مدل اقتصادی خاورمیانه در حال تغییر است

تصویر روز: رئیس صندوق بین المللی پول با بیان این که مدل اقتصادی در خاورمیانه در حال تغییر است گفت: کشورهای منطقه باید وابستگی خود به درآمدهای نفتی را کاهش داده و برای نوع دیگری از آینده برنامه ریزی کنند.

به گزارش تسنیم به نقل از الجزیره، رئیس صندوق بین المللی پول گفت، اقتصاد سیاسی در خاورمیانه در حال تغییر است و از این رو بسیاری از کشورها باید وابستگی خود به درآمدهای نفتی را تغییر داده و تنوع ببخشند و برای نوع دیگری از آینده برنامه ریزی کنند.

وی افزود، جوانان و زنان نیز خواستار ایفای نقشی همه جانبه تر در جامعه هستند.

لاگارد که در دوحه قطر سخن می گفت افزود: «واضح است که مدل (اقتصادی) (در منطقه خاورمیانه) قرار است تغییر کند. قیمت نفت قطعا دارد کاهش می یابد و محصولات جایگزین دارند به بازار می آیند. طرز فکر ها تغییر کرده است. در نتیجه، شما دیگر نمی توانید با این شعار که “ما ثروت داریم و بخشی از این ثروت را هم توزیع می کنیم” کشور را اداره کنید. این بدان معناست که باید اقتصادتان را متنوع تر کنید.»

«ثانیا، این یعنی اقتصادی که در آن از فعالیت بخش خصوصی استقبال می شود و فضای کسب و کار بهتر است… و مردم آن به دلایل مختلف از سرمایه گذاری منع نمی شوند،… این به معنای ارزش آفرینی برای پول و تمرکز روی جوانان است… و این مطمئنا مستلزم ایجاد شغل از طریق کانال های جایگزین از جمله بخش خصوصی است و این احتمالا بدان معناست که شما باید نظارت سختگیرانه تری روی خدمات دولتی که سهم عظیمی از هزینه های عمومی را انجام می دهد داشته باشید.»

وی در ادامه سخنان خود افزود: «پیش از همه توصیه من به رهبران کشورهای منطقه این است که نگاهی به ساختارهای حقوقی تان بیاندازید…آیا قوانین موجود برابری میان زنان و مردان را به ارمغان می آورد؟…به بودجه هایتان نگاه کنید. آیا شما توجه کافی به مرخصی های والدین و مراکز نگهداری کودکان دارید؟ آیا شما به زنان کمک می کنید که در مشاغلشان باقی بمانند؟»

«من همچنین اگر با رهبران کشورهای منطقه دیدار کنم به آنها می گویم افکارتان را تغییر دهید. ببینید زنان تا چه اندازه می توانند برای اقتصاد شما با ارزش باشند. آنها چه مقدار رشد بیشتر می توانند به ارمغان بیاورند و این رشد تا چه اندازه پایدار خواهد بود و تا چه حد تاب مقاومت خواهد داشت و چه میزان از نابرابری های موجود از بین خواهد رفت.»

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    4 × 2 =