• New title for a=>html, img=>alt
 • سقوط ارزش لیر ترکیه

  تصویر روز: به دنبال انتشار خبر کودتا در ترکیه، ارزش لیر ترکیه بیشترین کاهش ۸ سال اخیر را در برابر دلار آمریکا تجربه کرد.

  به گزارش بلومبرگ، به دنبال انتشار خبر کودتا در ترکیه، ارزش لیر ترکیه بیشترین افت خود در ۸ سال اخیر را تجربه کرد و ارزش اوراق خزانه داری آمریکا بالا رفت. ارزش سهام در بورس آمریکا نیز کاهش یافت.

  بعد از تحولات نیمه شب گذشته ترکیه، ارزش لیر ۴٫۶ درصد در برابر دلار آمریکا کاهش یافت و به ۳٫۰۱۵۷ در برابر هر دلار رسید که بیشترین کاهش از سال ۲۰۰۸ تاکنون بود.

  در بازارهای آسیا ارزش ین ژاپن در برابر دلار آمریکا نیز تقویت شد و به ۱۰۴٫۸۸ در برابر هر دلار رسید.

  در حالی که شاخص های سهام آمریکا که معاملات آنها در ساعت ۴ بعد از ظهر دیروز به پایان رسید، تغییر اندکی را شاهد بود، پس از انتشار خبر کودتا در ترکیه، شاخص استاندارد اند پورز ۵۰۰ شاهد کاهش بود.

  در همین حال، بانک جهانی با انتشار گزارشی اعلام کرده که به رغم افزایش مصرف داخلی در ترکیه، رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه نخست سال کند شده است. بر این اساس، رشد تولید ناخالص داخلی ترکیه در سه ماهه نخست ۲۰۱۶ در مقایسه با سه ماهه پایانی ۲۰۱۵ به ۳٫۳ درصد رسیده، در حالی که این رقم در کل سال ۲۰۱۵، ۴ درصد بوده است.

  بانک جهانی خاطر نشان کرده که نرخ تورم ترکیه در ماه های اخیر به میزان قابل توجهی کاهش یافته که عمدتا ناشی از کاهش تورم مواد غذایی بوده است. نرخ تورم ۱۲ ماهه با ۱٫۹ درصد کاهش نسبت به بالاترین رقم خود در ژانویه ۲۰۱۶ به ۷٫۶ درصد در ماه ژوئن رسیده است.

  بانک جهانی پیش بینی کرده که رشد تولید ناخالص داخلی ترکیه در کل سال ۲۰۱۶ به ۳٫۵ درصد برسد که نیم درصد کمتر از کل سال ۲۰۱۵ خواهد بود. تسنیم

 • ایران خودرو

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  15 + نوزده =