• New title for a=>html, img=>alt
 • ضرورت آموزش بیمه در جامعه

  سیدعبدالله میرحسینی

  تصویر روز: صنعت بیمه یکی از بخش های مهم اقتصادی کشور است که در کشورهای توسعه یافته درصد بالایی از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است. ضریب نفوذ بیمه در ایران ۱/۲ درصد بوده است و این حکایت از عدم توسعه یافتگی این صنعت است. توسعه هر پدیده ای در جامعه، منوط بر بسترسازی مناسب فرهنگی است و صنعت بیمه نیز از این امر مستثنی نیست.
  یکی از اصلی ترین عوامل عدم توسعه فرهنگ بیمه در کشور، کافی نبودن آگاهی مردم است و با توجه به جایگاه بیمه در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور، بی شک مستلزم وجود زیرساختهایی برای گسترش در سطح جامعه است که در این مسیر جایگاه اموزش و فرهنگ سازی به عنوان عامل اصلی برای افراد جامعه مطرح می باشد.
  در عصرجدید که شاهد تغییرات شتابان هستیم وهـرروزتغییرات جدیدی دردنیای کسب وکار رخ می دهد سازمانها باید خـود را بـا ایـن تغییرات همراه سازندوآموزش از مقوله هایی است که باید بیش ازگذشته درسازمان ها مورد توجه وبررسی قرارگیرد وهرچه در این خصوص حرفه ای تر عمل کنند موفق تر خواهند بود.
  با توجه به نقش و جایگاه شرکت ها و موسسات بیمه در کشورهای توسعه یافته وگستردگی خدمات بیمه ای، آموزش مناسب و مستمر در جهت افزایش آگاهی و شناخت مردم از این خدمات و گسترش فرهنگ بیمه در میان اقشار و طبقات مختلف جامعه نه تنها توسط صنعت بیمه، بلکه با همیاری سایر نهاد های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی می تواند روند توسعه کشور را شتاب بیشتری دهد.
  در واقع آموزش پیش نیاز اساسی توسعه همه جانبه درجامعه تلقی میشود وباشکل گیری فناوری های جدید و پیشرفته به جای رویکردهای سنتی و قدیمی، این امر دچارتغییرات فراوان شده است و استفاده از روش های نو دراین عرصه ، میتواند یکی از مصادیق استفاده مناسب باشد.
  صنعت بیمه باید مقوله آموزش و فرهنگ سازی را از سه دیدگاه مورد توجه و مطالعه قرار دهد:
  ۱- فراهم آوردن مقدمات امرآموزش در داخل شرکتهای بیمه ای به عنوان یک اصل
  ۲- ضرورت آموزش عمومی در سطح جامعه در راستای بسط و گسترش فرهنگ بیمه با استفاده از روشهای جدید آموزشی
  ۳- آموزش عمومی بیمه در مراکز تخصصی و آموزشی در مناطق مختلف کشور .
  دراین بین روابط عمومی بیمه مرکزی ایران می تواند با تدوین یک استراتژی خوب و استفاده ازرسانه هاو وسایل ارتباط جمعی برای پیشبرد این مقوله برنامه ریزی نماید.
  لازم به ذکراست صنعت بیمه علی رغم پیشرفت در چند سال اخیر نیازمند ارتفاء جایگاه خود در اقتصاد کشور است که در این بین روابط عمومی به عنوان یکی از عناصر تاثیرگذار در توسعه فرهنگ بیمه، نقش پررنگ و بسزایی دارد و با ایفای نقش آموزشی و خبری خود با استفاده از شیوه های مناسب در آگاهی بخشی و ایجاد تحول و انگیزه موثرخواهد بود.
  در دنیایی که ضرورت توجه به نفش و رضایت مردم یکی از بزرگترین سرمایه های اجتماعی هر کشور محسوب می شود، روابط عمومی ها در توسعه و آگاه سازی افکارعمومی و همچنین رضایت مندی و جلب مخاطب، نقش روشنگر و اساسی دارند ،امید است روابط عمومی صنعت بیمه دراین مسیر گامهای موثرتری را بردارد.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هفده + 8 =