه های پراز نعمت دانایی و بصیرت و برکت اقتصادی را تقاضا مینماییم .

پیامبران الهی و فلاسفه مصلح و انسانهای خردمند و شریف ،بعنوان معلمان راستین بشریت همواره چراغ راه هدایت و تکامل جوامع بشری بوده اند.

امروزه در عصر فرا صنعتی و موج سوم نیز آنچه میتواند تک تک انسانها و همه جوامع بشری را از فقر فرهنگی و فقر اقتصادی رهایی دهد ،آموختن و یادگیری دانش و خرد و ارتقا مهارتهای شغلی است.

سرعت تحولات تکنولوژی و اقتصادی جهان و نیز شاخه شاخه ،شدن درخت علم،اکنون اهمیت آموزش و توسعه علمی جوامع را دو چندان کرده و ارج گذاری به کتاب و کتاب خوانی در نزد خردمندان عالم نیز در همین راستاست .

با ذکر یک مثال در مورد اهمیت و نقش آموزش در توسعه اجتماعی ،فرهنگی و اقتصادی جوامع بشری و نگاه مردان و زنان بزرگ و موفق به این مقوله یادداشت امروز را به پایان میبرم :

گروه نویسندگان رم درابتدای دهه ۱۹۷۰میلادی در حین جمع آوری مطالب برای نوشتن کتاب #تکاپوی جهانی” که هدفشان ،اطلاع رسانی از تحولات سریع تکنولوژی بهمراه بررسی تاثیر اخلاق و منش انسانهای بزرگ که بنیانگذاران بنگاههای صنعتی عظیم کشورهای پیشقراول در توسعه جوامع پیشرفته بوده اند ،
در ملاقات با ,,هوندا ,, مالک کارخانجات هوندا ژاپن و بازدید از کارخانجات وی ،در خانه مسکونیش با او به گفتگو مینشینند .

از کودکی و چرایی و چگونگی رسیدن به این نقطه و ,هوندا شدنش و اینکه در افکار او چه میگذرد و چگونه به زندگی و آینده فکر و نگاه میکند ،میپرسند .
هوندا چنین پاسخ میدهد :

یتیم بودم ،مرا پدر و مادر بزرگ مادریم بزرگ کردند،در کودکی میرفتم و از پشت پرچین باغ پدر بزرگم به یک موتور بنزینی کوچک انگلیسی که با سروصدای زیاد از چاه برای آبیاری باغ همسایه آب بیرون میکشید نگاه میکردم ،از همان موقع عاشق ,صدای موتور شدم ،شاید بخاطر تنهایی خودم در آن دوران کودکی این موضوع برایم اتفاق افتاد ، گویا سرو صدای موتور عالم تنهایی کودکی مرا پر میکرد !!!!
و همین موضوع مسیر شغلی و زندگی آینده ام را بوجود آورد
.در نوجوانی تعمیرات موتور سیکلت را فرا گرفتم و یک کارگاه تعمیرات موتور در جوانی تاسیس کردم ،بفکر طراحی و تولید موتور سیکلت ژاپنی افتادم ،با استخدام چند مهندس ،موتور های هوندا را بعد از سه سال آزمون و خطا و تلاش فراوان ساختیم و کارخانجات هوندا که بعدها در خودرو سازی و … توسعه یافت از آن نقطه شروع شد .

 خبرنگاران از وی میپرسند ثروت تو چقدر است ؟؟؟!!! پاسخ میدهد :من ثروت شخصی ندارم ،بخش زیادی از سرمایه ام را بصورت سهام برای قدردانی از سالها زحمات به ۱۲۰۰۰۰هزار نفر از کارگران کارخانجات هوندا واگذار کرده ام و بخشی از سرمایه ام را بصورت سهام وقف توسعه آموزش و گسترش مهارت کارآفرینی در ژاپن و کشورهای عقب مانده بخصوص کشورهای آفریقایی نموده ام .
خبرنگاران از وی میپرسند برای خودت و همسرت و پسرت چه مانده است ؟!-پاسخ میدهد #:خودم پس اندازی به اندازه نیازم و حقوق مستمری ماهانه و بیمه درمان مناسبی دارم . این خانه را به همسرم برای زندگی و حقوق مستمری و بیمه درمان مناسب برای ادامه زندگی برایش تهیه کرده ام که نیازمند به کمک کسی نباشد واز سالها همراهیم و محبت هایش صمیمانه سپاسگزارم .

برای پسرم نیز یک کارخانه و مقداری سرمایه داده ام که برود روی پای خودش بایستد ،او شانس آورد پدر داشت ،من تنها و یتیم به اینجا رسیدم .
خبرنگاران در آخرین سوال میپرسند !؟

چرا به آموزش در جوامع انسانی اینقدر اهمیت میدهید !؟-پاسخ میدهد :پیشرفت و توسعه اقتصادی و اجتماعی بشر و ملت ژاپن مرهون آموزش و دانش است ،پس سرمایه گذاری در این مسیر موجب توسعه جوامع انسانی و مبارزه با فقر خواهد شد و… ]

از افکار -گفتار وکردار انسانهای بزرگ و متواضع درسهای بسیاری میتوان آموخت بدون اینکه نیازی به رفتن سر کلاسهای درس باشد.

حاجی اشرفی
کارشناس مطالعات ریسک و بیمه 

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سه × سه =