hosini.majles.1

مجوز کسب و کار دیگر مانع کار تولیدی نمی‌شود

تصویر روز: رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس شورای اسلامی گفت: فرایند صدور مجوز کسب و کار نباید مانع کار تولیدی شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما سیدشمس‌الدین حسینی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: محیط کسب کار کشور‌ها در رقابتی شدن و بهبود کسب و کار اهمیت زیادی دارد و باید موانع را از این محیط برطرف کنیم.
وی افزود: جمع کارشناسان به این نتیجه رسیدند که آنچه اهمیت دارد سهولت کار تولیدی است و مجوز مهم نیست.
سیدشمس‌الدین حسینی گفت: خیلی از کسب و کار‌های اقتصادی نیاز به مجوز ندارد به عنوان مثال مجوز دفتر مهندسی خیلی پیچیده نیست و نباید زمان بر باشد.
رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس افزود: برای راه اندازی کار صنایع دستی در منزل نیازی به این همه سرگردانی نیست.
حسینی گفت: این طرح مجلس تلاش می‌کند بروکراسی اضافی را از محیط کسب و کار حذف کند.رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس افزود: صدور مجوز‌ها به دلیل تضاد منافع سخت شده است.
حسینی گفت: چنانچه هر یک از مراجع صدور مجوز در موعد مقرر در درگاه ملی مجوز‌های کشور، پاسخ درخواست کننده مجوز را اعم از قبول یا رد اعلام نکند، به منزله موافقت در نظر گرفته و مجوز از طریق درگاه ملی مجوز‌های کشور به طور خودکار صادر می‌شود و در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد.
رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس افزود: مجوز کسب کار نباید مانع کار تولیدی شود و ثبت شرکت‌ها هم نباید درگیر کار‌های کاغذ بازی شود.
حسینی گفت: اطلاعات مورد نیاز درگاه ملی مجوز‌ها برای درخواست مجوز با استفاده از سامانه‌های ملی موجود تکمیل می‌شود و در صورتی که متقاضی در ثبت اطلاعاتی که سامانه‌های ملی موجود از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کنند مرتکب خلاف شود، مجوز صادره با تشخیص هیأت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار از اعتبار ساقط و مرتکب، به مدت دو سال از خدمات این درگاه محروم می‌شود. ما می‌خواهیم سهولت را بر سیستم وارد کنیم، اما نظارت باید جدی باشد؛ اصل بر درستی اطلاعات است.
کسب و کار از مجوز محوری به ثبت محوری رسیده است
رضا تقی‌پور – عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم در این برنامه گفت: درگاه واحد پیش بینی شده است تا متقاضیان کسب و کار به آن مراجعه کنند و همه نهاد‌های مرتبط به صورت نرم افزاری در آن حضور دارند.
وی افزود: اتمام مراحل ثبت کسب و کار به منزله مجوز کسب و کار تلقی می‌شود، اما قوانین سر جای خود بوده، منتها امضا‌های اضافی کنار رفته است.
رضا تقی‌پور گفت: کسب و کار از مجوز محوری به ثبت محوری رسیده است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: مجوز با ثبت شرکت متفاوت است؛ قوانین ثبت شرکت سر جای خود هست، اما این طرح ثبت مجوز است.
تقی‌پور گفت: اگر بعد تحت نظارتی ثابت شود که مدارک اشتباه بوده است، ثبت مجوز باطل می‌شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: یکپارچه سازی داده‌ها به عنوان طرحی در مجلس مطرح شده است و با ورود کد ملی تمام اطلاعات در این سامانه متمرکز، موجود است.
وی افزود: این طرح هنوز تبدیل به قانون نشده است، اما امسال به مرحله اجرا می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *