ghalibaf.3

دفاع قالیباف از مصوبه واردات خودرو

تصویر روز: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با اجرای قانون ساماندهی بازار خودرو، انحصار موجود در بازار از بین رفته و ارتقاء فنی در کشور ایجاد شود.

به گزارش خانه ملت، محمدباقر قالیباف در نشست علنی مجلس شورای اسلامی پس از اصلاح طرح ساماندهی بازار خودرو، در پاسخ به تذکر نماینده مردم مهریز، اظهار داشت: کاری که در کمیسیون صنایع برای ساماندهی بازار خودرو انجام شده، کار درستی است و امروز برای ما اشتغال یکی از موضوعات مهم است و ما در کشور نیروهای فنی زیادی داریم همین طور امکانات، کارخانجات متعدد و افراد حقیقی و حقوقی فراوانی داریم که می توانند قطعات تولید کرده و آن را با بهره گیری از نیروی کار و انرژی ارزان و قابل رقابت صادر کنند.

وی افزود: این افراد می توانند این تولیدات را در چارچوب آئین نامه ها و مصوبات هیات وزیران صادر کرده و خودرو وارد کنند تا این انحصار موجود از بین برود و ارتقاء فنی در کشور ایجاد شود تا این وضع قیمت گذاری در خودرو نیز پیش نیاید و من فکر می کنم با اصلاح مصوبه مجلس یکی از تصمیمات بسیار خوب گرفته شد و نظرات شورای نگهبان نیز تامین می شود و ما این جا از شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام تقاضا می کنیم در سال تولید اجازه دهند بخش صنعت یک نفس آسوده ای بکشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص تذکر نماینده مهریز در مجلس گفت: بخشی از اصلاحیه های انجام شده مربوط به تامین نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که براساس سیاست های کلی نسبت به مصوبه مجلس ایراد گرفته بود و از سوی شورای نگهبان به ما منتقل شد.

به گزارش خانه ملت، محمدرضا صباغیان بافقی طی تذکری اظهار داشت: براساس قانون باید ما ایرادات شورای نگهبان را برطرف کنیم و شورای نگهبان بر تبصره یک ایراد گرفته اما کمیسیون تبصره 2 را نیز تغییر داده که این صحیح نیست.

همچنین احمد امیرآبادی فراهانی در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد اصلاح طرح ساماندهی صنعت خودرو جهت تامین شورای نگهبان در تذکری با استناد به ماده 200 آیین نامه داخلی مجلس گفت: این موضوع برای دومین بار از شورای نگهبان اعاده شده و این در حالی است که به نظر می رسید دوستان در کمیسیون ایرادات را اصلاح کرده اند، اما ظاهرا اصلاحات صورت گرفته به اندازه ای قوی نبوده که بتواند نظر شورای نگهبان را تامین کند، بنابراین ما باید اصرار می کردیم تا اینبار آن را به مجمع تشخیص مصلحت نظام بفرستیم که در این صورت کارها بهتر پیش می رفت و زودتر به نتیجه می رسیدیم.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: این موضوع در کمیسیون بررسی شده و با دوستان هم در این مورد صحبت شده است. درخصوص اصلاحاتی که انجام شده، بانک مرکزی یک بحثی پیرامون ارز خارجی که منشأ خارجی دارد، داشت، بنابراین از کمیسیون مربوطه خواهش کردیم که در این شرایط آن را حذف کنند که این مسئله انجام شد.

وی تصریح کرد: البته در اینجا از بانک مرکزی گلایه مند هستیم. ما به دوستان هم گفتیم اینکه صادرات انجام شود و بعد در پیگیری ها بانک مرکزی به هر دلیلی بگوید که نتوانستیم انجام دهیم، این مسئله از موضوعاتی است که در سه شنبه های نظارتی مجلس بررسی شده و بانک مرکزی باید پاسخگو باشد، چه ارز با منشأ داخلی و چه ارز با منشأ خارجی.

رئیس قوه مقننه یادآور شد: ما فعلا برای تامین نظر سیاست های کلان که واردات خودرو ارزبری و به همین دلیل انجام نشود، آن را حذف کردیم و نماینده شورای نگهبان هم در جلسه کمیسیون حضور داشت.

قالیباف تصریح کرد: کاری که ما در اینجا انجام می دهیم این است که موافقت شود تا قطعات خودرو در داخل تولید شود و اگر خودروی اضافه دارند، صادرات خودرو و عمدتاً قطعات خودرو انجام شود، ضمن اینکه ما در طرح نگفتیم فقط شرکت هایی که وابسته به خودروسازی هستند، به این امر مبادرت ورزند، بلکه هر شخص حقیقی و حقوقی و هر شرکتی که استانداردهای فنی قطعه را برای هر کسی در خارج از کشور تامین کرده و صادرات قطعه انجام دهد می تواند خودرو وارد کند، اما واردات خودرو نیز باید براساس مصوبه ای باشد که دولت و وزارت صمت اعمال می کند، یعنی چه نوع خودروهایی، با چه ظرفیت هایی، با چه مصرف سوختی و چه پلتفرمی با انتقال تکنولوژی وارد شود که در این طرح پیش بینی شده است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان تاکید کرد: هدف مجلس در سال تولید و اشتغال این است که به گونه ای اقدام شود که دلالان در کشور در حوزه خودرو سوءاستفاده نکنند، این تصمیم روشن، بسیار منطقی و قانونی مجلس است که روی آن اصرار خواهیم داشت اما مصوبه امروز مجلس نیز با حضور شورای نگهبان نهایی شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *