ganjeh

نحوه بازنشستگی «زنان شاغل» در شرایط کرونایی

تصویر روز: کلیه بیمه شدگانی زن مشمول قانون کار که حداقل 20سال سابقه پرداخت حق بیمه مقرر را قبل از تاریخ تقاضای بازنشستگی پرداخته باشند و سن آنها 42 سال تمام باشد، می توانند تقاضای بازنشستگی کنند.

به گزارش روابط عمومی غرب تهران بزرگ امیری گنجه مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ که در نشست با کارکنان اداره مستمری های غرب تهران بزرگ سخن می گفت ؛ ضمن ذکر مطلب فوق افزود : زنان بیمه شده ای که درآستانه بازنشستگی به بیماری کرونا مبتلا شدند بدون محدودیت زمانی، مدت بستری آنان که به تایید ( پزشک معتمد، شورای پزشکی و یا کمیسیون پزشکی ) رسیده باشد علاوه بر دریافت غرامت دستمزد مدت دوره تایید شده ، ایام بیماری کرونا نیز جزسوابق بیمه ای آنان منظور می گردد و هیچ محدودیت زمانی ندارد.
امیری گنجه در خصوص تعداد بازنشستگان زن تحت پوشش تامین اجتماعی گفت: بر اساس آمار سال 1398از 2 میلیون و79 هزار بازنشسته ، تعداد 204هزار و 587 نفر زنان بازنشسته می باشند که این تعداد 21درصد کل مجموع مستمری بگیران تامین اجتماعی را تشکیل می دهند.
وی تاکید کرد: ازجمعیت 350هزار نفری بازنشستگان و مستمری بگیرا ن تحت پوشش اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ 32 تعداد هزار نفر را زنان بازنشسته تشکیل میدهند
مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ با اشاره به دامنه نوع بازنشستگی زنان در ایران گفت : به لحاظ گستردگی مشاغل و نوع فعالیت در کارگاههای مختلف و یا پرداخت حق بیمه به صورت (خویش فرما- زنان خانه دار) بازنشستگی زنان درتامین اجتماعی به شکل های گوناگون اجرا می شود
وی تاکید کرد : کارگاههایی که مشمول ماده 188قانون کار می باشند زنان شاغل در این کارگاهها با داشتن 20سال سابقه کار و42 سال سن می توانند تقاضای بازنشستگی نمایند .
امیری گنجه در خصوص کارگاههایی که مشمول قانون کار نمی باشند ؛ گفت : بر اساس قانون ، چه برای مردان و چه زنانی که در این کارگاهها کار می کنند بر مبنای قوانین و آئین نامه استخدامی آن سازمان، نهاد ویا مرکز دولتی بازنشسته می شوند.
وی تاکید کرد : کارکنان و پرسنل مراکز دولتی؛ نهادها ، سازمان هایی که ماهیت حقوقی دارند و … با توجه به اینکه این دستگاهها غیرمشمول قانون کارمی باشند از شمول ماده 188قانون کار خارج هستند. در مراکز دولتی یا غیر دولتی چنانچه در آیین نامه استخدامی آن دستگاه یا نهاد قید شده باشد که بیمه شده قراردادی و مشمول قانون کار است؛ زنان شاغل می توانند با داشتن 42 سال سن و 20 سال سابقه درخواست بازنشستگی نمایند

مدیر کل تامین اجتماعی در خصوص بیمه شدگان زنان خانه دار گفت: داشتن 55سال سن و دارا بودن حداقل 10سال سابقه پرداخت حق بیمه برای درخواست بازنشستگی بیمه شدگان زنان خانه دار لازم است.
امیری گنجه سقف سابقه برای بازنشستگی( مردان و زنان ) بدون مطرح بودن سن بیمه شده را 35سابقه کاری دانست
مدیر کل تامین اجتماعی غرب در خصوص بازنشستگی زنان در کارهای سخت و زیان آور گفت : بر اساس تبصره 2 ماده 76 قانون کلیه زنان شاغل در کارهای سخت و زیان آور با داشتن حداقل 20سال متوالی یا 25 سال متناوب بدون شرط سنی می توانند تقاضای بازنشستگی نمایند.
وی تصریح نمود : اشتغال زنان در مشاغل سخت و زیان آور می بایست به تایید کمیته استانی رسیده باشد و عنوان شغلی آنان نیز می بایست در لیستهای ارسالی از سوی کارفرما صحیح و متناسب با شغل و رتبه قید گردیده باشد.
مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهرا ن بزرگ میزان سابقه بازنشستگی و سن شاغلان زن به عنوان کارکنان دولت وفق ماده 103 قانون خدمات کشوری را با تحصیلات دانشگاهی کارشناسی ارشد و بالاتر را 60سال تمام و حداقل سابقه کاری آنان را 25سال اعلام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *