نفت گران شد

تصویر روز: پیش بینی کاهش حجم ذخایر نفت خام آمریکا موجب شد تا قیمت نفت امروز افزایش یابد، هرچند که با توجه به در پیش بودن تعطیلات کریسمس در آخر این هفته، حجم فعالیت های تجاری در بازارها پایین بوده است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا امروز با ۴۳ سنت، معادل ۰٫۸۱ سنت افزایش به ۵۳ دلار و ۷۳ سنت رسید. قیمت نفت برنت نیز با ۴۴ سنت، معادل ۰٫۷۹ درصد افزایش به ۵۵ دلار و ۵۹ سنت رسید.

تجار گفتند، افزایش قیمت ها عمدتا ناشی از پیش بینی کاهش حجم ذخایر نفت خام آمریکا بوده که قرار است گزارش مربوط به آن قرار است اواخر امروز منتشر شود.

جفری هالی، تحلیلگر موسسه اوآندا در سنگاپور گفت، انتظار می رود حجم ذخایر نفت خام آمریکا ۲٫۵۶۳ میلیون بشکه کاهش یافته باشد.

بانک فرانسوی سوشیت جنراله در گزارش ماه دسامبر خود اعلام کرد، توافق اوپک و دیگر تولید کنندگان نظیر روسیه برای کاهش تولید به میزان حدود ۱٫۸ میلیون بشکه در روز از ژانویه ۲۰۱۷، «قیمت نفت را از محدوده ۴۰ تا ۵۰ دلار به محدوده ۵۰ تا ۶۰ دلار در سال ۲۰۱۷ خواهد رساند.»

انتظار قیمت های نسبتا پایین برای سال ۲۰۱۷ در حالی است که انتظار می رود بازار نفت در سال آینده میلادی به رغم کاهش تولید های وعده داده شده همچنان با فزونی عرضه مواجه باشد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفت، انتظار می رود تولید نفت روسیه در سال ۲۰۱۶ به ۵۴۷٫۵ میلیون تن (۱۱ میلیون بشکه در روز ) برسد که ۲٫۵ درصد بیشتر از سال گذشته است.

پالایشگاه ها به ویژه در آسیا با استفاده از فرصت نفت ارزان و مازاد موجود در بازار، در حال پالایش بیش از مقدار معمول هستند.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    10 + دوازده =