samiei

اقتصاد کشور نیازمند جراحی است

تصویر روز: در کشورهای پیشرفته جهان،نرخ بهره بسیار پایین و حتی منفی است ولی در ایران این رقم بسیار بالاست.
علی اصغر سمیعی زفرقندی؛ کارشناس بانکی در گفتگو با پول نیوز در خصوص دلایل بالا بودن نرخ بهره بانکی در کشور با بیان اینکه ارتباط زیادی بین نرخ تورم و میزان بهره بانکب وجود دارد گفت: زمای میتوانیم نرخ بهره را بالا بدانیم که این رقم از نرخ تورم بالاتر باشد در حالیکه نرخ تورم در کشور حدود ۴۵ درصد و نرخ بهره ۲۲ درصد است که این نشان دهنده وجود نرخ بهره واقعی حدودا منفی ۲۰٪ درصد است.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور نیازمند یک جراحی است که لازمه آن کاهش نرخ تورم است افزود: دلایل بالا رفتن نرخ تورم، بسیار است که یکی از آنها؛ افزایش حجم نقدینگی است که این موضوع نیز خود به عوامل دیگری از جمله خلق پول به طرق مختلف از سمت دولت بستگی دارد. یکی از دلایلی که دولت به خلق پول روی می‌آورد همین بهره‌های بانکی است که در نهایت موجب ضرر مالی مردم میشود.

این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: راه‌کار‌های متعددی برای کاهش نرخ تورم وجود دارد که اصلی‌ترین آن‌ها جلوگیری از افزایش حجم نقدینگی و خلق پول است که بدین طریق میتوان انتظار داشت که نرخ تورم کاهش و به دنبال آن نرخ بهره بانکی نیز پایین آید.
سمیعی افزود: شاید یکی از عواملی که دولت خود را مجاب به چاپ پول میکند؛ حقوق کارمندان دولتی و یارانه‌های نقدی است در حالیکه برای انجام این کار میتوان از روش‌های دیگری مثل کاهش یارانه‌ ها و سوبسید‌های غیر هدفمند استفاده و خلا بوجود آمده را جبران کرد.

وی خاطرنشان کرد: روزانه حدود ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف میشود که این میزان از مصرف حدود ۲هزار میلیارد تومان به بیت‌المال ضرر میرساند چراکه برای استفاده از هر لیتر بنزین حدودا ۲۰ هزار تومان سوبسید شامل حالمان شده است. باید به مردم توضیح دهیم که بنزینی که ارزان در اختیار شما قرار داده شده است چه معایب و مزایایی دارد.

وی گفت: چنانچه فقط در همین یک مورد، دولت سوبسید بنزین را ارائه نکند نرخ تورم به صفر خواهد رسید یعنی کسری بودجه ۴۰۰ هزار میلیارد تومان از این طریق جبران میشود. البته حدودا ۳۰ میلیون لیتر از بنزین مصرفی قاچاق میشود و این قاچاق یعنی هدررفت سرمایه ملی.
این کارشناس اقتصادی تشریح کرد: یکی دیگر از این سوبسید‌هایی که دولت ارائه میدهد در حوزه برق است که بخش‌هایی مثل کشاورزی برق ارزان از دولت دریافت که اخیرا شاهد برخی سواستفاده‌ها و تولید رمز ارز‌ها نیز بودیم چنانچه برق با همان قیمت واقعی ارائه شود قطعا شاهد چنین سوء استفاده‌هایی نخواهیم بود.

وی اظهار کرد: غیرواقعی بودن قیمت‌ها سبب شده تا نرخ تورم افزایش یابد چنانچه قیمت‌ها واقعی شوند شاهد بهبود وضعیت در همه حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی خواهیم شد. تاریخ به ما نشان داده هر کالایی که با قیمت ارزان ارائه میشود هدر رفت بیشتری هم خواهد داشت بنابراین تا زمانیکه قیمت‌ها واقعی نشود وضعیت به همین منوال پیش خواهد رفت. قیمت‌های واقعی باعث اصلاح الگوی مصرف مردم هم خواهد شد.

سمیعی در پایان با اشاره به اینکه برنامه‌های دراز مدت دولت برای حل مشکل تورم میتواند ایجاد اشتغال و حمایت از تولید باشد بیان کرد: دولت با واقعی کردن قیمت‌ها و پرداخت یارانه نقدی به همه اقشار جامعه میتواند تورم را کنترل کرده و مانع از افزایش آن شود پس قطع شدن سوبسید‌های غیر هدفمند اصلی‌ترین راهکار برای برون رفت از این معضل اقتصادی در کوتاه مدت است.

بر اساس این گزارش سود وام بانکی در کشور‌هایی مثل زیمبابوه با ۶۵ درصد سود، ایران ۲۲ درصد، سیرالئون با ۱۹ درصد، ترکیه ۱۸.۵ درصد و روآندا با ۱۶.۱ درصد بیشترین نرخ بهره تسهیلات بانکی را دارند. نرخ بهره وام بانکی مورد نیاز شرکت‌های فعال در منطقه یورو ۱.۳۶ درصد و در اقتصاد آمریکا نیز متوسط نرخ بهره پرداخت تسهیلات بانکی حدود ۳.۲۵ درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *