وزیر صنعت: مردم از کیفیت خودروهای داخلی ناراضی اند

تصویر روز: وزیر صنعت، معدن و تجارت­ اعلام کرد: پیشرفت‌های کشور در ۴۰ سال اخیر، غیر قابل انکار است.

به گزارش صداوسیما؛​­ محمد شریعتمداری­­­ در پنجمین همایش صنعت خودرو ایران با اشاره به دستاوردهای ایران در عرصه های صنعتی و معدنی گفت: در شروع پیروزی انقلاب،​ ما در صنعت فولاد تنها یک معدن سنگ آهن در مرکز کشور داشتیم و یک ذوب آهن اصفهان با ظرفیت هزار و ۵۰۰ تن فولاد،​ اما امروز ظرفیت فولاد کشور به ۳۳ میلیون تن رسیده است و در فولاد خام رتبه ما در جهان مقام نخست است و در مجموع تولید فولاد هم رتبه چهاردهم را داریم.
وی با اشاره به راه اندازی ۱۰ زنجیره جدید تولید فولاد در کشور افزود: این زنجیره ها تاکنون ۶۰ درصد رشد فیزیکی داشته است و با بهره برداری از آنها در سال ۱۳۹۹ ظرفیت تولید فولاد کشور ۳۰۰ میلیون تن اضافه خواهد شد.
شریعتمداری ­ ادامه داد: در مس نیز وضعیت ما این چنین است ما سال ۵۷ حتی یک گرم مس تولید نمی کردیم اما امروز ظرفیت تولید مس ما ۴۰۰ هزار تن در سال است،­ در سرب و روی نیز ظرفیت ما از صفر درصد سال ۵۷ به ۴۵۰ هزار تن رسیده است.
وی با بیان اینکه در ابتدای انقلاب در تولید آلومینیوم ظرفیت کشور تنها ۱۲۰ هزار تن بوده است­ گفت: در حال حاضر ۵۰۰ هزار تن آلومینیوم در کشور تولید می شود.
شریعتمداری ­ افزود: در صنعت سیمان در اوایل انقلاب ما تنها ۸ میلیون تن تولید داشتیم اما این ظرفیت در حال حاضر به ۸۵ میلیون تن رسیده است و­ با طرح های جدیدی که در آینده نه چندان دور به بهره برداری می رسند این ظرفیت به ۱۴۰ میلیون تن در سال می رسد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت­­ با اشاره به پیشرفت های کشور در صنعت پتروشیمی در سالهای پس از پیروزی انقلاب اظهار داشت: این ظرفیت از یک و سه دهم­ ­میلیون تن در اوایل انقلاب به ۶۵ میلیون تن ظرفیت­ رسیده است که در حال حاظر حدود ۵۱ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی در کشور تولید می شود که تقریبا ۵۰ برابر قبل از انقلاب است.
وی با بیان اینکه علیرغم همه مشکلات امید به آینده در فعالان اقتصادی افزایش یافته است گفت: در ۱۰ ماهه امسال­ تقاضای جدید برای تاسیس واحدهای صنعتی نسبت به مدت مشابه پارسال۲۳ درصد رشد داشته است و در حال حاضر ۵۱ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط در دست اجراست.
شریعتمداری­ افزود: در سال ۹۶ از ۶ هزار واحد صنعتی جدید که بالای ۶۰ درصد رشد فیزیکی داشته اند حمایت کردیم که از میان ۴ هزار و ۷۰۰ واحدش افتتاح شده است.
وی با اشاره به گشایش های انجام شده در دوران پسابرجام گفت: نزدیک به نه و هفت دهم میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در صنعت ایران انجام شده که دو میلیارد دلار آن مربوط به صنعت خودروسازی بوده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت­­ در مورد­ معادن ­هم­ اظهار داشت: با اکتشافات جدیدی که رخ داده­ یک و دو دهم میلیارد تن به ظرفیت ذخایر سنگ آهن کشور اضافه شده است که معادل کل ذخایر شناسایی شده تا به امروز است.
وی­ همچنین در­ مورد­ صنعت خودرو­ گفت: در اوایل انقلاب ما سالانه ۱۶۰ هزار خودرو تولید می کردیم که این رقم در حال حاضر به یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه در سال رسیده است.
شریعتمداری­­­­ با بیان اینکه علی رغم همه حمایت هایی که پس از انقلاب از صنعت خودروسازی کشور شده است اما این صنعت جایگاه شایسته ای نیافته­ افزود: امروز مردم رضایت خوبی از صنعت خودرو ندارند و ما باید برای­­­افزایش کیفیت و کسب استانداردها گام های بلندتری برداریم.
وی با بیان اینکه هرچند مردم از خودروهای داخلی رضایت ندارند­ ادامه داد: با این حال در این سالها هرچه تولید شده مردم آنرا خریده اند و از این بابت از صنعت داخلی حمایت کردند پس ما نیز باید برای­ ­­­افزایش رضایت مندی مردم حرکت کنیم.
شریعتمداری­ گفت: در حال حاضر گردش مالی صنعت خودرو کشور ۱۳ میلیارد دلار است که اگر خودمان تولید نمی کردیم باید این مبلغ را برای واردات خودرو هزینه می کردیم.
وی در پایان استفاده از ابتکار، دانش مختصصان داخلی و گام برداشتن در تولید خودروهای جدید و کم کردن فاصله این صنعت با شرایط مطلوب را خواستار شد.

  • arvandguarantee
  • پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    1 × 3 =