• New title for a=>html, img=>alt
 • ارتباط خشکی دهان با ابتلا به کرونا

  تصویر روز: خشکی دهان دلایل مختلفی از جمله بیماری‌های سیستمیک، اختلالات ساختاری غده بزاقی به ویژه مشکلات روانشناختی دارد.

  به گزارش صدا و سیما؛ بزاق به طور طبیعی دارای آنزیم‌ها و ایمونوگلوبین‌هایی است که ضد ویروس وباکتری عمل می کنند وبه عنوان سد دفاعی دهان تلقی می‌شود.
  دکتر الهه قاسم زاده حسینی، دندانپزشک و متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت می‌گوید: علاوه بر تجربه بالینی تخصصی در رشته بیماری‌های دهان که این موضوع را تایید می‌کند، مطالعات زیادی نشان داده که در افراد با خشکی دهان به دلیل از بین رفتن این سد حفاظتی، استعداد ابتلا به بیماری‌های ویروسی و باکتریایی اعم از تنفسی و… را افزایش می‌دهد.
  وی افزود: بنابراین با توجه به تاثیر استرس واضطراب بر ایجاد خشکی دهان و به دنبال آن از بین رفتن این عامل حفاظتی دهانی، افزایش احتمال ابتلا به کرونا در افراد با استرس واضطراب طولانی دور از انتظار نیست.
  عواملی که باعث خشکی دهان می‌شوند:
  مصرف دارو
  حدود ۶۰۰ نوع دارو در حال حاضر منجر به خشکی دهان می‌شوند که از بین آن‌ها می‌توان به دارو‌های دستگاه گوارش، فشار خون، بیماری‌های روانی و همچنین آنتی بیوتیک‌ها اشاره کرد.

  بالا رفتن سن
  با افزایش سن، غدد بزاقی توانایی کمتری برای ترشح بزاق پیدا می‌کنند. این موضوع خشکی دهان را در پی دارد.

  کاهش آب بدن
  کاهش آب بدن باعث اختلال در تولید بزاق می‌شود. اکثر مردم با این مشکل روبرو هستند که این امر خشکی دهان را ایجاد می‌کند.

  اسیدیته
  اسید بالا در معده و برگشت اسید باعث خشکی دهان می‌شود. رفلاکس معده می‌تواند در نتیجه خوردن غذای چرب به وجود بیاید که عوارض بسیاری را به دنبال دارد.

  افسردگی
  بدن درنتیجه پاسخ به اضطراب، دچار مشکل می‌شود. وجود اضطراب باعث ایجاد اختلال در خواب و درنتیجه خشکی دهان در صبح می‌شود.

  مشکلات تنفسی
  وجود مشکل در سینوس‌ها و بسته شدن راه جریان هوا در بینی، موجب تنگی نفس می‌شود، درنتیجه فرد از راه دهان تنفس می‌کند که ساختار مناسب برای تبادل هوا وجود ندارد.

  درمان سرطان
  پرتو درمانی و شیمی درمانی از عواملی هستند که موجب خشکی دهان می‌شوند.
  همچنین بیماری‌هایی مانند دیابت، نارسایی قلبی، اختلالات غدد درون ریز، آلزایمر، پارکینسون، ایدز، آرتروز و شرایط فیزیکی مثل خونریزی، استفراغ، اسهال، تعریق و همچنین انجام مواردی مانند: نوشیدن الکل، سیگار کشیدن مکرر، خرناس هنگام خواب و خوابیدن در وضعیت نادرست نیز منجر به خشکی دهان می‌شوند.
  خشکی دهان را چگونه درمان کنیم؟
  نوشیدن آب
  در روز حدود ۲.۵ لیتر آب بنوشید. نوشیدن آب میوه‌های دارای ویتامین c از جمله مرکبات، آناناس، انبه و هویج نیز توصیه می‌شود. سعی کنید آب بیش از حد داغ یا سرد ننوشید.

  استفاده از لیمو ترش برای درمان خشکی دهان
  سه روش برای استفاده از لیمو ترش توصیه می‌شود: ۱- ترکیب لیمو، شکر و آب: آب و شکر را بجوشانید سپس آب یک لیمو با پوست نازک را بگیرید و در آن بریزید و محلول را بنوشید. ۲- ترکیب لیمو، سنبل هندی، برگ‌های لیمو و آب یخ: ابتدا آب، شکر و سنبل هندی را بجوشانید، سپس آب لیمو و برگ‌ها را در آن بریزید و بنوشید. ۳- لیمو، عسل و آب: آب و عسل را بجوشانید سپس آب لیمو را در آن بریزید و محلول را بنوشید.

  استفاده از نمک
  محلول آب و نمک را بجوشانید و هنگام بیدار شدن از خواب بنوشید.

  استفاده از جوش شیرین
  مصرف روزانه مخلوط جوش شیرین، نمک، آب و آب لیمو درمان موثری برای خشکی دهان است؛ چراکه به کمبود آب بدن کمک می‌کند و مانع از خشکی دهان می‌شود.

  استفاده از زنجبیل
  سه روش برای استفاده از زنجبیل وجود دارد: ۱- افزودن زنجبیل به چای که سموم بدن را دفع می‌کند و ریه‌ها را گرم نگه می‌دارد و از ابتلا به آنفلوانزا و سرفه جلوگیری می‌کند. ۲- مصرف ترکیب زنجبیل، نمک، آب و سرکه به صورت روزانه. ۳- استفاده از زنجبیل به تنهایی نیز راه موثری برای افزایش بزاق و جلوگیری از خشکی دهان است.

  کافئین، الکل و تنباکو مصرف نکنید
  الکل، کافئین و دخانیات از عواملی هستند که باعث خشک شدن دهان می‌شوند. از نوشیدنی‌های بدون کافئین استفاده کنید تا از کاهش رطوبت دهان جلوگیری کنید.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  16 − یازده =