رضایی کوچی

محصولات سایپا و ایران خودرو رکوردار تصادفات جاده‌ای

بر اساس گزارش های ارائه شده سایپا و سپس ایران خودرو بیشترین تصادفات جاده‌ای را داشته اند چرا که کیفیت این خودروها نامناسب است

تصویر روز _ رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه گزارشی از عوامل موثر در افزایش تلفات جاده‌ای تهیه و در صحن قرائت می‌شود، از تدوین احکامی برای رفع نقاط حادثه خیز و افزایش عرض جاده های کشور در برنامه هفتم توسعه خبر داد.

به گزارش خانه ملت، محمدرضا رضائی کوچی نماینده جهرم و خفر و عضو مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی پس از نشست کمیسیون متبوع خود با دستگاه‌ها خدمات رسان در ایام نوروز 1402 در جمع خبرنگاران گفت: امروز میزبان مسئولان دستگاه‌های امدادی و خدمات رسان از جمله هلال احمر و پلیس راهور و سازمان راهداری و … بودیم که در ایام نوروز برای برقراری سفرهای آرام مردم ارائه خدمت می‌کردند، بودیم تا ضمن تجلیل از زحمات شبانه روزی آنها، عملکرد دستگاه‌ها مذکور را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

وی با بیان اینکه علی رغم همه تلاش‌های صورت گرفته شاهد فوت حدودا حداقل هزار نفر از هموطنانمان در ایام تعطیلات نوروزی بودیم عنوان کرد: چند سالی است که در مجلس و به ویژه در کمیسیون عمران در تلاش هستم تا آمار فوتی‌های ناشی از تصادفات جاده‌ای را کاهش دهیم. در این خصوص عوامل متعددی نظیر کیفیت و ایمنی خودروها و جاده‌ها و خطاهای رانندگی اثر گذار هستند. لذا سعی می‌کنم وضعیت جاده های کشور را بهبود بخشیم و برای رفع نقاط حادثه خیز و افزایش عرض جاده های کشور در برنامه هفتم توسعه که در آستانه تدوین آن هستیم ، احکامی را داشته باشیم. در بودجه 1402 نیز به این موضوع ورود کرده و تاکید کردیم و البته منابع خوبی هم پیش بینی شد.

این نماینده مردم در مجلس با اشاره به وضعیت کیفیت خودروهای سواری تاکید کرد: بر اساس گزارش های ارائه شده سایپا و سپس ایران خودرو بیشترین تصادفات جاده‌ای را داشته اند چرا که کیفیت این خودروها نامناسب است چرا که کیفیت و ایمنی خودروها باید به نحوی باشد تا در صورت بروز تخلف و انحراف خودروها از جاده‌ها، جان سرنشینان حفظ شود که اینگونه نیست.

رئیس کمیسیون عمران مجلس عنوان کرد: بنابراین گزارشی تهیه می‌کنیم تا در آن هم از دستگاه‌های زحمت کش تجلیل و هم به ایرادات و نواقص موجود از جمله کیفیت خودروها، جاده‌ها و بی احتیاطی رانندگان که مهمترین عمال تصادفات بوده، پرداخته شود و امیدواریم در سالهای آینده شاهد کاهش تصادفات رانندگی و فوت ناشی از این امر باشیم. هر چند نسبت به سال گذشته شاهد کاهش 20 درصدی فوتی ها بودیم اما این امار هم بالا بوده و حدود هزار نفر از هموطنانمان جانشان را از دست داده اند. از همه دستگاه‌ها متولی درخواست داریم تا برای کاهش این امارها تلاش کنند.

این نماینده مجلس در پایان خاطرنشان کرد: همچنین به مرکز پژوهش های مجلس نیز در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه ماموریت دادیم تا با کمک دستگاه‌هایی که در جریان سفرهای نوروزی و در طول ایام سال با تصادفات جاده‌ای درگیر هستند و در این حوزه مسئولیت دارند کمیته ای تشکیل داده و پیشنهادات و احکامی در برنامه هفتم توسعه داشته باشند تا برای سال‌های آینده دستگاه‌ها تکلیف خودشان را بدانند و تقسیم کاری صورت بگیرد و هر کجا که نیاز است به دستگاه‌ها اختیار دهیم تا عمل کنند. بی‌تردید در موضوع تصادفات جاده‌ای با خلاء های قانونی مواجه هستیم که امیدواریم در این کارگروه که با محوریت مرکز پژوهش های مجلس برگزار می‌شود، این موارد برطرف و شاهد کاهش چشمگیر تصادفات جاده‌ای باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *