۵۴ درصد سدهای کشور خالی است

تصویر روز: معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: استان اصفهان به عنوان یک استان شاخص از ۸۵ تا ۱۰۰ درصد با کاهش آب مواجه است و تنها ۱۶ درصد ازحجم سد زاینده رود پر است.

حمیدرضا تشیعی در مراسم اجرای عملیات اصلاح و بازسازی خط انتقال آب ناربر- کاشان، با بیان اینکه ایران در پانزدهمین سال خشکسالی خود قرار دارد، اظهار کرد: محور توسعه کشور آب است. کشور در منطقه خشک و نیمه خشک با یک سوم بارندگی متوسط دنیا قرار دارد.

وی ادامه داد: روز به روز میزان بارندگی در کشور بدتر می شود به گونه ای که از مهر تا هشتم دی ماه میانگین بارندگی ۴۷ میلی متر بوده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته میزان بارش ها ۱۰۷ میلی متر بوده است.
معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: هر سال در تابستان ۰.۵ تا ۱.۵ درجه هوا گرم تر می شود و با هر یک درجه گرمتر شدن هوا ریسک بیماری های مرتبط با آب چند صد برابر می شود. در طبقه‌بندی شاخص آبی در وضعیت بدی قرار داریم به گونه ای که تنها ۴۶ درصد از سدهای کشور پر و ۵۴ درصد سدها خالی است.

تشیعی افزود: استان اصفهان به عنوان یک استان شاخص از ۸۵ تا ۱۰۰ درصد با کاهش آب مواجه است و تنها ۱۶ درصد ازحجم سد زاینده رود پر است.

وی گفت: آینده پیش رو در بحث آب نگران کننده و زنگ خطر بزرگی برای جوامع روستایی و رشد و توسعه کشور است. برای مقابله با بحران آبی در کشور توجه همگانی و برنامه ریزی نیازمند است. نباید لحظه ای را از دست بدهیم. در دنیا بهترین راهکار برای مقابله با کم آبی مدیریت تقاضا و مصرف در کشور است.

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه ۳۰ درصد شبکه های توزیع آب در کشور فرسوده است، اظهار کرد: در بخش آب شرب باید به بازسازی شبکه ها و خطوط انتقال آب به صورت ویژه ای اهمیت داده شود.

به گزارش ایسنا تشیعی گفت: قیمت هر متر مکعب آب شرب در ایران حدود ۴۰۰ تومان است که هر لیتر چهار ریال می شود و بر این اساس قیمت گذاری تأمین هزینه های بهره برداری کار سختی است.

It's only fair to share...Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on FacebookPrint this pageEmail this to someone
  • arvandguarantee
  • پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    بیست + 10 =