• New title for a=>html, img=>alt
 • همایش مدیریت در عصر دیجیتال برگزار شد

  تصویر روز: همایش ملی مدیریت در عصر دیجیتال در سالن پژوهشگاه نیرو با سخنرانی پرفسور چارلز هندی برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی همایش مدیریت در عصر دیجیتال، دکتر منافی دبیر همایش با اشاره به اینکه پرفسور چارلز هندی در حیطه مدیریت سازمانی و تببین اندیشه های نوین مدیریت جزو متفکرین برجسته جهان به شمار می رود، حضور ایشان در ایران برای نخستین بار را دارای اهمیتی در سطح ملی دانست.
  پرفسور چارلز هندی در سخنرانی خود با بیان اینکه “فکر می کنم زندگی ساده است. همین” گفت: این روندی است که برای هر زندگی نظیر زندگی خودمان، دولت ها، سازمان ها و حتی امپراطوری ها اتفاق می افتد. در شروع با سرمایه گذاری که انجام می دهیم امیدوارانه پیشرفت می کنیم و صعود رخ می دهد و آنگاه که به نقطه اوج منحنی می رسیم در سراشیبی زوال سقوط می کنیم.
  وی با اشاره به نام یکی از کتاب های خود تحت عنوان ” منحنی دوم” تشریح کرد که ما همیشه تمام توان و تمرکز خود را روی این امر می گذاریم که به نقطه اوج برسیم. اما نظریه منحنی دوم به ما می گوید برای جلوگیری از سراشیبی زوال باید پیش از آنکه به نقطه اوج رسید مسیر منحنی را به گونه ای دیگر تغییر داد؛ قبل از آنکه خیلی دیر شود.
  وی پس از این مقدمه مطرح کرد: در عصر دیجیتال خواه ناخواه باید روند تغییرات را پذیرا باشیم. این امر که اطلاعات به وسیله اینترنت تا به این حد سهل الوصول شده برای برخی هیجان انگیز و برای برخی دیگر وحشت آور است. مسئولین نمی دانند چگونه با جریان آزاد اطلاعات کنار بیایند.
  وی افزود: پیشنهاد من این است که به جای مقاومت دربرابر این رودخانه جاری، در آن شنا کنیم و به افق های تازه برسیم. من نگران کسانی هستم که در این جریان اطلاعات غرق می شوند و کاری که می توانیم برای این دسته از افراد انجام دهیم کمک کردن به آن ها برای ساخت منحنی دوم خودشان است. اوضاع در حال تغییر است و شیوه کار کردن ما نیز طبعا دچار تغییر می شود. در عصر جدید اطلاعات هیچ مرزی نمی شناسند. هرکس می تواند با هرکس که می خواهد در ارتباط باشد و این پتانسیلی است برای ایجاد تجارت هایی که حتی به فکرمان تا به حال خطور نکرده است.
  نویسنده کتاب خدایان مدیریت با بیان اینکه، در حال حاضر ما در عصر اقتصاد پروانه ای هستیم و آنگاه که این کرم به پروانه بدل شود، تجارت های متفاوتی به وجود می آید، گفت: اگرچه سازمان ها درنهایت نمی توانند دموکراتیک باشند، اما می توانند با کارکنان خود مانند شهروندان یک شهر برخورد کنند. سازمان های شهروندگون، سازمان هایی هستند که برای کارکنان خود مانند شهروندان یک شهر حقوقی قائل هستند و آن را محترم می شمارند
  فریدون قاسم زاده استاد دانشگاه نیز برخی تأثیرات IT بر نقدینگی شرکت های بزرگ را برشمرد و اثرات IT در مناسبات بورس و نرخ تولید جوامع را بررسی کرد و گفت: درایران نزدیک به سی میلیون تلفن همراه هوشمند مورد استفاده مردم است و ایران حدود شصت و پنج میلیون کاربر اینترنتی دارد که این آمار حاکی از جایگاه مناسب ایران میان کشورهای دیگر است. از سوی دیگراین ارقام نشان از آن دارد که سطح اطلاعات عموم مردم در این زمینه نسبتا خوب است، فلذا امید می رود در دولت بعدی شاهد شکوفایی بیشتری در زمینه صنعت IT باشیم.
  دکتر آسوشه معاون مرکز ملی فضای مجازی و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس نیز با بیان این نکته که در مدیریت عصر دیجیتال اگر به ادبیات این حیطه واقف نباشیم حرکات پیوسته را ناپیوسته خواهیم خواند، به دو کلید واژه ی IT و ICT اشاره کرد که معتقد است دوره آن ها به عنوان تسهیل گر (Enabler) خیلی پیش تر به پایان رسیده و امروزه به عنوان ریشه ای شناخته می شود تا بتواند ثروت و رفاه و شفافیت برای عموم ایجاد کند.
  عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس تأکید کرد: “امروزه ما دیگر قائل به دو فضای مجزا در زندگی انسان نیستیم بلکه فضای مجازی را ادامه زندگی واقعی انسان می دانیم که IT، سلامت الکترونیک یا حتی مکان های کاری بخش ناچیزی از این فضا را به خود اختصاص می دهند.”
  دکتر آسوشه افزود: ” امروزه فضای مدیریتی با پنجاه سال پیش تفاوت دارد چراکه سرعت تغییرات نه تنها در مورد تکنولوژی به عنوان یک فن، بلکه در اثرات تکنولوژی که در زندگی ما ایجاد شده باید مورد توجه قرار گیرد. فضای دیجیتال فضای راحتی برای زندگی نیست. می شود در آن با رفاه زندگی کرد اما شرایط نسبت به گذشته متفاوت شده و با آن آرامش و سادگی که پیش تر بود قابل مقایسه نیست.”
  در ادامه دکتر هوشمند به بحث مدیریت سلامت دیجیتال (E.H.R.) پرداخت و با ارئه مثال هایی در زمینه پزشکی دیجیتال گفت: مزیت های IT و ICTعلوم متفاوت پزشکی را دربر می گیرد و در زمینه های درمان بالینی و پاراکلینیک می توان از پزشکی دیجیتال استفاده کرد که متأسفانه همیشه در سیاستگذاری های دولت مغفول مانده است.
  وی با تأکید بر این نکته افزود: ” ما در هر دو بخش، چه سیاستگذاران فرهنگی و چه مدیران اجرایی ضعیف عمل کرده ایم. باید متوجه بود که صنعت IT دیگر صرفا یک فن نیست، بلکه تفکری است که خواه ناخواه باید به سمتش حرکت کرد و به جای ایستادگی مقابل تغییرهای پیش رو نگرش خود را تغییر دهیم. چرا که این یک سرمایه گذاری آینده نگر در این حیطه است.
  امیر شاهرخی، رئیس ستاد اجرایی همایش و رئیس هیات مدیره معنا، علت برگزاری این همایش را ایجاد نگرش صحیح مدیران، سیاست گذاران و کارآفرینان با انقلاب دیجیتالی پیش رو معرفی کرد. همچنین وی دعوت از بزرگان و متفکران تراز اول دنیا را راهی صحیح و ضروری برای یادگیری و استفاده از علم روز دانست و استقبال گسترده از این همایش را در بحبوهه مباحث انتخاباتی، نشان از درک صحیح موضوع توسط جامعه کارآفرینی و علمی کشور دانست و وعده استمرار این مسیر را داد.
  در این همایش جایزه سال موسسه معنا به «کارآفرینی تاثیرگذار دیجیتال» به خیریه نیکوکاری مهربانه تعلق گرفت و خانم گلرخ بحری به نمایندگی از مهربانه تقدیرنامه خود را دریافت کرد.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  یازده − 2 =