• سیف: نرخ ارز بزودی ارزان می شود

  تصویر روز: رئیس کل بانک مرکزی درباره یکسان سازی نرخ ارز گفت: فکر می کنم حداکثر شش ماه پس از لغو تحریم ها، رسماً نرخ یکسان ارز را خواهیم داشت.

   ولی الله سیف اظهار کرد: یکی از پیش نیازهای تثبیت نرخ ارز ارتباطات بین المللی مناسب است که سرعت جابجایی منابع را داشته باشیم، و پس از برداشتن تحریم ها این کار عملی می شود.  رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: سوئد مانند سایر کشورهای اروپایی علاقمند است که ارتباطات اقتصادی و تجاری خود را با ایران شروع کند و به حجم قابل توجهی برساند.  سیف پس از دیدار با وزیر امور شرکتها و نوآوری سوئد، افزود: با توجه به سابقه روابط دو کشور و ظرفیتهای آنها پیش بینی می کنیم این روابط در شرایط مطلوبی قرار گیرد.  وی گفت: روابط دو کشور با نگاه متفاوت به گذشته به سمت سرمایه گذاریهای مشترک برای تولید کالاهایی برای عرضه در بازار بزرگ منطقه نیل خواهد کرد.

   کارگروهی برای بررسی سوئیفت بین بانکی  رئیس کل بانک مرکزی در باره اجرای سوئیفت بین بانک های ایران و کشورهای دیگر گفت: در حال حاضر کارگروهی در بانک مرکزی مشغول فعالیت است که بتواند مقدمات این کار را آماده کند.  سیف افزود: بانکهای ما پیش از این رابطه خوبی با بانکهای اروپایی داشته اند و به محض آنکه بانکهای ما از تحریم خارج شود بطور اتوماتیک می تواند از سوئیفت استفاده کند.

   وی گفت: بر اساس پیش بینی ها بلافاصله بعد از برجام بانکهای ما می تواند فعالیتهای خود را شروع کند و طبیعاً از سوئیفت استفاده خواهد کرد.  ارز، دیگر مبنای سرمایه گذاری نیست  رئیس کل بانک مرکزی گفت: با سیاستهایی که این بانک دنبال می کند ارز دیگر مبنایی برای سرمایه گذاری نیست و اگر کسی بخواهد ارز بخرد تا در آینده گران شود حتماً ضرر خواهد کرد.

   سیف افزود: در گذشته نیز چندین بار این موضوع امتحان شد و این جمع بندی به عمل آمد. وی گفت: مسلماً قیمت ارز به حدی که الآن در بازار است نخواهد بود و رو به پایین خواهد آمد.  وی با بیان اینکه قیمت ارز در روزهای گذشته به دلیل تقاضای مسافران اربعین و همچنین به دلیل تقاضای سفرهای آخر سال میلادی رو به افزایش گذاشت، افزود: ظرف روزهای اخیر روند نزولی قیمت ارز شروع شده و به نظر می رسد که این روند ادامه می یابد و حتماً به وضع تعادلی قبلی بر می گردد.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *