کاهش شدید سفر گردشگران خارجی به ترکیه

تصویر روز: سفر گردشگران خارجی به شهر استانبول ترکیه به عنوان یکی از مهمترین شهرهای گردشگری جهان در سال ۲۰۱۶ میلادی با حدود ۲۶ درصد کاهش نسبت به سال قبل از آن به ۹ میلیون و ۲۰۳ هزار و ۹۸۷ نفر رسید.

بنا به اطلاعیه اداره فرهنگ و گردشگری استانبول، سفر گردشگران خارجی به کلانشهر استانبول فقط در دسامبر آخرین ماه سال گذشته میلادی با ۱۸ درصد افت نسبت به دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی به رقم ۶۷۴ هزار و ۳۰ گردشگر کاهش یافت.

در حالی بخش فرهنگ و گردشگری ترکیه به لحاظ موج حملات تروریستی در شهرهای بزرگ این کشور به ویژه استانبول، سال ۲۰۱۶ میلادی را سالی از دست رفته ارزیابی و چشم امید خود را به سال جدید میلادی دوخته بودد، حمله تروریستی خونین در اولین ساعت سال نو میلادی به مکان تفریحی ‘رینا’ در استانبول به عنوان یکی از مشهورترین کلوپ های شبانه و در پی آن حمله تروریستی شب گذشته در ازمیر، تا حد زیادی چشم انداز بهبود فصل گردشگری در سال جدید را در ترکیه تیره کرد.

بررسی داده های اداره فرهنگ و گردشگری استانبول نشان می دهد در سال ۲۰۱۶ میلادی فقط در ماه ژانویه ورود گردشگران به این شهر نسبت به ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی کاهش نداشته ولی بیشترین کاهش در بازه ماهانه، در ژوئن سال گذشته با ۳۵٫۲ درصد نسبت به ژوئن سال ۲۰۱۵ میلادی بوده است. به گزارش ایرنا از سال ۲۰۰۰ میلادی به بعد این اولین باری است که در شمار گردشگران خارجی که برای بار دوم به این کشور سفر می کنند، کاهش دیده می شود.

در سال گذشته ۱۰٫۹ درصد از گردشگران خارجی سفر کرده به استانبول را شهروندان آلمان، هفت درصد را ایرانی ها، ۵٫۲ درصد را عربستانی ها، چهار درصد را اتباع انگلیس، ۳٫۹ درصد را فرانسوی ها، ۳٫۵ درصد را آمریکایی ها، ۳٫۲ درصد را اتباع روسیه و ۳٫۱ درصد را اوکراینی ها تشکیل می دهند.

It's only fair to share...Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on FacebookPrint this pageEmail this to someone
  • arvandguarantee
  • پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    دو × پنج =