• اردبیل سومین تولید کننده عسل کشور

  تصویر روز: معاون سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: این استان با تولید سالانه هفت هزار و ۳۴۳ تن عسل رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است.

  به گزارش صداوسیمای مرکز اردبیل؛ اژدری گفت: این استان دارای تعداد ۴۶۰ هزار کلنی زنبور عسل با تولید هفت هزار و ۳۴۳ تن عسل رتبه سوم کشوری را در این زمینه دارد.
  معاون سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: تولید عسل از هر کندوی مدرن ۱۶ کیلوگرم و از هر کندوی سنتی حدود ۱۶ تن و با میانگین چهار کیلوگرم است و تعداد زنبورداران استان چهار هزار و سه نفر است و در مجموع برای ۶ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی مستقیم در زنبورستان‌های استان ایجاد شده است.

  وی گفت: حدود هزار و ۲۰۰ تن از تولید عسل استان در داخل استان مصرف شده و مابقی به سایر استان‌ها ، کشورهای همجوار و حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود و امسال حدود ۳۱۳ تن در ۱۹ محموله صادر شده است.

  اژدری افزود: طی ماه‌های گذشته تولید نسل ششم ملکه اصلاح شده زنبور عسل در جمعیت‌های بسته به تعداد ۹۰ کلنی در ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد ملکه زنبور عسل استان با موفقیت انجام شد ، این پروژه‌ها در راستای اصلاح صفات تولیدی ، افزایش تولید عسل ، آرام بودن و کاهش نیش‌زنی صورت گرفته است.

  وی همچنین در خصوص اقدامات انجام گرفته در خصوص ازدیاد نسل قوچ اصیل مغانه نیز می گوید: تولید و توزیع قوچ اصیل اصلاح شده مغانی بین دامداران و عشایر استان به تعداد ۲۰۰ راس از طریق ایستگاه جعفرآباد انجام گرفته و با این روش ضمن حفظ نژاد گوسفند مغانی و گله‌های مردمی اصلاح و از طریق افزایش وزن مناسب بره‌ها و مزایای دیگر بر درآمد دامداران نیز افزوده شده است.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *