• «فایزر» قیمت هر دوز واکسن را 4 دلار گران کرد

  تصویر روز: (حمید طلیمی) گسترش سویه جدید کرونا به نام « دلتا » در بیش از 60 کشور نگرانی های فراوانی در بین مردم جهان بوجود آورده است. 

  دانشمندان معتقدند: علی رغم شیوع سوه های جدید کووید 19 ،  تنها راه خروج از این همه گیری ، سطح بالای پوشش واکسیناسیون است.

  به گزارش ایسنا ، “مایکل رایان”، رئیس بخش فوریت‌های سازمان جهانی بهداشت معتقد است: داده های کاملا دقیقی وجود ندارد که نشان دهد چند درصد پوشش واکسیناسیون برای تاثیر کامل بر انتقال بیماری لازم است اما مطمئنا پوشش ۸۰ درصدی واکسیناسیون می تواند به طور قابل توجهی خطر بروز سویه های وارداتی که به طور بالقوه می تواند موارد ثانویه ایجاد کند یا باعث ایجاد خوشه یا شیوع بیماری شود کاهش دهد

  احتمال گسترش سویه بسیار مسری دلتا

  نشریه هیل در گزارشی با اشاره به گسترش سویه بسیار مسری دلتا در بیشتر نقاط جهان نوشت: دانشمندان و کارشناسان بهداشت نگران ظهور سویه های جدیدتر و کشنده تر ویروس کرونا هستند که در برابر واکسن های موجود مقاوم باشد.

  به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای این نشریه آمریکایی، گسترش سریع سویه دلتا ویروس کرونا باعث افزایش نگرانی میان دانشمندان شده است که بیم آن دارند ویروس کرونا بتواند با جهش های بیشتر و جدیدتر به سویه های قابل انتقال تر و یا کشنده تری تبدیل شود.

  نگرانی های جدید در حالی است که میزان واکسیناسیون در آمریکا و کشورهای اروپایی قابل توجه بوده اما در بسیاری از نقاط جهان هنوز به ۱۰ درصد هم نرسیده است و لذا به گفته کارشناسان بهداشت همین امر می تواند شانس بیشتری به ویروس برای گسترش، تکثیر و ایجاد جهش های بالقوه بدهد.

  افزایش قیمت فایزر و مدرنا

  روز گذشته خبرگزاری اسپوتنیک روسیه با انشار خبری به نقل از فایننشال تایمز اعلام کرد: فایزر و مدرنا قیمت اتحادیه اروپا را برای واکسن های کرونا افزایش می دهند.

  تولیدکنندگان واکسن کرونا Pfizer و Moderna قیمت یک دوز دارو را برای اتحادیه اروپا افزایش داده اند، و قراردادهای خود را کمی تغییر دادند.

  به گفته وی، قیمت هر دوز داروی فایزر از 15.5 یورو به 19.5 یورو افزایش یافته است. قیمت قرارداد مدرنا در هر دوز 25.5 دلار آمریکا رسید. این روزنامه می نویسد که قبلاً قیمت واکسن مدرنا 22.6 دلار بوده است.

  همانطور که روزنامه اشاره می کند، این شرکت ها از اظهارنظر در مورد سیاست قیمت گذاری خود در اتحادیه اروپا خودداری کردند.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *