shiva.1

 فروش خودرو با قیمت نامشخص ممنوع

تصویر روز: رئیس شورای رقابت با بیان اینکه خودروسازان حق پیش فروش خودرو با قیمت نامشخص را ندارند، گفت: در مورد قیمت جدید خودروها پس از شهریورماه تصمیم‌گیری می‌شود.

به گزارش فارس، برخی کاربران سامانه «فارس من» با ثبت سوژه‌ای با عنوان «خواستار کاهش قیمت خودرو و توزیع عادلانه آن هستیم» خواستار پیگیری این موضوع شدند.

در این مورد رضا شیوا رئیس شورای رقابت در پاسخ به این سوال که پس از پایان ۶ ماه از افزایش قیمت خودرو مجدد شاهد تغییر قیمت در کارخانه خواهیم بود یا خیر؟ گفت: ۶ ماه از آخرین افزایش قیمت خودرو در اردیبهشت ماه گذشته و در حال حاضر همان افزایش ۸ درصدی روی محصولات اعمال شده است و قیمت‌ها تا پایان شهریورماه تغییری نخواهد کرد.

وی گفت: شورای رقابت در پایان شهریورماه نامه‌ای تحت عنوان درخواست تورم بخشی به بانک مرکزی ارسال خواهد کرد.

شیوا با بیان اینکه شورای رقابت در خصوص افزایش قیمت خودرو در آینده تصمیم گیری خواهد کرد، گفت: در حال حاضر زمان گرانی مجدد خودروها مشخص نیست. در پایان شهریور بانک مرکزی اطلاعات مربوط به تورم بخشی را جمع آوری می‌کند و آن را به شورا ارسال خواهد کرد. این پروسه زمانی احتمالا ۲ تا ۳ هفته زمان می برد و تغییر قیمت بعد از شهریور اعلام می‌شود.

وی با اشاره به مصوبه‌ای که اخیرا شورای رقابت در مورد خودرو‌های پیش فروش شده داشته است، گفت: خودروسازان دیگر به هیچ دلیل نمی‌توانند خودرویی را که قیمت آن مشخص نشده باشد را پیش فروش کنند.

رئیس شورای رقابت در مورد ابلاغیه جدید این شورا در باره شرایط پیش فروش خودروسازان، گفت: در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۴۰۰ شورای رقابت ابلاغیه‌ای منتشر کرد مبنی بر اینکه اگر خودروسازی بخواهد پیش فروش خودرو داشته باشد، باید قیمت آن خودرو مشخص باشد.

وی ادامه داد: به طور مثال اگر قیمت خودرو ۱۰۰ میلیون تومان باشد و متقاضی ۵۰ میلیون تومان مبلغ علی الحساب پرداخت کرده باشد، این پیش پرداخت ۵۰ درصد سهم خودرو خواهد بود.

شیوا ادامه داد: اگر احتمالا در آینده تورمی شامل حال خودروها شود، فقط ۵۰ درصدی که مالک نیست را شامل می‌شود و ۵۰ درصد دیگر شامل تورم نمی‌شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قیمت گذاری خودرو‌های مونتاژی بر عهده شورای رقابت است یا خیر؟ گفت: بحث تعیین قیمت خودروهای مونتاژ فعلا بر عهده شورای رقابت نیست. تعداد و تولید شرکت‌های مونتاژ خودرو کم است و فعلا بحث قیمت گذاری برای آنها مطرح نیست. معمولا برای خودرو‌هایی دستور العمل صادر می‌کنیم که تولید انبوه دارند و مورد استقبال عامه مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *