• پکن: برای تقویت شراکت راهبردی با ایران آماده‌ایم

  تصویر روز: سخنگوی وزارت خارجه چین در اشاره به سفر پیش‌روی وزیر خارجه ایران به این کشور گفت، پکن آماده تعمیق بیشتر شراکت راهبردی جامع با تهران است.

  به گزارش فارس، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری خود گفت پکن آماده است شراکت راهبردی با ایران را بیش از پیش تعمیق کند.

  این دیپلمات چینی در پاسخ به سوالی درباره جزئیات سفر وزیر امور خارجه ایران به چین و انتظارات پکن از این سفر و همچنین روابط دو کشور گفت: وانگ یی مشاور دولتی و وزیر امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

  وی افزود: چین و ایران از دوستی دیرینه و عمیقی برخوردارند. تحت هدایت سران دو کشور، روابط در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است. ما قاطعانه از یکدیگر در مورد مسائل مربوط به منافع اصلی خود حمایت می‌کنیم، همکاری عملی را به طور کلی به شیوه‌ای ثابت ارتقا می‌دهیم و ارتباطات و هماهنگی نزدیک را در امور بین‌المللی و منطقه‌ای حفظ می‌کنیم.

  سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه گفت: در مواجهه با تأثیر کرونا، چین و ایران با کمک به یکدیگر در مواقع ضروری، بر استحکام روابط عمیق ما تأکید کردند. در سال ۲۰۲۱، دو کشور به طور مشترک پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک را جشن گرفتند و فصل جدیدی را در دوستی ما گشودند.

  وی سپس تاکید کرد: چین با قرار گرفتن در یک نقطه شروع تاریخی جدید، آماده همکاری با ایران برای تعمیق بیشتر شراکت راهبردی جامع چین و ایران به نفع دو کشور و دو ملت است.

  هفتم فروردین‌ماه سند برنامه همکاری‌های جامع ایران و چین در جریان سفر وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین به تهران، به امضای وزرای خارجه دو کشور رسید.

  سند حاضر یک برنامه جامع در بازه‌ زمانی بلندمدت (۲۵ ساله) رویکردی مبتنی بر احترام متقابل و منافع برد-برد در زمینه روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی است.

  «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست هفتگی با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی درباره توافقنامه ۲۵ ساله ایران و چین گفت: آقای امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه آخر این هفته به دعوت همتای چینی خودش عازم چین است و موضوعات مختلفی را در دستورکار برای گفت‌وگوها داریم و نقشه راه ۲۵ ساله یکی از این موضوعات است. مجریان آن بخش‌های مختلف و وزارتخانه‌های مختلف هستند.

  سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره چالش‌هایی که جهان با آن روبرو است و تحریم‌هایی که از سوی آمریکا علیه ایران اعمال شده و مقابله ایران و چین با یکجانبه‌گرایی اظهار داشت: جهان امروز در یک دوراهی قرار دارد. دوراهی یکجانبه‌گرایی که آمریکا از زمان ترامپ آغاز کرد و امروز به انحای مختلف ادامه دارد و نگاهی که بر اساس اجبار است و متاسفانه آمریکا در محوریت آن قرار دارد و یا راهی که بر اساس چندجانبه‌گرایی، گفت‌وگو، احترام به قوانین موضوعه و حاکمیت ملی کشورهاست.

  خطیب‌زاده ادامه داد: ایران و چین در این مسیر در یک محور قرار دارند و تلاش می‌کنند در مقابل این سیاست زور و اجبار و سیاست تحریم و فشار و سیاست محروم کردن و استثنا کردن کشورها از ترتیبات منطقه‌ای بایستند. آنچه امروز ایران و چین و برخی کشورها در جنوب و شرق نمایندگی می‌کنند، همین نگاه راه متفاوت به همکاری‌های بین‌المللی است. امیدواریم آنهایی که مسیر یکجانبه و زور، اجبار، دسیسه و فشار را دنبال می‌کنند به این مسیر که محتوم در روابط بین‌المللی است احترام بگذارند و به دامان این موضوع برگردند.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *