havapima

افزایش ۱۰۰ درصدی پرواز‌های خارجی

تصویر روز: بررسی آمار پرواز‌های خارجی فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در شهریور ۱۴۰۰ بیانگر افزایش ۱۰۰ درصدی نسبت سال قبل است.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، بر اساس گزارش منتشر شده توسط مرکز اطلاعات و آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، در شهریور ۱۴۰۰ در مجموع هزار و ۵۸ نشست و برخاست خارجی در فرودگاه‌های تحت مالکیت این شرکت انجام شده که ۱۱۱ هزار و ۱۱۷ مسافر و ۲ میلیون و ۸۸۴ هزار و ۱۹۷ کیلوگرم بار به وسیله این پرواز‌ها جابه‌جا شده‌اند. این ارقام نسبت به شهریورسال گذشته که ۴۷۸ نشست و برخاست با جابه‌جایی ۲۲ هزار و ۶۷۶ مسافر و یک میلیون و ۶۲۹ هزار و ۱۹۷ کیلوگرم بار انجام شده بود، ۱۰۰ درصد و نسبت به مرداد سال جاری به ترتیب ۷، ۵ و ۴ درصد افزایش داشته‌اند.

همچنین در این ماه در چهار فرودگاه اختصاصی کشور یعنی کیش، قشم، چابهار و ماکو تنها ۲۰ نشست و برخاست خارجی در فرودگاه قشم و یک پرواز در فرودگاه کیش انجام شده که این پرواز‌ها ۲ هزار و ۱۳۸ مسافر و ۵۸ هزار و ۳۰۰ کیلوگرم بار جابه‌جا کرده‌اند. عملکرد این فرودگاه‌ها نیز نسبت به ماه مشابه در سال گذشته و ماه مرداد رشد ۱۰۰ درصدی داشته است.

در این ماه فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد مشهد با انجام ۳۷۹ نشست و برخاست و جابه‌جایی ۳۸ هزار و ۵۵۲ مسافر رکورددار انجام پرواز خارجی و تردد مسافر بین‌المللی در کشور بوده و ۳۵/۱۳ درصد از کل نشست و برخاست‌های خارجی و ۳۴/۰۴ درصد از جابه‌جایی مسافر بین‌المللی را به خود اختصاص داده است. این فرودگاه به مقاصد نجف، استانبول، دوحه و کابل پرواز داشته است.

پس از این فرودگاه، به ترتیب دو فرودگاه شیراز با ۲۳۸ نشست و برخاست و تبریز با ۱۶۴ نشست و برخاست قرار گرفته‌اند. پرواز‌های خارجی در این ماه به ترتیب در فرودگاه‌های مشهد، شیراز، تبریز، اصفهان، لارستان، ارومیه، بندرعباس، اهواز، قشم، آبادان، لامرد، کرمانشاه، ساری، گرگان، کیش و یزد انجام شده‌اند. گفتنی است اعداد مربوط به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در این آمار نیامده است.

در این ماه فرودگاه یزد با انجام یک نشست و برخاست خارجی کم‌ترددترین فرودگاه بین‌المللی کشور بوده است. در شهریور ۱۴۰۰ حداقل۸۰ درصد نشست و برخاست‌های خارجی به ترتیب در ۴ فرودگاه مشهد، شیراز، تبریز و اصفهان انجام شده است.

در این ماه چهار مسیر مشهد-نجف، نجف-مشهد، استانبول-تبریز و تبریز-استانبول، به ترتیب ۴ مسیر پرتردد خارجی بوده‌اند و پس از آن نیز دو مسیر دوحه-شیراز و شیراز-دوحه قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *