miveh.3

صادرات مرکبات ایران به چین

تصویر روز: معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: بر اساس تفاهم نامه های منعقد شده قرار است برای اولین بار مرکبات ایران به چین صادر شود.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی برومندی در جمع خبرنگاران و در حاشیه نمایشگاه فناوری های نوین کشاورزی با بیان اینکه یکی از مشکلات ما در بخش باغبانی کشور تولید نهال عاری از ویروس و گواهی شده است، گفت: امروز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه برای وصول به هسته‌های اولیه و برای استقرار آنها در باغات مادری تفاهم نامه خوبی امضا کردیم تا شرکت‌های دانش بنیان و بخش تحقیقات بتوانند به پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و موسسه تحقیقات علوم باغبانی کمک‌های موثری کنند.

وی ادامه داد: بخش باغبانی بخش ارز آوری است و تمام میوه کشور را تولید می‌کند. سرانه مصرف میوه در کشور ۱۵۰ کیلوگرم است. اگر ۱۵۰ کیلوگرم را در جمعیت ۸۵ میلیونی ایران ضرب کنیم و متوسط قیمت هر کیلو میوه را ۱۵ هزار تومان در نظر بگیریم بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان میوه در کشور تولید می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: برای واردات موز و میوه‌های گرمسیری سال گذشته ۴۵۰ میلیون دلار یعنی بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان ارز از کشور خارج شد. سال گذشته ۶۰۰ هزارتن موز وارد کردیم.

وی با بیان اینکه به پایداری و افزایش تولید در واحد سطح توجه داریم، گفت: همچنین در نشستی که با حضور رئیس جمهوری در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد بر روی این مسئله تصمیم گیری شد که از سواحل مکران و مناطق مستعد جنوبی کشور در توسعه میوه‌های گرمسیری با جذب سرمایه گذار و ارائه تسهیلات ارزان قیمت استفاده کنیم.

برومندی تصریح کرد: کشورهای همسایه‌ای داریم که تا سال‌های گذشته وارد کننده موز بودند اما حالا به صادر کننده موز تبدیل شده‌اند و با ارائه تسهیلات ارزان قیمت و کمک‌های یارانه‌ای توانسته‌اند این موضوع را در کشورشان حل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *