• بازار سیاه واکسن در ارمنستان

  تصویر روز: ( حمیدطلیمی ) داغ شدن تب سفر به ارمنستان برای تزریق رایگان واکسن کرونا طی هفته های اخیر موجب شده تا قیمت تورهای گردشگری به این کشور در مقایسه با ماههای پیش از آن افزایش  قابل توجهی داشته باشد.

  در این میان برخی افراد سود جو نیز تلاش می کنند تا با تبلیغات گسترده در فضای مجازی مردم را برای انجام این سفر تشویق نمایند. این در حالی است که مسئولان بهداشتی کشور در این خصوص به مسافران و گردشگران هشدارهای لازم را ارایه داده اند.

  قوانین جدید ارمنستان برای تزریق واکسن به گردشگران

  برخی گزارش ها حاکی است پس تغییر قوانین تزریق واکسن کرونا به گردشگران در ارمنستان، بازار سیاه تزریق واکسن در این کشور با دریافت مبالغی بالاتر در حال شکل گیری است.

  مدتی قبل سفیر ارمنستان در ایران در گفت و گو با روزنامه همشهری از تغییر شرایط تزریق واکسن کرونا به گردشگران خارجی خبر داد.

  «آرتاشس تومانیان» در بخشی از این مصاحبه اعلام کرد: موردی که باید به آن توجه داشت، مجاز بودن تزریق واکسن کرونا مربوط به افرادی است که بیش از ۱۰روز در ارمنستان اقامت داشته‌اند.

  اطلاعیه سفارت ایران در ارمنستان

  تنها چند روز پس از انتشار اظهارات آرتاشس تومانیان ، سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان نیز با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: طبق تصمیم وزارت بهداشت جمهوری ارمنستان، واکسیناسیون کرونا طبق محدودیت‌های اعلام شده وزارت بهداشت ارمنستان، فقط در مراکز سیار با واکسن آسترازنکا و از روز ۲۴ تیرماه فقط به شرط ۱۰ روز اقامت انجام می‌شود.

  در این اطلاعیه آمده است: با توجه به محدودیت مراکز سیار و تعداد کم واکسن در هر مرکز، فرآیند تزریق می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد. سفارت ایران  همچنین در این اطلاعیه از هموطنان ایرانی خواسته در برنامه‌ریزی سفر به ارمنستان، به محدودیت‌های ذکر شده توجه داشته باشند.

  تا پیش اعلام شرایط جدید تزریق کرونا در ارمنستان ، گردشگران می توانستند تنها با چند روز حضور در این کشور، پس از تزریق واکسن مجددا به کشورهای خود باز گردند. اما در حال حاضر این وضعیت تغییر کرده است.

  بازار سیاه تزریق واکسن کرونا

  بر اساس قوانین و مقررات جدید ارمنستان گردشگران باید برای تزریق واکسن کرونا ، حداقل به مدت 10 روز در این کشور اقامت داشته باشند.

  بر این اساس گردشگرانی که تمایل به تزریق واکسن دارند باید بر اساس درج تاریخ ورود در گذرنامه 10 روز در این کشور اقامت داشته و تنها بعد از گذشت این مدت امکان تزریق واکسن را بدست خواهند آورد.

  همین موضوع طی روز های اخیر موجب شکل گیری بازار سیاه تزریق کرونا در این کشور شده است. بر اساس گزارش های دریافتی ، برخی افراد با حضور در اطراف مراکز تزریق واکسن به گردشگران پیشنهاد تزریق سریع و بدون نوبت واکسن می دهند.

  این افراد به گردشگران پیشنهاد می دهند در ازای دریافت مبالغی بین 100 تا 250 دلار، بدون نیاز به الزام حضور 10 روزه در این کشور ، به آنان واکسن تزریق خواهند کرد.

  هشدار به گرشگران

  با توجه به لزوم رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی شامل تهیه ، تامین ، انتقال و همچنین شرایط خاص نگهداری واکسن کرونا ،به گردشگران توصیه می شود به هیچ عنوان فریب دلالان و سودجویان را برای تزریق سریع واکسن کرونا با مبالغ بالاتر را نخورند زیرا هیچ تضمینی در خصوص نوع تهیه ، نحوه نگهداری و  …. در این خصوص وجود ندارد.

  از سوی دیگر علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا کشورمان مدتی قبل در این خصوص اعلام کرد: «نیازی نیست مردم برای تزریق واکسن کرونا به خارج از کشور مسافرت کنند، زیرا وظیفه دولت، قراردادن واکسن کرونای رایگان در اختیار مردم است که این کار در حال انجام است.»

  شایان ذکر است واکسیناسیون علیه کرونا در ارمنستان از ماه آوریل گذشته با سه واکسن آسترازنکا، اسپوتنیک وی و سینوواک چین شروع شده است. بنابراین گزارش واکسن‌های آسترازنکا و سینوواک در دسترس همه قرار دارد اما واکسن روسی اسپوتنیک به افراد ۱۸ تا ۵۴ سال آسیب‌پذیر تزریق می‌شود.

   

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *