مسکن مهر قیمت زمین را ۷۶۰ درصد گران کرد

تصویر روز: وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قیمت مسکن از سال ۸۹-۹۰-۷۶۰ درصد شد گفت: قیمت زمین از سال ۹۲ تا ۹۵ صفر درصد رشد داشت.
به گزارش صدا و سیما؛ عباس آخوندی در هفدهمین همایش سیاست های توسعه ای مسکن با بیان اینکه فرآیند و روند مهاجرت به شدت کُند شده است، اظهار کرد: در حوزه جمعیت شهری به یک تعادل نسبی رسیده ایم، اگر این را قبول کنیم تمام سیاستگذاری ها را قبول کرده ایم.

وی تصریح کرد: در زمانی که شهرفروشی در اوج بود و از سال ۸۹ تا ۹۱ بالغ بر ۷۶۰ هزار پروانه ساختمانی صادر شد. وی ادامه داد: جمعیت تهران از ۹۰ تا ۹۵ کلا ۴۰۰ هزار نفر افزایش یافته است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: این رشد جمعیت مراحل نهایی خود را طی می کند و همین الان جمعیت پذیری تهران بدون آن که واحد جدید ساخته شود، حدود ۱۰٫۵ میلیون نفر است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: به دلیل تحولات ساختاری مجبوریم سیاست ها را تغییر دهیم.
آخوندی تاکید کرد: این آمار برای هر نوع برنامه ریزی بسیار مهم است. کاهش رشد جمعیت نشان می دهد ما دیگر دارای رشد جمعیت با تصورات دهه ۶۰ و ۷۰ نیستیم.

وی با بیان این که در ۵ سال اخیر تحول جمعیتی در استان قم ۱۲۵ هزار نفر به جمعیت این شهر اضافه شده است، اظهار کرد: این مسئله نشان می دهد که روند افزایش جمعیت کاهشی بوده و البته به این مفهوم نیست که تقاضا برای مسکن رو به صفر رفته است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه زمانی تولید انبوه مسکن برای خودش بازار داشت، افزود: اگر بخواهیم این کار را دوباره تکرار کنیم داشتن بازار برای آن غیرممکن است.

آخوندی با بیان این که بازار را به زور نمی توانیم ایجاد کنیم، افزود: تصورات ما مربوط به دهه ۶۰ و ۷۰ است و هنوز فکر می کنیم باید به سمت اتفاقات کمی خیلی بزرگ برویم.

وی ادامه داد: الان مسئله ما کیفیت سکونت، زندگی، اختلافات طبقاتی، بالا شهر و پایین شهر است که اختلاف آن بیش از ۵ برابر است.

وی گفت: اجماع درباره این تحول بسیار زمانبر است و روی دادن آن در کشور زمان می برد.

وی با اشاره به خالی از سکنه بودن ۵۰۰ هزار واحد مسکونی مطابق آمار مرکز آمار، افزود: این نشان می دهد اتفاقی در جامعه روی داده

و جامعه به آن بی توجه بوده است. در منطقه یک تهران ۵ هزار واحد مسکونی نوساز آماده عرضه بدون مشتری وجود دارد.
وی با اشاره به این که بیشترین ساخت و ساز در منطقه ۲۲ روی داده است، اما در عین حال نرخ معاملات کمترین در بین مناطق ۲۲ گانه بوده است، اظهار کرد: سیاستگذاری غلط سیاست گذار، بازار کشور را گرفتار کرده و باید حرف درست و دقیقی بزنیم.
وی با انتقاد از عملکرد دولت قبل به طرح مسکن مهر اشاره کرد و گفت: بیشترین مداخله در تاریخ کشور مربوط به سال های ۸۴ تا ۹۲ است که حدود ۸ درصد یعنی ۲ میلیون واحد مسکونی بوده است. وقتی عرضه به اوج رسیده قائدتا باید قیمت کاهش یابد، اما قیمت زمین در تهران در سالهای ۸۴ تا ۹۲ بالغ بر ۶ / ۷ برابر شد که یک رشد محیرالعقول است.
وزیر راه و شهرسازی با بیان این که قیمت زمین در سال های ۹۲ تا ۹۵ بالغ بر ۲ صدم درصد یعنی تقریبا صفر درصد رشد داشته است، گفت: قیمت مسکن در سال های ۸۴ تا ۹۲ شش برابر شد اما از سال ۹۲ تا ۹۵ قیمت مسکن فقط ۱٫۱ برابر شده است.
آخوندی با اشاره به اینکه می گویند مسکن را وسط بیاورید تا موتور اقتصاد به حرکت درآید، اظهار کرد: اگر تصور می کنید با یک تزریق پول و مداخله بخش مسکن راه بیفتد، همان اتفاقی روی می دهد که در سال های ۸۴ تا ۹۲ روی می دهد. این کار باعث گسترش فقر می شود، مسکن مهر می خواست به مردم کمک کند، ولی نتیجه این مداخله افزایش ۷۶۰ درصدی قیمت زمین و ۵۰۰ درصدی قیمت مسکن بود.
وی با بیان این که طراحی سیاست مسکن بسیار مهم است، گفت: ما می خواهیم کسی که در وضعیت بد زندگی می کند، زندگی اش ارتقا یابد. می خواهیم دوباره شهر را خلق کنیم که در این بخش سخن خیلی است.
وی با اشاره به اینکه سیاست توانمندسازی مردم جواب داده است، بیان کرد: میانگین سپرده گذاران در صندوق مسکن یکم بر اساس آخرین آمار به ۲۸۲ هزار نفر با میانگین ۲۰ میلیون تومان رسیده است.
وی با بیان این که همزمان جلوی سوداگرای را گرفته ایم، اظهار کرد: ۷۰۶ درصد افزایش به ۲ درصد رسیده است. این فهم من از تحولات شهری در ایران است، باید واحد مسکونی در استطاعت عرضه شود.
وزیر راه و شهرسازی افزود: الان مسئله مهم تغییر رویکرد تولیدکننده انبوه مسکن است، کار تولیدکننده الان این نیست که زمینی را در بیابان بگیرد و آنرا بسازد. آنها باید در بافت های فرسوده برای مردم خانه بسازند و مجموعه های کوچک را احداث کنند.

بازآفرینی شهری و توانمندسازی مردم در اولویت بخش مسکن

وزیر راه و شهرسازی، بازآفرینی شهری و توانمندسازی مردم را ۲ سیاست اصلی بخش مسکن اعلام کرد.
عباس آخوندی در حاشیه هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران در جمع خبرنگاران گفت: ساخت وساز باید در درون بافت‌های فرسوده شهری صورت گیرد و از طریق افزایش قدرت خرید مردم انجام شود.
وی گفت: این روش علاوه بر کنترل تورم و سوداگری در بخش زمین می‌تواند قدرت خرید مردم را هم افزایش دهد.
آخوندی اعلام کرد: تحول ساختاری جمعیت مهم‌ترین نکته‌ای است که علاقه داشتم درباره آن صحبت کنم.
وزیر راه وشهرسازی ادامه داد: واقعیت آن است که خوشبختانه یا به هر تعبیر دیگری تحولات جمعیتی در ایران نسبتا به ثبات رسیده است و آمار جمعیتی از سال ۹۰ تا ۹۵ نشان می‌دهد که حتی تهران به عنوان پایتخت کشور دارای تحولات جمعیتی بسیار کندی بوده است.
وی با اشاره به سیاست‌های مداخله‌ای دولت در بخش مسکن گفت: این سیاست‌ها بود که در سال‌های گذشته منجربه افزایش قیمت‌های بسیار زیادی شد و قیمت زمین در تهران از سال ۸۴ تا ۹۲ برابر ۸.۶ برابر افزایش پیدا کرده است.
آخوندی تصریح کرد: این در حالی است که قیمت زمین در تهران در ۴ ساله گذشته تقریبا ثابت بوده و کل تغییرات آن تنها ۲ درصد اعلام شده است.
وی گفت: از سوی دیگر قیمت مسکن نیز در ۴ سال گذشته ۱۰ درصد تغییر داشته است که نشان می‌دهد سوداگری موجود در بخش مسکن به شدت کنترل شده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه افزایش قدرت خرید خانه اولی‌ها مهم‌ترین مسئله وزارت راه وشهرسازی در دولت یازدهم بوده است، گفت: در این راه مردم را به سمت پس‌انداز تشویق کردیم و اگر بتوانند مبلغی را پس‌انداز کنند بانک مسکن تا ۶ برابر این مبلغ را به عنوان تسهیلات به آن‌ها باز می‌گرداند و به این ترتیب قدرت خرید خانه اولی‌ها معادل ۷ برابر بیشتر خواهد شد.
به گفته وزیر راه وشهرسازی خوشبختانه این موضوع از سوی مردم با استقبال جدی روبرو شده و طبق آمار بانک مسکن ۲۸۲ هزار نفر تاکنون در ایران پس‌انداز کرده‌اند.
در حال حاضر به طور قطع ۲۸۲ هزار نفر در کشور قدرت گرفتن تسهیلات از بانک را دارند و می‌توانند با قدرت خرید خوب وارد بازار شوند.
وی ادامه داد: خوشبختانه روند سپرده‌گذاری مردم و پس‌انداز آن‌ها به شدت روبه رشد است و در حال حرکت به سمتی هستیم که خانه اولی‌ها و همچنین مردم دارای برنامه‌ای مشخص برای نحوه خانه‌دار شدن خود در زندگی هستند.
آخوندی در ادامه افزود: آنچه که ما در این دوره به عنوان تغییر سیاست دنبال می‌کنیم آن است که به جای حاشیه شهر‌ها و مناطقی که سابقه سکونت ندارد، در بافت‌های قدیمی و فرسوده و حتی حاشیه‌ای شهر‌ها خانه‌سازی کنیم.
بدین طریق به ازای هر خانه جدید ساخته شده یک خانه بد از بین می‌رود نه اینکه با خانه‌سازی در بیابان
آمار مسکن را اضافه کنیم، ولی همچنان به احداث خانه‌های بد و کیفیت نازل زندگی مردم ادامه دهیم.
عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اختلاف شدید شرایط زندگی بین شمال و جنوب شهر‌ها بیان کرد: در جنوب تهران نسبت به شمال آن شاهد ۵ برابر تفاوت قیمت مسکن هستیم که نشان می‌دهد جامعه تا چه حدی قطبی شده است و این روش قابل ادامه نیست.
وی بازآفرینی شهری و توانمندسازی مردم را سیاست اصلی بخش مسکن در دوره جاری دانست و گفت: ساخت وساز باید در درون بافت‌ها صورت گیرد و این روش علاوه بر کنترل تورم و سوداگری در بخش زمین می‌تواند قدرت خرید مردم را افزایش دهند.
وزیر راه و شهرسازی پیرامون بحث مسکن اجتماعی نیز اعلام کرد: خوشبختانه این بحث نیز در برنامه ششم پیش‌بینی شده و مقدمات اجرایی آن در حال طی شدن است.
سازمان ملی زمین و مسکن را موظف کردیم زمین لازم برای اجرای این طرح را در مناطقی که وزارت راه وشهرسازی دارای زمین است، معرفی و تامین کند.
از سوی دیگر این وظیفه را در اختیار بنیاد مسکن گذاشتیم تا امور مربوط به اجرای طرح و هماهنگی لازم با کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی و سایر موسسات مربوطه را انجام دهد.
آخوندی در پایان اظهار کرد: نکته‌ای که در بحث سیاست مسکن اجتماعی برای ما مهم بوده آن است که در اجرای این طرح صف جدیدی از متقاضیان ایجاد نکنیم.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    یازده + هفت =