mehrabian

برخورد‌ با مشترکان پرمصرف در پاییز

اردیبهشت آنلاین: به گفته مسئولان وزارت نیرو، مشترکان به منظور توزیع عادلانه آب و جلوگیری از تهدید مصارف عمومی مردم، باید الگوی مصرف را رعایت کنند.

به گزارش صدا و سیما، بدمصرف‌ها ۶ درصد از مشترکان آب کشور هستنداما ۱۵ درصد از آب کشور را مصرف می‌کنند؛ این را آقای فیروز قاسم زاده سخنگوی صنعت آب کشور می‌گوید.

طبق اعلام سازمان آب و فاضلاب، حتی افزایش تعرفه‌های آب هم، مصرف این گروه را کاهش نداده است؛ مانند مشترکانی که از آب شرب، برای پر کردن استخر منازلشان استفاده می‌کنند.

بررسی‌های میدانی از مشاوران املاک نشان می‌دهد، با وجود درخواست‌های مکرر وزارت نیرو برای صرفه جویی در مصرف آب، برخی افراد حتی حاضر به پرداخت بهای بیشتر برای خرید و اجاره منازلی هستند که دارای استخر، سونا و جکوزی با منبع تامین آب باشند.

برخی از مشاوران املاک هم می‌گویند، آب استخر این قبیل از منازل، عمدتا از آب شهری است و تعداد کمی از آن ها، از آب چاه استفاده می‌کنند.

این استفاده غیر بهینه از آب در کنار کاهش بیش از ۳۰ درصدی ذخایر آبی کشور در ۵ سال اخیر، مشترکان خوش مصرف را گلایه‌مند کرده است.

این موضوعی که صداوسیما در مصاحبه‌های مردمی متوجه شده است. برخی از مشترکان که روی قبوض آن‌ها عبارت خوش مصرف درج شده، از مصرف بالای آب توسط گروه خاصی از مردم، ناراضی بودند و درخواست افزایش آب بهای آن‌ها را داشتند، برخی دیگر هم مطالبه برخورد جدی‌تر با آن‌ها را می‌کردند.

حالا وزارت نیرو با هدف توزیع عادلانه آب، تصمیم به اجرای مصوبه اسفند پارسال هیئت وزیران، مبنی بر قطع موقت آب مشترکان بدمصرف با مصرف بیش از دو برابر الگو گرفته است.

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در این خصوص می‌گوید: ممکن است مصارف این دسته از مشترکان، مصارف عمومی مردم را تهدید کند که به همین منظور، دستور شناسایی و برخورد با آن‌ها صادر شده است.

قطع آب مشترکان بدمصرف، موقت و روزانه حدود ۵ ساعت است که روی قبوض، با ارسال پیامک و به صورت کتبی و فیزیکی به آن‌ها ابلاغ می‌شود.

این محدودیت آبرسانی به بدمصرف‌ها تا زمان رعایت الگوی مصرف، ادامه خواهد داشت. متوسط الگوی مصرف برای هر خانوار، ۱۵ مترمکعب در ماه است؛ یعنی ۱۰ هزار بطری آب معدنی یک و نیم لیتری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *