تعامل سازنده با جهان سیاست کلی نظام جمهوری اسلامی است

تصویر روز: رییس جمهوری گفت: تعامل با دنیا برای دستیابی به دانش روز یک نیاز و سیاست کلی نظام جمهوری اسلامی است که در سند چشم انداز بیست ساله نیز ترسیم شده است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه در دیدار با علما،روحانیون،خانواده معظم شهدا و ایثارگران و نخبگان علمی در سالن شهیدان نژاد فلاح اظهارداشت: بسیار خوشحالم که در این ایام موفق شدم به حضور مردم فهیم و بزرگوار استان البرز و شهرستان کرج،به همراه هیات بتوانیم از نظرات شما و همچنین و مشکلات و انتظارات این استان بیشتر آگاه شویم و در حد توان و امکان بتوانیم به این استان بسیار مهم و استراتژیک برای کشور قدمی برداریم.

وی افزود: سخنم را از این نکته آغاز می کنم که معمولا مزد یک کار به اندازه همان کار است و یا در شرایطی کمی بیشتر از مقدار تلاش و کار انسان،در پیشگاه خداوند البته هیچ عملی را خداوند به اندازه آن عمل مزد نمی دهد و همیشه مزد خداوند برتر و بالاتر از مقدار عملی است که بشر در پیشگاه خداوند انجام می دهم اما گاهی اجر و مزد بی پایان و نامتناهی است.

روحانی گفت: وقتی خدا می گوید صابران اجر و مزدشان بی حساب است یعنی بی اندازه، این آیه شریفه” اجرهم به غیر حساب..” را به عشق مردم نسبت به امام حسین (ع) می بینم،او هر آنچه داشت بهترین سرمایه ها را در راه آرمان و اهدافش که خود فرمود” و انما خرجت لطلب السلام فی امه جدی…”امام حسین (ع) می گوید همه تلاش و کوشش و قیام و جهاد من برای اصلاح امور جامعه بوده و می خواستم مشکلات و کمبودهای جامعه را جبران کنم و جلوی انحرافات جامعه را بگیرم.

رییس جمهوری تصریح کرد: واقعه اربعین امر به معروف و نهی از منکر و زدودن بدی ها از جامعه و پیروی از راه پیامبر ،مولی امیرالمومنین بوده است.

وی افزود: ببینید عشق امام حسین (ع) در قلوب مردم چه می کند،وقتی اسرا را از کوی و برزن می بردند و بر روی خاک عزیزنشان افتادند نمی دانم آن منظره و اربعین با تاریخ ، با فرشتگان آسمان، عنایت حق چه کرد؟
روحانی گفت: خداوند خواست اربعین امام حسین(ع) جاوید شود، این حادثه آنقدر عظیم بوده که خداوند خواسته اربعین امام حسین (ع) جاودانه شود.

رییس جمهوری ادامه داد: از این نکته اربعین استفاده می کنم اینکه آیا می توانیم ما هم کاری کنیم و اقدامی انجام دهیم که اجر ما به غیر حساب باشد.

وی افزود: ما باید این لیاقت و ظرفیت را پیدا کنیم والا که خیرخدا بی انتهاست.

روحانی گفت: اربعین بستری برای وحدت اسلام و مسلمانان است، دشمنان خیلی با روح ما بازی کردند و نگذاشتند کنار هم و با هم باشیم،اشکالی ندارد سلیقه های مختلف وجود دارد، خداوند رقابت سالم را خواسته و این خواست حق است.

وی افزود: خدا خواسته برخی را از برخی متمایز سازد و این جای تردید نیست و اما باید از فرصت ها استفاده کنیم، مامشکلات بزرگی داریم و در عین حال ملتی بزرگتر از مشکلات داریم و جوانان غیور داریم، بنابراین بی جهت فرصت ها را صرف دعواهای بی ارزش نکنیم. روحانی گفت: معیاری باید مشخص کنیم و بر مبنای آن حرکت کنیم و بسنجیم که حرکت ما درست است یا خیر؟

وی ادامه داد: چرا ما به هر استانی می رویم باید با انبوهی از مشکلات مواجه هستیم، اینجا البرز که در کنار پایتخت قرار دارد و بخشی از آب و مواد غذایی و صنعت کشور را تأمین می کند و سرزمین جاذبه هاست و دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در این استان واقع است اما باز هم شاهد مشکلات هستیم.

رییس جمهوری گفت: چرا باید ایران عزیز ما با این همه استعداد… مگر در چشم انداز بیست ساله مقام معظم رهبری قرارما این نبود که به توسعه برسیم.

وی افزود: چشم انداز بیست ساله از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد و هیچ سیاستی بعد از قانون اساسی این چشم انداز بوده است، اینکه در رشد اقتصادی از غرب آسیا جلو بیفتیم و تورم کاهش پیدا کرده و در رشد فناوری و تجارت پیشتاز باشیم، مگر قرار ما این نبود در منطقه اول باشیم.

روحانی با تأکید بر اینکه باید به خود متکی باشیم اما از تعامل سازنده برای افزایش قدرت خود نیز غافل نشویم، گفت: تعامل سازنده با جهان جزو سیاست های کلی است که مقام معظم رهبری اعلام کرده اند و این متن سیاست های کلی نظام است.

وی ادامه داد: پایان سال ۹۱، رشد اقتصادی ما منفی ۶ بوده است. ما برای اینکه کشور را آباد کنیم نیاز به سرمایه داریم، اگر تمام سرمایه ها را جمع آوری کنیم فقط در نفت و گاز بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار نیاز به سرمایه داریم.

رییس جمهوری تصریح کرد: ما یک منبع مشترک نفت بین ایران و عراق در کارون داریم، عراق از تمام این منبع استفاده می کند و از سویی ما هم باید استفاده کنیم،هنگامی که ما دولت را تحویل گرفتیم ۴۵ هزار بشکه برداشت داشتیم در حالی که باید بیش از ۱ میلیون بشکه باید برداریم و این استفاده از فرصت تلقی می شود.

وی افزود: در تلاش سه ساله از ۴۵ هزار بشکه به ۳۰۰ هزار بشکه برداشت رسیده ایم و بعد از انقلاب شرکت های نفتی ما فعال تر شده است.

وی ادامه داد: در تعامل با دنیا باید بتوانیم دانش کشورها را وارد کنیم،بعنوان نمونه در سانتریفیوژ که سال ۶۷ آن را وارد کردیم توانستیم این دانش را در کشور توسعه دهیم که اگر این اتفاق نمی افتاد تا سالها عقب می افتادیم.

رییس جمهوری گفت: باید تکنولوژی را بیاوریم و در کنارش شیوه های آن را بگیریم.

وی ادامه داد: البرز بیش از ۱۶ هزار شهید و آزاده دارد، باید کاری کنیم که برای همیشه برای کشورمان بماند. یک استان می تواند برای کشور کاری انجام دهد که صدها سال،گاهی قرن ها مردم کشور ما از آن استفاده کنند اگر این اتفاق افتاد اجرهم بغیرهم حساب…

روحانی گفت: درس صبر را از کربلا و عاشورا باید بیاموزیم و برای نتیجه دانش و … هم باید صبر کنیم.

رییس جمهوری ادامه داد: این استان استعدادهای فراوانی دارد، مهندس طهائی که تجربه بالایی در حوزه مدیریتی دارند جلسات مستمر با فرهیختگان و.. برگزار کنند تا در جهت توسعه این استفاده شود.

وی افزود: در این استان باید از اندیشه و دیدگاه های فرهیختگان و افراد صاحب تجربه بهره برداری داشته و استان را بیش از آنچه هست آباد کنیم.

رییس جمهوری گفت: نیازمندی های فراوانی در نشست ها مطرح شده همانند انتقال زندانها، ما هم انشاالله دنبال می کنیم،احیا باغ سیب کرج طرح موضوع شد که به فوریت جلسه گذاشتیم و الحمدالله حل شده و امیدواریم فضای مناسبی برای تفریح مردم در کرج که همیشه فضای آن در منطقه نمونه بوده مهیا شود تا شاهد ایرانی آبادتر و البرزی سرافرازتر باشم.

It's only fair to share...Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on FacebookPrint this pageEmail this to someone
  • arvandguarantee
  • پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    هفت − 2 =