aleamin.2

وزارت ارشاد دولت سیزدهم و دلهره ی فرهنگی رهبر انقلاب

تصویر روز: فرهنگ و هنر به نحوِ عام از تظاهراتِ وجودیِ انسان و به نحو خاص از تظاهراتِ ذهنی، فکری و قلبیِ انسانِ دارای اراده ی آزاد است.

از این رو اگر این تظاهرات به معیارهایِ انسانِ متاله ی عاقل نزدیک نباشد، دلهره و نگرانی تمام وجودِ انسان را فرامی‌گیرد.

دلهره ی مراقبت از وجودِ معنوی انسان که باید در نقطه ی کمالِ هستی بایستد نه در فرودست هایِ زندگیِ مقدماتی در دنیایِ مادی که مدام از سوی رسانه های سودگرا تبلیغ و تهییج می شود.

رهبر انقلاب از سال های دور یکی از نگرانی ها و دلهره های اساسیِ خود در حکمرانیِ سیاسیِ برخواسته از نص و متنِ اسلام را در بخش فرهنگ‌ داشتند و آن را از اعماق ذهنِ فرهنگیِ خود به انظارِ زبانِ گفتمانی در فعالیت هایِ فرهنگی-هنری وارد کردند.

اما آنچه در سالهای اخیر بر فرهنگ و هنر این کشورِ اصیل و با فرهنگ گذشت نه تنها از ابعاد نگرانی ها کاسته نشده بلکه دامنه ی دلهره و نگرانیِ صیانت از فرهنگ را به اندیشمندانی که سیاست‌زدگیِ مدیریتیِ آنها را به کنجِ عزلت کشانده بود، تعمیم داد.

محصولات فرهنگی- هنریِ کم مایه در فیلم های سینما، هنر های نمایشی، موسیقی، هنرهای تجسمی و مانند آن، تورمی از محتواهایِ فرهنگ‌ سوز را دستِ انقلاب و ایران گذاشت و فرصت های گامِ اول را به آسانی از دست داد.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با وجودِ توانایی ها و ظرفیت های فرهنگی-هنری، نیروهای انسانی و منابعِ غنی اسلامی در دولتِ ایران قوی، اگر به جهش در دریایِ زلالِ فرهنگِ اسلام و انقلاب نیندیشد، بر اساسِ منطقِ تجربیِ گذشته از گذشته عبور نخواهد کرد و در وضعِ موجود خواهد ماند.

نکته کلیدی که در مجموعه ی فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند قفل های دلهره ها و نگرانی ها را به نحو چشم گیری باز کند، محتوایِ اسلامی آن است که سالیان سال است با اشاراتِ رهبر انقلاب به نام وزارت فرهنگ ملحق گردیده است.

دستگاه و نهادی که ماموریت آن سیاستگذاری، هدایت، حمایت، نظارت و مانند ان را در بخش های فرهنگی-هنری کشور هست باید، از صباح تا مساء و از یمین تا یسارش را اسلام احاطه کرده باشد. اسلامی که اگر ظرافت و هنرِ کافی در حلولِ آن به روحِ محصولات بکارگرفته شود، یقینا طلوعیِ درخشان در افکارِ عمومی نه در داخل کشور بلکه در افکارِعمومیِ انسانهایِ جهان‌وطن خواهد داشت.

عده ای به تنفذِ اسلامِ جذاب، زیبا و سازگار با نفسِ انسان، باور ندارند، شاید هم هنرِ استخراجِ دُرهای مشعشع را از دریایِ معرفتِ اسلامی ندارند که در تقریبِ تولیدات و محصولاتِ فرهنگی فرسخ ها از سواحلِ سعادت‌بخشِ اسلام فاصله می گیرند.

فعالیت های قرآنی، تولید و نشرِ کتاب، مطبوعات، تبلیغات، چاپ و چاپخانه، بازی های یارانه ای و مانند آن باید از اعماقِ اسلام تغذیه شود نه از افکارِ فروکاسته شده در اعصارِ اندیشه های مسلوبِ عادی و مادی در تاریخی که انحرافِ معیارش از نزاع ها و نقارهای جهانی، عیان است.

دولت سیزدهم، باید حصارهای تنگِ مادی اندیشی و مادی پروری را در هم شکسته و فوج فوج انسان های عاقل، آزاداندیش، خاصه جوانانی که بارها و بارها مخاطبِ نامه های رهبرِ حکیمِ انقلاب اسلامی در اقصی نقاطِ جهان بودند را به دریای مواجِ و روح افزای اسلام دعوت کنند و رایحه ی اسلام و ایمان را از طریقِ محصولات فرهنگی-هنریِ اسلامی به مشامِ جهانیان هدیه کند.

دکتر محمدجلیل آل امین
مدرس فلسفه و فعال رسانه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *