امیرعبدالهیان

دیدار با وزیر خارجه عربستان

وزیر امور خارجه گفت: در آینده نزدیک با وزیر خارجه عربستان دیدار خواهم کرد

تصویر روز: وزیر امور خارجه گفت: در آینده نزدیک با وزیر خارجه عربستان دیدار خواهم کرد و توافق داریم هیأت‌های فنی دو طرف از سفارتخانه‌ها بازدید و مقدمات عملی بازگشایی سفارتخانه‌ها و سرکنسولگر‌ی‌ها را فراهم کنیم.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری در پایان سال ۱۴۰۱ به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

* تلاش برای بی اثر کردن و لغو تحریم‌ها

وزیر خارجه در این نشست خبری در پاسخ به سؤالی ضمن تبریک سال جدید شمسی و تشکر از تلاش‌های اصحاب رسانه در یک سال گذشته، خطاب به اصحاب رسانه گفت: سهم شما در دیپلماسی بسیار بالا و ارزشمند است و قدردان زحمات شما هستیم. در دولت دکتر رئیسی در دو مسیر تلاش برای بی اثر کردن تحریم‌ها و همچنین تلاش برای لغو تحریم‌ها در دستگاه دیپلماسی هستیم. فرصتی که در چارچوب دکترین سیاست خارجی متوازن، دستگاه دیپلماسی و دولت در یک سال گذشته دستاوردهای زیادی را با نگاه به آسیا و اولویت نگاه به همسایگان داشته است.

وی بیان کرد: در حوزه دیپلماسی اقتصادی شاهد افزایش چشمگیر حجم تبادل تجاری هستیم به نحوی که در دو کشور همسایه ما حجم تبادل تجاری در یکی از کشورها بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار و در کشور دیگر بالغ بر ۲۲ میلیارد دلار است. در مناسبات سیاسی با همسایگان در اواسط ۱۴۰۱ روابط امارات و کویت به سطح سفیر ارتقا یافت و در روزهای گذشته شاهد بازگشت ایران و عربستان به روابط طبیعی و اعلام طبیعی روابط دو کشور بودیم.

* در آینده نزدیک با وزیر خارجه عربستان دیدار خواهیم کرد

وی عنوان کرد: پنج دوره مذاکره امنیتی با عربستان در بغداد داشتیم در جریان سفر دکتر رئیسی به پکن ابتکاری را از قبل رئیس جمهور چین مطرح کرده بود که مورد موافقت سران دو کشور ایران و عربستان قرار گرفت.آخرین گفت‌وگوها بین دکتر رئیسی و آقای شی در جریان سفر بهمن رئیس جمهور انجام شد. پیشنهاد ما این بود مدیران کل سیاسی وزارتخانه‌های ایران و عربستان گفت‌وگویی را در پکن و یک هفته بعد از سفر دکتر رئیسی به ابتکار طرف چینی داشته باشند. در رفت و برگشت پیام‌ها، پیشنهاد طرف سعودی مبتنی بر این بود که ما نیازمند یک دور مذاکره سطح بالای امنیتی بین دو کشور هستیم. در نتیجه فردی که عربستان معرفی کرد همتای آقای شمخانی بود و تیمی متشکل از بخش‌های امنیتی، نظامی و وزارت خارجه آقای شمخانی و همتای سعودی را همراهی کردند.

وزیر خارجه ادامه داد: در موضوع عربستان در آینده نزدیک با وزیر خارجه عربستان دیدار خواهیم کرد. توافق داریم هیأت‌های فنی دو طرف از سفارتخانه‌ها بازدید و مقدمات عملی بازگشایی سفارتخانه‌ها و سرکنسولگر‌ی‌ها را فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *