• New title for a=>html, img=>alt
 • آغاز مسابقات دانشجویی روبات‌های پرنده در تهران

  تصویر روز: روبات‌های پرنده ساخت دانشجویان ایرانی برای نخستین بار در ایران بر سر سرعت و جابجایی اشیاء با هم رقابت می‌کنند. اولین دوره مسابقات روبات‌های پرنده با مشارکت و میزبانی انجمن علمی دانشجویان برق، دانشگاه صنعتی مالک اشتر و حمایت مالی فروشگاه اینترنتی بامیلو ۶ تا ۸ مردادماه ۱۳۹۵ با هدف ارنقای فناوری روباتیک کشور برگزار می‌شود.

   این مسابقه نخستین رقابت علمی روبات‌های پرنده در ایران است که در دو بخش سرعت و فضای بسته(Indoor) با حضور بیش از ۱۵۰ دانشجو از سراسر ایران اجرا می‌شود. ایجاد پویایی در میان جامعه مهندسان ایرانی به ویژه دانشجویان مهندسی برق، ایجاد ارتباط میان صنعت و دانشگاه، معرفی فناوری روباتیک ایران به جامعه بین‌المللی از جمله اهداف برگزاری این رقابت است که از این پس به صورت سالانه در ایران برگزار خواهد شد.

  سید مرتضی جابری‌فرد، دبیر اولین مسابقه روبات‌های پرنده می‌گوید: « شرکت‌کنندگان در بخش سرعت پرنده‌های بدون سرنشین با کنترل دید غیر مستقیم باید توسط دوربین و فرستنده تصویر پرنده خود را هدایت کرده و زودتر از رقبای خود به مقصد برسند. در بخش فضای بسته(Indoor) نیز تیم‌های شرکت‌کننده باید با موفقیت اشیاء مهم را در شرایطی خاص مثل حرارت بالا، دود غلیظ و… از داخل ساختمان مبدأ برداشته و در مقصد که سطحی متحرک است، فرود آورند.»

  او درباره این رقابت می‌گوید: « روبات‌های پرنده، در صنایع آینده نقش موثری خواهند داشت، در حال حاضر پهپادها برای شرکت در عملیات‌های دفاعی، شناسایی، مقابله با بحران، امداد رسانی، نظارت بر مرزها، تنگه‌ها، نیروگاه‌ها، خطور انتقال انرژی و مناطق مهم کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند.»

  جابری تاکید می‌کند:« حمایت بامیلو به‌عنوان یکی از موفق‌ترین شرکت‌های تجارت الکترونیک از این مسابقه می‌تواند سرآغاز تحولی مهم در این صنعت باشد و با حمایت از مسابقه بزرگ پهپادها انگیزه خوبی برای دانشجویان نخبه و فعال در رشته‌هایی چون برق، مکانیک سایر رشته های مرتبط است تا بتوانند ابزاری کاربردی در خدمت صنعت و تجارت ایران را طراحی کنند.»

  رامتین منزهیان، مدیرعامل بامیلو نیز با اشاره به حضور استعدادهای درخشان میان دانشجویان ایرانی، این رقابت را فرصت خوبی دانست تا دانشجویان علاقمند بتوانند رویاهای خود را محقق سازند و در علم روباتیک در سطح بین‌المللی بدرخشند.

  در اولین دوره از بازی پهپادها، تیم‌های اول تا سوم لیگ سرعت به ترتیب ۱۵۰ میلیون ریال، ۷۰ میلیون ریال و ۳۰ میلیون ریال دریافت خواهند کرد و به تیم‌های اول تا سوم لیگ Indoor نیز به ترتیب مبلغ ۵۰ میلیون ریال، ۳۰ میلیون ریال و ۲۰ میلیون ریال به عنوان جایزه نقدی اعطا می‌شود. منزهیان معتقد است:« اهدای جوایز به این دانشجویان کمک می‌کند تا با دلگرمی بیشتری برای توسعه ایده‌های خود تلاش کنند. بامیلو امیدوار است همین دانشجویان در آینده راهکارهای موثری برای جابجایی کالا توسط روبات‌های پرنده در سطح کشور ارائه کنند و بتوانند حلقه‌ای موثر در زنجیره تجارت الکترونیک در ایران باشند.»

  این مسابقات طی سه روز در ورزشگاه ساصد (مجموعه ورزشی سازمان صنایع دفاع) برگزار می‌شود.

 • ایران خودرو

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سه × 2 =