• New title for a=>html, img=>alt
 • آثار برجام به‌زودی به بخش خصوصی نمی‌رسد

  تصویر روز: حضور متعدد هیات‌های تجاری خارجی در ماه‌های اخیر در ایران، این سئوال را در فضای اقتصادی ایجاد کرده است که آیا شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری‌ بیشتر به دنبال همکاری و شریک شدن با بخش دولتی هستند یا بخش خصوصی؟

  به اعتقاد یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، نمی‌توان خیلی امیدوار بود که آثار برجام به زودی به بخش خصوصی کشور برسد. چرا که به گفته وی، بخش خصوصی کشور باید تحرک داشته باشد و خودش منشأ اثر باشد و در غیر این صورت طبیعی است که هیات‌هایی که به دعوت دولت به ایران می‌آیند به دنبال شرکت‌های بزرگ و همکاری با بخش دولتی باشند.

  “سیدحمید حسینی” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت: با رشد اقتصادی سال گذشته که بین صفر و نیم درصد بوده است، پیش‌بینی می‌شود با توجه به لغو تحریم‌ها و گشایش‌هایی که به طور تدریجی در حال رخ دادن است، ایران بتواند در بسیاری از صنایع افزایش تولید داشته باشد و بخش‌های مختلف از جمله نفت، تجارت، خدمات و کشاورزی بتوانند به رشد اقتصادی پنج درصدی در سال جاری کمک کنند.

  وی افزود: قطعا یکی از موتورهای محرک اقتصاد ایران، بخش نفت است. افزایش صادرات و تولید نفت در ماه‌های اخیر می‌تواند در ایجاد ارزش افزوده و همچنین ارزآوری برای کشور موثر باشد و از سوی دیگر می‌تواند به سایر بخش‌های اقتصادی کشور کمک کند. همچنین بخش کشاورزی که سال گذشته شرایط نسبتا مناسبی داشته است پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری هم با توجه به بارندگی‌ها رشد داشته باشد.

  عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: اما اینکه این بخش‌ها بتوانند اقتصاد و صنعت کشور را نجات دهند جای شک و تردید دارد. یعنی با وجود رشد اقتصادی مثبت و تقویت بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و شرکت‌های دولتی در بخش‌هایی مانند فولاد، نفت، پتروشیمی و حمل و نقل، مشخص نیست که آثار آن به بخش‌های پایین دستی هم برسد و جای تردید است که بخش خصوصی بتواند از آن منتفع شود.

  عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران به حضور هیات بلند پایه ایتالیایی در ایران اشاره کرد و گفت: هیات بزرگ ایتالیایی در هفته‌ای که گذشت به ایران آمد و بیشتر توافقنامه‌هایی که به امضاء رسید مانند خرید نفت، قرارداد گاز، ریل راه‌آهن و خط اعتباری ساچه با بخش دولتی بود.

  حسینی عنوان کرد: اتاق بازرگانی در حال کمک به توسعه بخش دولتی است و به توسعه بخش خصوصی کمکی نمی‌کند. در واقع در این مرحله همگی دست به دست هم داده‌ایم و بخش دولتی را بزرگتر می‌کنیم و می‌خواهیم از این طریق به رشد اقتصادی برسیم.

  عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران درباره اینکه سرمایه‌گذاری‌های جدید تا چه میزان می‌تواند در وضعیت اشتغال تاثیر مثبت داشته باشد، گفت: سرمایه‌گذاری‌هایی که قرار است اتفاق بیفتد بیشتر سرمایه‌گذاری سرمایه‌دار است تا کارگر محور. قطعا در وزارت نفت اشتغال ایجاد نخواهد داشت، وزارت نفت زمانی که ۴٫۵ میلیون تولید داشت ۲۲۰ هزار نفر نیرو داشته است و اکنون که به تولید دو میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه رسیده است، باز هم همان تعداد پرسنل را دارد.

  وی افزود: بخش راه‌آهن نیز اگر توسعه پیدا کند به نظر نمی‌رسد که اشتغال چندانی ایجاد کند. تنها بخش‌هایی که می‌توانند اشتغال ایجاد کنند بخش کشاورزی، خدمات و توریسم است. به طور کلی اگر انتظار ایجاد اشتغال زیادی برای امسال داشته باشیم درست به نظر نمی‌رسد. ایسنا

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سه × 5 =