naft.5

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

تصویر روز: با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در چین که نگرانی در مورد کاهش مصرف سوخت در بزرگ‌ترین واردکننده نفت در جهان را افزایش داد، قیمت نفت در معاملات امروز بیش از یک دلار کاهش یافت.

به گزارش فارس به نقل از رویترز، با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در چین که نگرانی در مورد کاهش مصرف سوخت در بزرگ ترین واردکننده نفت در جهان را افزایش داد، قیمت نفت در معاملات امروز بیش از یک دلار کاهش یافت.

در لحظه انتشار این خبر، هر بشکه نفت برنت با 38 سنت کاهش 92.76 دلار فروخته شد. قیمت نفت برنت دیروز 3 درصد کاهش یافت.

نفت خام آمریکا نیز با 53 سنت کاهش 85.34 دلار معامله شد. WTI روز گذشته 3.5 درصد کاهش یافته بود.

با اعلام کاهش سیاست های سختگیرانه مقابله با کرونا در چین در هفته گذشته، خوشحالی سرمایه گذاران را به دنبال داشت، اما تحلیلگران گفتند که قرنطینه و افزایش تعداد مبتلایان همچنان یک ریسک کاهشی مهم است.

تاماس وارگا، دلال نفتی در این رابطه گفت: «افزایش تعداد مبتلایان در پکن و سایر شهرهای بزرگ چین به ما یادآوری کرد که تغییر مسیر رشد اقتصادی و تقاضا برای نفت در چین به این زودی ها رخ نمی دهد.»

به نوشته این گزارش، تعداد مبتلایان به کرونا امروز در این کشور از جمله در پکن افزایش یافته و تولید کارخانه ها نیز کند شد.

بانک سرمایه‌گذاری جی پی مورگان نیز امروز، پیش‌بینی‌های سه ماهه و کل سال خود را برای رشد اقتصادی در چین را به دلیل ادامه محدودیت های کرونایی در این کشور کاهش داد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک، پیش بینی خود برای رشد تقاضای نفت در جهان در سال 2022 را برای پنجمین بار از ماه آوریل تاکنون کاهش داد و با اشاره به چالش‌های اقتصادی فزاینده نظیر تورم بالا و افزایش نرخ بهره، پیش بینی سال آینده را نیز کم کرد.

با این حال، نگرانی در مورد کمی عرضه در زمستان پیش رو، همچنان از عوامل تقویت قیمت نفت به شمار می رود. اجرای تحریم نفتی اتحادیه اروپا علیه بخش نفت روسیه از 5 دسامبر آغاز می شود. توقف واردات محصولات نفتی این کشور نیز در ماه فوریه آغاز خواهد شد.

آژانس بین‌المللی انرژی روز امروز اعلام کرد، ممنوعیت‌ های اتحادیه اروپا برای واردات نفت خام روسیه از طریق دریا به این معناست که ۱.۱ میلیون بشکه در روز باید جایگزین شود.

از دیگر عوامل افزایش قیمت نفت، انتظار می ‌رود ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به 11 نوامبر حدود 300 هزار بشکه کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *