• پیش بینی دیپلمات‌های غربی از نتیجه مذاکرات وین

  تصویر روز: اتحادیه اروپا خواستار تداوم گفتگوهای هسته‌ای در وین تا به نتیجه رسیدن کامل مذاکرات و احیای برنامه جامع اقدام مشترک، برجام شد.

  به گزارش تصویر روز به نقل از یورو نیوز، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر این خواسته اعلام کرد که مذاکرات در وین باید تا دستیابی به موفقیت کامل برای بازگرداندن واشنگتن به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ و نیز ملزم کردن تهران به اجرای کامل تعهدات پیشین خود در چارچوب برجام، بدون وقفه ادامه پیدا کند.

  آقای بورل که پس از نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل سخن می‌گفت در ادامه یادآور شد:«این مذاکرات یک فرایند دیپلماتیک بسیار ظریف و فشرده است؛ من این جرات را به خرج می‌دهم که بگویم نسبت به نتیجه و فرجام آن خوش‌بین هستم.»

  وی که مسئولیت هماهنگی کمیسیون مشترک برجام را نیز برعهده دارد همچنین تصریح کرد:«مذاکرات جاری در وین یک دریچه رو به فرصت است که تا چند هفته آینده،‌ دست کم تا پایان ماه جاری باز خواهد بود اما کارهای زیادی در این فرصت کم و بسیار محدود باید انجام شود.»

  جوزپ بورل در ادامه ابراز امیدواری کرد که مذاکرات به زودی وارد مرحله‌ای بدون توقف در وین شود. این خواسته در واقع به مرحله‌ای اشاره دارد که طرفین در خصوص اصول به توافق کامل رسیده باشند و کار نگارش متن توافق را آغاز کنند.

  آقای بورل در این خصوص تاکید کرد که پیشرفت‌های متوسطی در مذاکرات حاصل شده اما باید همچنان رو به جلو حرکت کرد زیرا به اعتقاد وی گفتگوهای وی یک فرایند بسیار حساس است.

  دور تازه گفتگوهای ۴+۱ با مشارکت غیرمستقیم واشنگتن از اوایل ماه آوریل در پایتخت اتریش با هدف توافق بر سر احیای برجام آغاز شد.

  آلمان، فرانسه و بریتانیا به عنوان طرف‌های اروپایی برجام به همراه روسیه و چین در این مذاکرات نقش میانجی را میان تهران و واشنگتن ایفا می‌کنند.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه دیپلمات‌های غربی امیدوارند که گفتگوهای وین تا پیش از برپایی انتخابات ریاست جمهوری در ایران که تاریخ آن بیست و هشتم خرداد/۱۸ ژوئن اعلام شده به نتیجه برسد.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *