• دُز تقویتی آسترازنکا در برابر اومیکرون موثر است

   تصویر روز: تحقیقات آزمایشگاهی دانشگاه آکسفورد نشان می دهد که دُز سوم واکسن آسترازنکا در برابر سویه اومیکرون (اُمیکرون) از اثر بخشی لازم برخوردار است.

  به گزارش تصویر روز به نقل از یورو نیوز ، داده های این تحقیق که روز پنجشنبه ۲۳ دسامبر منتشر شده حاکی از آن است که پادتن یا آنتی بادی اومیکرون بعد از تزریق دُز سوم آسترازنکا بطرز «قابل توجهی» در بدن فرد افزایش می یابد.

  شرکت داروسازی بریتانیایی-سوئدی در بیانیه ای جداگانه که به استناد پژوهشی که تحت نظر دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن (در سنت لوئیز آمریکا) انجام شده گفته که آنتی بادی ایجاد شده دربدن با هدف جلوگیری از ابتلای فرد به کووید ۱۹ نیز همچنان اثر بخش است.

  نتایج مطالعه واکسن آسترازنکا موسوم به «واکس‌زویرا» (Vaxzevria) بر روی ۴۱ نفر نشان می دهد که بعد از دُز سوم سطح خنثی شدن اومیکرون مشابه میزانی است که بعد از تزریق دُو دز واکسن در مورد سویه دلتا مشاهده شده بود. در همین حال سطح پادتن در بدن افرادی که دُز تقویتی را دریافت کرده بودند بیشتر از آنتی‌بادی افراد شفا یافته از کووید ۱۹ بود.

  داده هایی که به آنها استناد شده در مرحله بعدی نیازمند تایید کارشناسان پزشکی و دارویی است که بعد از انتشار آن دریک مجله معتبر پزشکی روی آن نظر می دهند. رقبای آمریکایی آسترازنکا یعنی فایزر و مدرنا پیش تر نسبت به موثر بودن دز تقویتی خود در برابر سویه جدید کووید ۱۹ اطمینان داده بودند.

  این تحقیق زیر نظر دانشگاه آکسفورد و مستقل از بخشی صورت گرفته که در تولید واکسن با آسترازنکا همکاری می کند. با وجودی که اکثر مردم بریتانیا در دُز اول و دوم از واکسن آسترازنکا استفاده کرده اند «واکس زوریا» بعنوان دُز تقویتی در این کشور مورد استفاده قرار نگرفته است. کشورهای غربی ترجیح داده اند تا در واکسیناسیون جمعیت خود بیشتر به واکسن هایی مبتنی بر پیام رسان ARNm نظیر فایزر اتکا کنند در نتیجه واکسن های مبتنی بر جایگزینی پروتئین مثل آسترازنکا بیشتر در قالب برنامه های بین المللی «کوواکس» در اختیار کشورهای عمدتا فقیر دنیا قرار می گیرد.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *