naft.3

عربستان برای جلب مشتری ، نفتش را ارزان کرد

تصویر روز: عربستان، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان، قیمت تمامی انواع نفت صادراتی خود را برای مشتریان آسیایی در ماه آینده، اکتبر کاهش داد، اما قیمت فروش به شمال غرب اروپا و آمریکا را ثابت نگه داشت.

به گزارش فارس به نقل از رویترز، عربستان، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان، قیمت تمامی انواع نفت صادراتی خود را برای مشتریان آسیایی در ماه اکتبر (ماه آینده میلادی) کاهش داد، اما قیمت فروش به شمال غرب اروپا و آمریکا را ثابت نگه داشت.

این کاهش شدید قیمت به دنبال قرنطینه های گسترده در آسیا برای مقابله با شیوع نوع دلتای ویروس کرونا صورت گرفته که تقاضا برای سوخت در این منطقه را کاهش داده است.

در عین حال، عرضه جهانی نفت به علت تصمیم اوپک پلاس برای افزایش روزانه 400 هزار بشکه در ماه در بازه زمانی آگوست تا دسامبر نیز افزایش یافته است.

شرکت آرامکوی عربستان برای نخستین بار در 4 ماه گذشته، قیمت رسمی فروش نفت خام عرب لایت برای تحویل به آسیا در ماه اکتبر را 1.70 دلار در هر بشکه بالاتر از متوسط نفت خام عمان و دبی که قیمت پایه منطقه خاورمیانه است، اعلام کرد. این درحالی است که قیمت فروش در ماه سپتامبر 3 دلار بالاتر از قیمت نفت عمان و دوبی قرار داده شده بود که بالاترین رقم از فوریه 2020 به شمار می‌رفت.

تاجران نفتی معتقدند، عربستان با این کاهش شدید قیمت، تقاضا برای نفت خود را بالا می‌برد. «این دقیقا چیزی است که سعودی‌ها می‌خواهند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *