ثبت ۴۱ محصول راهبردی ایرانی در وایپو

تصویر روز : مدیرکل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت: ۴۱ محصول راهبردی نظیر انواع فرش در سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مهدی میرصالحی افزود: زعفران خراسان، عسل سبلان، خرمای ربی سیستان، خرمای پیارم هرمزگان، خرمای کبکاب، خرمای زاهدی طلایی تنگستان و دشتستان، خرمای استعمران خوزستان، نارنگی سیاهو، زرشک و عناب خراسان جنوبی و بیرجند ۱۰ محصولی است که اخیرا در وایپو (WIPO) از سازمانهای زیر مجموعه سازمان ملل متحد به ثبت رسیده است .
وی گفت : ۲۹ محصول از ۳۱ محصولی که پیش از این به ثبت وایپو رسیده شامل فرش های دستبافی است که در ۲۹ استان و یا منطقه کشور تولید می شود، انار ساوه و رطب بم کرمان هم ۲ محصول دیگری است که پیش از این ثبت شده اند.
میرصالحی افزود: همچنین پرونده ۵ محصول بسیار مهم دیگر هم شامل پسته دامغان، پسته رفسنجان، خاویار، سنگ مرمر کردستان و گچ سمنان که از محصولات صادراتی ایران است برای ثبت جهانی به وایپو ارسال شده است.
وی با اشاره به تامین ۹۵ درصد از زعفران مصرفی دنیا در ایران گفت: باتوجه به شهرت جهانی بسیاری از محصولات ایرانی در بازارهای جهانی، ثبت مالکیت فکری علاوه بر جلوگیری از سوء استفاده دیگر کشورها در عرضه محصولات خود با نام ایران موجب حفظ اصالت و حقوق مالکیت معنوی این محصولات همچنین تقویت اعتبار و ارزش و افزایش نرخ آن در بازارهای جهانی کمک می کند.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سیزده − دوازده =