• خسارت ۱۰۰ میلیاردی جاده‌ها بر اثر سیلاب های اخیر

  تصویر روز: مدیرکل دفتر مدیریت بحران سازمان راهداری گفت: براثر وقوع سیل در شب‌های گذشته حدود ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت به راه‌های کشور و ابنیه فنی وارد شده است.

  فرهاد مهریاری مدیرکل دفتر مدیریت بحران و تجهیز ماشین‌آلات سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در گفت وگو با  باشگاه خبرنگاران جوان، در باره آخرین وضعیت جاده ها پس از سیل روزهای اخیر گفت: بر اثر بارش های رگباری شدید و تگرگ در دو روز گذشته و به ویژه سیل شب گذشته در محورهای مواصلاتی برخی استان های کشور از جمله تهران، سیستان و بلوچستان، اصفهان، یزد،کرمان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی شاهد جاری شدن سیلاب و ایجاد انسدادهای موقت بودیم .

  او ادامه داد: با توجه به شدت و حجم بارش ها در زمان کوتاه و جاری شدن سیلاب همراه سنگ و تنه درختان ، برخی راه ها مسدود شد و امکان حرکت وسایل نقلیه در این مسیرها میسر نبود.

  مدیرکل دفتر مدیریت بحران و تجهیز ماشین‌آلات سازمان راهداری با بیان اینکه در محدوده جاجرود در محور تهران – بومهن حجم بالای خودرو در زمان جاری شدن سیل و گرفتار شدن آن ها باعث ترافیک سنگین و کندی عملیات پاکسازی و هدایت سیلاب توسط عوامل راهداری شد افزود: خوشبختانه سیلاب شب گذشته در تهران خسارات جانی و مالی برای هموطنان نداشت ولی آسیب هایی به بدنه راه وارد شده است.

  مهریاری توضیح داد: در حال حاضر هیچ یک از مسیرها در شهرهایی که دچار سیل شده اند مسدود نیست و با کمک نیروهای راهداری مسیرها بازگشایی شده اند.

  این مقام مسئول تصریح کرد: در دیگر استان های کشور مانند سیستان و بلوچستان ،خراسان رضوی، خراسان جنوبی ، یزد ، اصفهان و کرمان، بروز سیلاب و انسدادهای مقطعی باعث آسیب به جاده ها و ابنیه فنی شد که برآورد اولیه ، خسارت بیش از 100 میلیارد تومانی را نشان می دهد.

  او تاکید کرد: پس از انجام عملیات پاکسازی و اقدامات لازم توسط اکیپ های راهداری به همراه ماشین آلات سنگین ، نسبت به بازگشایی مسیرهای اعلام شده در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام شد.

  مدیرکل دفتر مدیریت بحران و تجهیز ماشین‌آلات سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اضافه کرد: در جریان سیل اخیر متاسفانه یکی از راهداران اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان یزد در حین کمک رسانی به هموطنان دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.

  مهریای بیان کرد: از مهمترین اقدامات راهداری در بحران سیل می توان به رفع گرفتگی آبروها؛ هدایت روان آب های سطحی به آبروهای کناری ؛ پاکسازی سطح راه از باقیمانده رسوبات سیل و مقاوم سازی موقت ابنیه و بدنه راه، که دچار آسیب شده اند و نهایتآ بازگشایی راه برای جریان ترافیک اشاره کرد.

  او اشاره کرد: توصیه سازمان راهداری به هموطنان این است که قبل از هرگونه اقدام به سفر به هشدارهای هواشناسی توجه نموده و از سفرهای غیرضروری در زمان بارش های بهاری ،در مناطق و جاده های کوهستانی یا کویری با سابقه سیل خودداری کنند و در هنگام بروز سیل ضمن توقف در مکان مناسب، مسیر راه را برای وسایل نقلیه راهداری و امدادی باز کنند.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *