• پیش بینی نرخ ارز بعد از توافق

  تصویر روز: (حمید طلیمی) بهای هر دلار امریکا به عنوان ارز شاخص امروز با شکسته شدن سد 23 هزار تومان در صرافی ها به قیمت 22 هزارو 800 تومان رسید. این در حالی است که در روزهای ابتدایی سال جدید هر دلار امریکا در بازار آزاد تهران با نرخ 25 هزارو 300 تومان  بفروش می رسید.

  بررسی بازار نشان می دهد نرخ دلار در روزها و هفته های گذشته بطور مستمر{ اما با احتیاط } در حال کاهش بوده و ادامه این روند در برخی روزهای هفته گذشته موجب ایجاد صف‌های فروش در خیایان فردوسی به عنوان یکی ازمراکز اصلی خرید و فروش ارز در تهران شد.

  دلایل ریزش نرخ دلار

  ریزش نرخ ارز در این مقطع  دلایل مختلفی دارد اما اکثر کارشناسان ، علت اصلی کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر را تأثیر فضای مذاکرات وین  و انتشار خبرهای مثبت به منظوراحیای مجدد توافق هسته‌ای می‌دانند.

  رکود در بازار های موازی

  البته این وضعیت علاوه بر بازار ارز ، سایر بازار های موازی ازجمله سکه ، طلا و خودرو را نیز تحت تاثیر قرار داده تا جایی که شاهد رکود بی سابقه ای در بازار خودرو به ویژه خرید و فروش خودروهای خارجی هستیم. خریداران خودرو در انتظار ریزش بیشتر قیمت ها از خرید خودرو دست کشیده و منتظر کاهش بیشتر نرخ ها هستند.

  عده ای معتقدند با توجه به تحولات اخیر باید شاهد ریزش بیشتر نرخ ارز در بازار باشیم ، اما به واسطه حضور بازار ساز ، نرخ ها در کانال 23 هزار تومان متوقف شده است.

  دو سناریو برای نرخ ارز

  برخی از کارشناسان بازار سرمایه درباره نرخ دلار دو سناریوی خوشبینانه  متاثر از مذاکرات { دلار20 هزار تومان }  و بدبینانه متأثر از مذاکرات { دلار۲۵ هزار تومان } را  پیش‌بینی می کنند. آنان معتقدند: حتی اگر توافقی صورت نگیرد، به‌دلایل زیادی از جمله وضعیت بازارهای داخلی و بورس، دلار از حد مشخصی پایین‌تر نمی‌آید.

  یوسف کاووسی در گفت و گو با ایرنا پلاس دلیل این موضوع را وضعیت شرکت‌های صادراتی در بورس تهران اعلام کرده و می گوید: پیش از این شرکت‌های صادارت‌ محور، دلار را با نرخ‌های ۲۶ و ۲۷هزار تومانی به کشور باز می‌گرداندند. بنابراین اگر دلار به نرخ‌های پایین‌تر از ۲۰ هزار تومان برسد، ارزش سهام این شرکت‌ها بیش از این ریزش خواهد کرد و به معضلی برای دولت تبدیل می‌شود.

  وی با بیان اینکه برخی می‌خواهند بانک مرکزی ارزهای آزاد شده را به بازار وارد کند تا قیمت دلار به کمتر از ۲۰ هزار تومان برسد، گفت: بانک مرکزی در مقابل این فشارها اعلام کرد مابه‌ازای ریالی این منابع پیش از این وارد چرخه اقتصاد شده و اگر دوباره بخواهیم از آن‌ها در چرخه اقتصادی استفاده کنیم، با افزایش پایه پولی و تشدید تورم روبه‌رو خواهیم شد.

  وی درباره سناریوی بدبینانه گفت: در بدترین حالت نیز اگر توافقی انجام نشود، دلار نرخ‌های بالاتر از ۲۵ هزار تومان را نخواهد دید؛ زیرا در شرایط فشار حداکثری نیز تنها برای یک یا دو روز، نرخ دلار بالای ۳۰ هزار تومان بود و در مجموع در محدوده ۳۰ هزار تومان قرار داشت. اکنون حتی اگر توافقی صورت نگیرد، از آنجایی که فشار حداکثری را پشت سر گذاشته‌ایم به‌نظر نمی‌رسد نرخ دلار به بیش از ۲۵ هزار تومان برسد.

  این روزها در حالی که عده ای انتظار افت قیمت ها را دارند، گروهی از فعالان از پیش بینی ناپذیری بازار در روزهای اخیر سخن می گویند و اعتقاد دارند هم چنان تقاضای احتیاطی در بازار وجود دارد که اجازه نمی دهد که قیمت چندان پایین بیاید.

  علی رغم همه موارد اعلام شده، چشم انداز نرخ ارز به دسترسی بانک مرکزی به منابع ارزی خود بستگی دارد. پیش بینی می شود بعد از گذر از دوران اولیه توافق، کاهش قیمت در بازار ارز صورت ‌گیرد اما باید به این نکته نیز توجه داشت که ثبات بلند مدت در این بازار به سایرسیاست‌های اقتصادی کشور بستگی دارد.

  ورود دلار به کانال 22 هزار تومان

  در ادامه دکتر کامران سلطانی زاده عضو سومین دوره شورای عالی کانون صرافان ایران اعلام کرد: قیمت ارز در بازار  با توجه به افزایش احتمال موفقیت مذاکرات وین روند نزولی طی می کند.

  وی افرود: طی روز های گذشته نرخ دلار به دلیل مقاومت های صورت گرفته ، در کانال 23 هزار در نوسان بود.

  وی اظهارداشت: با انتشار اخبار مثبت از روند مذاکرات وین و همچنین اتفاقات مثبت در منطقه ، مقاومت دلار شکست و از ظهر امروز دلار وارد کانال 22 هزار تومان شد.

  دکتر سلطانی زاده تصریح کرد: امروز هر دلار امریکا در صرافی ها با نرخ 22 هزارو 700 تا 22 هزارو 800 تومان عرضه می شود.

  وی پیش بینی کرد: در صورت ادامه روند فعلی ، همچنان شاهد کاهش نرخ ارز در بازار خواهیم بود.