1402
دکتر حسن پور خبر داد:

عرضه پوشاک حجاب در فروشگاه‌های اینترنتی

از رئیس اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی کشور خواسته‌ایم تا سایت‌های مربوط به عرضه پوشاک عفیفانه را معرفی کنند

تصویر روز ـ یکی از مسائل مطرح در جامعه امروز از سوی بانوان محجبه، کم بودن مراکز عرضه پوشاک متناسب با شئون اسلامی است، اغلب بانوان محجبه معتقدند تولید پوشاک متناسب با شئون اسلامی در کشور کم شده است و به همان نسبت عرضه پوشاک حجاب نیز بسیار کم است به همین دلیل پیدا کردن این نوع پوشاک در بازار تقریبا به کار سختی تبدیل شده است.

به گزارش فارس ، از سوی دیگر برخی دیگر از بانوان محجبه این گلایه را دارند که ‌پوشاک مرتبط با حجاب، نسبت به سایر پوشاک موجود در بازار گران‌تر است و‌ پوشاک مرتبط با حجاب از قبیل چادر، مانتو‌ بلند و غیره در نبود نظارت بر تولید و یا نبود حمایت‌ها، هزینه‌ زیادی بر دوش خانوار می‌گذارد.

مخاطبان خبرگزاری فارس در بخش فارسِ من نیز پویش‌های زیادی مرتبط با این موضوع ثبت کرده‌اند و مطالبه پیگیری و پاسخگویی مسوولان در این‌باره و رفع مشکلات دارند.

برای بررسی وضعیت تولید و عرضه پوشاک متناسب با شئون اسلامی و همچنین بررسی وضعیت قیمت تمام شده این نوع پوشاک میزگردی در خبرگزاری فارس با عنوان «اقتصاد حجاب» برگزار شد.

در این میزگرد ‌‌غلامرضا حسن‌پور‌ «رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور»، علی توسطی‌ «رئیس پیشین اتاق اصناف تهران و نایب دوم اتاق اصناف ایران»، محسن گرجی «مدیرکل دفتر صنایع و منسوجات وزارت صنعت، معدن و تجارت» و مجید افتخاری «عضو هیأت‌مدیره اتحادیه تولید‌کنندگان و صادرکنندگان پوشاک و نساجی کشور» حضور داشتند.

در این جلسه مطالبات بانوان محجبه و مردم در موضوع پوشاک مرتبط با حجاب مطرح و به وضعیت تولید پوشاک حجاب و اقدامات بسیج اصناف، اتاق اصناف و وزارت صمت در زمینه تولید پوشاک مرتبط با حجاب پرداخته شد و همچنین انتظارات بخش خصوصی برای توسعه تولید و عرضه پوشاک حجاب مطرح شد‌ که در ادامه می‌خوانید.

فارس: ‌بانوان محجبه و اغلب مردم معقتدند که پوشاکی که در سطح بازار عرضه می‌شود برای بانوان محجبه مناسب نیست، این موضوع بارها توسط مخاطبان خبرگزاری فارس مطرح شده و حتی در سامانه (فارس من)‌ پویش‌های متعددی در این باره ثبت شده و از ما خواسته‌اند که مطالبات آنها را پیگیری کنیم. با توجه به این موضوع ‌ ابتدا از‌ جناب آقای حسن‌ پور‌ خواهش می‌کنیم که به عنوان رئیس بسیج اصناف کشور و بازخوردهای مردمی، دیدگا‌هشان را درباره وضعیت تولید و عرضه پوشاک حجاب و به عبارتی پوشاک متناسب با شئون اسلامی ارائه کنند و بگویند ‌‌وظیفه بسیج اصناف در خصوص تولید و عرضه پوشاک متناسب با شئون اسلامی چیست و چه اقداماتی حمایتی را در این راستا انجام داده‌اند؟

‌* مطالبه مردم از بسیج اصناف برای افزایش تولید و عرضه پوشاک متناسب با شئون اسلامی

حسن‌پور: همانطور که اشاره داشتید،‌ مسئله تهیه پوشاک متناسب با شئون اسلامی این روزها به دغدغه‌ای برای بانوان محجبه جامعه ما تبدیل شده است. متأسفانه بانوان محجبه و عفیف ما برای تهیه مانتو و یا شلوار متناسب در جامعه اسلامی با مشکل مواجه هستند و در بازار به راحتی پوشاک مناسب را نمی‌توانند پیدا کنند. لذا مطالبه مردم در مورد افزایش تولید و عرضه پوشاک حجاب مطالبه کاملا درستی است. در واقع خود ما نیز جزء همین مردم هستیم و خانواده‌های ما نیز برای یافتن پوشاک متناسب با شئون اسلامی با این مشکلات مواجه هستند. در مجموع وضعیت و شرایط تولید و عرضه پوشاک به گونه‌ای است که یافتن مانتو یا شلوار مناسب که یک بانوی محجب بتواند از آن استفاده کند دشوار است.

بانوان محجب ما برای خرید یک مانتو با قد بلند، آستین بلند، ضخامت مناسب پارچه یا یک مانتوی دکمه‌دار، در سطح بازار با مشکل مواجه هستند زیرا کمتر پوشاک متناسب با این اقشار تولید و عرضه می‌شود. این موضوع فقط مختص مانتو نیست، اغلب شلوارهای موجود در سطح بازار کوتاه است و در مجموع پوشاک مناسب این قشر از جامعه کم است.

‌همانطور که مخاطبان خبرگزاری فارس از شما مطالبه دارند که از مسئولان مربوطه در این حوزه بخواهید به وضعیت تولید و عرضه پوشاک رسیدگی شود از ما نیز به عنوان بسیج اصناف که عضو هیات نظارت بر سازمان‌های صنفی هستیم این مطالبه وجود دارد تا شرایطی فراهم شود که تولید پوشاک متناسب با شئون اسلامی بیشتر و در نتیجه عرضه‌ها در این بخش حوزه بیشتر شود.

از دیگر مطالباتی که مردم از ما به عنوان بسیج اصناف انتظار دارند، تولید با کیفیت پوشاک است. به نظر من بانوان محجبه ما باید مناسب‌ترین، بهترین، با کیفیت‌ترین و شیک‌ترین پوشاک را داشته باشند ضمن اینکه قیمت این پوشاک باید به گونه‌ای باشد که برای تأمین هزینه‌ آن خانوارها دچار دغدغه نشوند.

فارس: جناب آقای حسن‌پور همانطور که فرمودید با توجه به بازخوردها شما نیز قبول دارید که یافتن پوشاک متناسب با شئون اسلامی در بازار به کار سخت تبدیل شده است، برای حل این مشکل بسیج اصناف چه اقداماتی را انجام داده است؟ همچنین برای مدیریت قیمت‌ها و یا کاهش قیمت‌ها بسیج اصناف برنامه‌ای دارد؟

حسن‌پور: ما در سازمان بسیج اصناف و فعالان اقتصادی کشور دوشادوش اتاق‌های اصناف فعالیت خود را انجام می‌دهیم به همین دلیل نیز در بحث نساجی و پوشاک ورود کرده‌ایم، کاملا مسلم است که هزینه تمام شده یک مانتوی بلند نسبت به یک مانتوی کوتاه اگر به لحاظ کیفیت دوخت و غیره یکسان باشند گران‌تر است، زیرا برای دوخت مانتوی بلند پارچه بیشتری مورد نیاز است، بنابراین قیمت مواد اولیه و به عبارتی قیمت پارچه نقش اساسی در قیمت تمام شده پوشاک دارد.

‌در بسیج اصناف اقداماتی را آغاز کرده‌ایم و در ابتدا به شناسایی دلایل افزایش هزینه‌ها پرداختیم، همانطور که اشاره شد اولین موضوع اثر گذار بر قیمت تمام شده پوشاک مواد اولیه آن است و می‌دانید پنبه به عنوان ماده اولیه تولید نخ در کشور ما کالایی است که بخش زیادی از آن از طریق واردات تأمین می‌شود و با توجه به مشکلاتی که در واردات پنبه وجود دارد قیمت تمام شده این محصول وارداتی بالا است و بالا بودن قیمت این محصول نیز به روی قیمت تمام شده پوشاک مؤثر است.

در بخش نساجی و ریسندگی نیز تولید در کشور پرهزینه است، بنابراین هزینه تمام شده تولید نخ گران است و پیرو آن هزینه تولید پارچه نیز گران است. بنابراین تولید کننده کالایی مانند مانتو نه تنها پارچه را با قیمت گران خریداری می‌کند بلکه باید در کنار آن هزینه‌های سنگین اجاره مغازه یا واحد تولیدی را نیز در شرایطی که کسب و کار رونقی ندارد تحمل کند و همه این عوامل دست به دست هم می‌دهد تا اینکه کالایی مانند مانتو، گران تولید و به بازار عرضه شود و خوب طبیعی است مانتویی که پارچه بیشتری مصرف می‌کند قیمت تمام شده آن نیز گران‌تر است.‌

*‌ برنامه‌ریزی برای افزایش کشت پنبه در کشور

فارس: یکی از مواد اولیه تولید لباس، پنبه است،‌ سال‌هاست که وزارت جهاد کشاورزی بر روی افزایش کشت و تولید پنبه تاکید دارد، اما همچنان ما یکی از واردکنندگان بزرگ این کالا هستیم، بسیج اصناف چه اقدامی را در راستای افزایش تولید و کشت این محصول انجام داده است؟

حسن‌پور: اگر ما پنبه را ارزان به دست تولید‌کننده برسانیم،‌ حتما شاهد کاهش قیمت کالاهایی خواهیم بود که مواد اولیه آن پنبه است. بنابراین برای افزایش کشت پنبه باید از ریشه مسئله را حل کنیم و به همین منظور برنامه‌ای را برای افزایش کشت این محصول در کشور آغاز کرده‌ایم. بر این اساس سازمان بسیج اصناف با گروهی متشکل از نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، نمایندگان وزارت صمت، انجمن پنبه کشور، نمایندگان کشاورزان جلسات متعددی را تشکیل داد تا راهکارهایی را برای افزایش تولید این محصول بیابیم.

از جمله راهکارهایی هم که در این جلسات مطرح شد انعقاد قرارداد با پنبه‌کاران برای خرید تضمینی تولیداتشان بود و همچنین حمایت‌های دولتی از کشاورزان و پنبه‌کاران و لذا مکاتباتی نیز در این باره انجام شده که این مسائل نیازمند پیگیری رسانه‌ها است. البته مسئله تولید نخ نیز برای ما حائز اهمیت است زیرا همانطور که می‌دانید در کشور نخ به اندازه کافی تولید نمی‌شود و باید واردات آن را جبران کنیم.

* فارس: نقش بسیج اصناف دقیقا در این مسائل چیست؟ بسیج اصناف چگونه نقش خود را برای دستیابی به این اهداف ایفا می‌کند؟

حسن‌پور: ما در بسیج اصناف نقش مشاوره‌ای داریم، در واقع ما اطلاعات کف بازار را داریم و از آنجا که ارتباط ما با بازار کاملا مستقیم است لذا در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌های وزارتخانه در اتاق اصناف دخیل هستیم.

‌فارس: امروز یکی از موارد مهم در صنعت پوشاک بحث طراحی و مد است، در این زمینه بسیج اصناف چه اقداماتی را انجام داده است؟

حسن‌پور: قطعا طراحی و مد بسیار در جذب مخاطب مؤثر است، شاید این مقوله باعث شود که تا حدودی هزینه تمام شده پوشاک افزایش یابد اما یک مدل خوب و زیبا در جذب مخاطب بسیار تأثیرگذار است، البته نه مد غربی، بلکه مدی که خودمان آن را ایجاد کرده باشیم و به عبارتی ایرانی – اسلامی باشد.

بنابراین با توجه به نقش مهم مد در صنعت پوشاک از مجموعه‌ای در حوزه مد حمایت کردیم. در واقع در این بخش رویدادی را در حوزه نساجی، پوشاک و مد ایجاد کردیم تا بخشی از خلاء‌های موجود در حوزه تولید مبانی نظری مد ایرانی- اسلامی، طراحی لباس و پارچه ایران و تبادل نظر بین متخصصان، پژوهشگران و علاقمندان به این بخش مهم از اقتصاد و اشتغال کشور را فراهم آورد.

* 100 طرح یا مدل به عنوان لباس‌های فروشندگان خانم در مجتمع‌ها‌ی تجاری طراحی شد

بنابراین از آنجا که نوع پوشش فروشندگان خانم در واحدهای صنفی برای ما بسیار دارای اهمیت است با کمک همین مجموعه‌ای که در حوزه مد فعالیت دارد از طراحان مد دعوت شد تا در یک جشنواره‌ای مدل‌های خود را ارائه دهند، لذا در این رویداد 100 طرح یا مدل به عنوان لباس‌های فروشندگان خانم در مجتمع‌ها و پاساژهای تجاری طراحی شد. بعد از این اقدام، طرح‌ها را در اختیار مسئولان مجتمع‌های بزرگ تجاری (مال‌ها) قرار دادیم تا لباس فروشندگان خانم شاغل در مال‌ها را به اختیار خودشان انتخاب کنند تا فروشندگان خانم از آن پس از یونیفروم طراحی شده برای آن مجموعه استفاده کنند که مجموعه‌های تجاری از این موضوع استقبال کردند البته بعد از آن شبکه‌های تلویزیونی خارج از کشور مانند (من و تو) و (اینترنشنال) در این زمینه خیلی به ما حمله کردند و اقدام ما را از آنجا که ما اقدام درستی انجام داده‌ بودیم مورد تمسخر قرار دادند.

* پوشش خاصی برای دخترانی که از مرحله کودکی به نوجوانی وارد می‌‌شوند طراحی نشده است

‌فارس: برای پوشاک مناسب جوانان و نوجوانان ما چه کرده‌اید؟ در طرح‌هایتان به این قشر از جامعه نیز فکر کرده‌اید؟

حسن پور: ‌اتفاقا یکی از مسائل ما پوشش برای دختران نوجوان است که متاسفانه پوشش خاصی برای افرادی که از مرحله کودکی به نوجوانی وارد می‌‌شوند طراحی نشده است، لذا در این مجموعه به این افراد نیز پرداخته شد و مدل‌هایی برای آنها نیز طراحی شد. البته طراحی مانتوهای مدارس را نیز امسال در دستور کار خود قرار داده‌ایم تا از طریق این مجموعه که روی موضوع مد لباس کار می‌کند در این زمینه هم به نتایجی برسیم.

*‌ ضرورت تشکیل اتحادیه کشوری مد و لباس/ 100 سکوی فروش محصولات حجاب در کشور راه‌‌اندازی می‌شود

‌فارس: برای در دسترس بودن پوشاک مرتبط با حجاب بسیج اصناف چه کرده است؟

حسن‌پور: یکی از طرح‌های ما عرضه پوشاک مرتبط با حجاب از طریق سکوهای فروش (محلی برای عرضه دائمی کالا) است براین اساس برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا حداقل 100 سکوی فروش مستقیم محصولات را در سراسر داشته باشیم تا در هم‌افزایی با اتحادیه‌های صنفی این کالاها را عرضه کنیم، در تهران نیز یک مجموعه‌ شناسایی شده و قرار است کارهای آن انجام شود.

در این سکوها‌ی فروش‌، تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان می‌توانند با یکدیگر مرتبط شوند و مصرف‌کنندگان یا به عبارتی فروشندگان سفارش‌های خود را به تولید‌کنندگان بدهند. در مجموع عرضه از طریق این سکوهای فروش در برخی از استان‌ها آغاز شده است. در اتاق اصناف نیز به دنبال ایجاد رسته‌ای برای مد و لباس هستیم زیرا این خلاء وجود دارد که این رسته یا اتحادیه به عنوان سیاستگذار در بخش مد و لباس فعالیت کند و لذا پیشنهاد ما ایجاد یک اتحادیه کشوری در خصوص مد و لباس است.

اگرچه مسائل مربوط به بی‌حجابی، مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است اما در کنار آن یک فضای همدلی نیز ایجاد شده و مسئله حجاب به یک دغدغه برای خانواده‌ها و خیلی‌ها تبدیل شده و مردم در این ارتباط دغدغه‌مند شده‌اند و این در حالی است که در گذشته نیز آنچنان که باید برخی‌ها حجاب را رعایت نمی‌کردند. بنابراین به تعبیر شهید سلیمانی تهدید برای ما به فرصت‌ تبدیل شده است و در تهدیدها فرصت‌هایی است که در خود فرصت نیست.

* در واحدهای صنفی‌ کشف حجاب کمتر شده است

در مجموع براساس گزارش‌های میدانی تهیه شده، در واحدهای صنفی، کشف حجاب کمتر شده و حتی در کیش که یک مقدار وضعیت نامناسب‌تر بود، متصدیان واحدهای صنفی به این موضوع توجه بیشتری دارند ضمن اینکه در واحدها و پاساژها که مجهز به وسایلی از جمله تلویزیون یا مانیتورهای بزرگ برای پخش فیلم و غیره هستند، محتوای عفاف و حجاب را برای پخش در اختیار آنها قرار داده‌ایم تا به این وسیله فرهنگ‌سازی‌هایی انجام شود.

* 42 نهاد دارای ردیف بودجه متولی امور فرهنگی از جمله عفاف و حجاب در کشور هستند

فارس: ضمن تشکر از توضیحات جناب آقای حسن‌پور، ‌‌آقای توسطی، بخشی از تقاضا‌های مردمی در خصوص مسئله حجاب و عفاف، مستقیما از اصناف است‌، مردم معتقدند که یکی از دلایل عدم عرضه پوشاک مناسب با حجاب، اصناف هستند زیرا اگر فروشندگان این پوشاک را عرضه ‌کنند دسترسی به پوشاک نامتعارف کمتر می‌شود، لطفا در این مورد توضیح بفرمایید و نقش اصناف را در این زمینه شرح دهید؟ البته در صورت ضرورت در ابتدا بصورت کلی در خصوص اقداماتی که اصناف در حوزه عفاف و حجاب انجام داده‌اند را توضیح دهند؟

توسطی: از اینکه در این جلسه حضور دارم خوشحالم و امیدوارم که این قبیل جلسات بتواند بخشی از خلاء‌های اقدامات آن دسته از افرادی که در ارتباط با مسائل فرهنگی مسئولیت دارند، اما از آن شانه خالی می‌کنند را پُر کند.

‌اگر بخواهم به صورت بسیار مستقیم وارد بحث شوم باید بگویم که 42 نهاد متولی امور فرهنگی از جمله عفاف و حجاب در جامعه هستند که این 42 نهاد، مؤسسه و مجموعه از ردیف و بودجه دولتی و به عبارتی بیت‌المال استفاده می‌کنند و بر این اساس باید برای امور فرهنگی جامعه طرح، نقشه و سند چشم‌انداز داشته باشند و این برنامه‌ها و محتوای فرهنگی باید از طریق وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو و تلویزیون و غیره در اختیار مردم قرار بگیرد. البته در اینجا قصد ندارم به بعد فرهنگی بپردازم ولی به این نکته اشاره می‌کنم که متأسفانه کارهای زیادی در این حوزه انجام نشده و در واقع جامعه ما و جوانانمان قربانی کم‌کاری‌ها هستند زیرا باید به مسائل فرهنگی علمی‌تر توجه می‌شد و کارهای فرهنگی منطبق‌تر با فرهنگ جامعه و خواسته‌های مردم انجام می‌شد.

البته شاید نتوان انتظار داشت کارهایی که متولیان فرهنگی ما باید انجام می‌دادند مانند کشور هندوستان باشد که با فرهنگ‌سازی که انجام داده‌اند الان پوشیدن لباس خارجی ضد ارزش است اما به‌ هر حال متولیان فرهنگی ما که از دولت بودجه دریافت می‌کنند وظایفی را داشتند که باید به آن عمل می‌کردند.

* کارگروه مد و لباس وزارت ارشاد موفق نبوده است

از دو بُعد می‌توان به مسئله عفاف و حجاب پرداخت، یکی بُعد فرهنگی است و دیگری هم بُعد اقتصادی است. در بحث فرهنگی در قانون نظام صنفی هیچ مسئولیتی به صورت مستقیم برای اصناف در نظر گرفته نشده است؛ زیرا فرض بر این بوده که نهادهای متولی امور فرهنگی یعنی همان 42 نهاد مانند کارگروه مد و لباسی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد به این مسئله می‌پردازد. البته واقعا من نمی‌دانم که الان این کارگروه مد و لباس چه کاری انجام می‌دهد اما برآیند فعالیت‌هایشان نشان می‌دهد که موفق نبوده‌اند و یا حداقل هدف‌گذاری خوب انجام نداده‌اند.

‌کشورهای‌ دنیا برای رسیدن به اهدافشان هدف‌گذاری می‌کنند، به عنوان مثال یک شرکت تولید پوشاک برای تولید پوشاک مربوط به سنین مختلف مثلا از 13 تا 19 سال، از 19 تا 30 سال و 30 به بالا طراحی و با برنامه‌ریزی بازار هدف خود را مشخص می‌کند و حتی سبک و مدل‌هایشان را به جوامع دیگر تحمیل می‌کنند و این در حالی است که این کشور‌ها آن 42 نهاد متولی بودجه بگیر را ندارند اما در کار و هدفشان عقلانیت حاکم است.

* در همه جوامع برای پوشیدن پوشاک قوانینی وجود داشته است/ برخورد پلیس آمریکا با بانوانی که لباس کوتاه می‌پوشیدند

توسطی: در خصوص نحوه پوشیدن پوشاک در جوامع مختلف همواره قوانینی وجود داشته است به عنوان مثال در دهه 60 و ابتدای دهه 70 میلادی زنان آمریکایی باید در پوشیدن لباسشان مانند دامن یک قد مشخصی را رعایت می‌کردند و پلیس آمریکا در آن زمان بلندی لباس بانوان را با متر اندازه می‌گرفت و در صورتی که استاندارد مورد نظر رعایت نمی‌شد با آن فرد برخورد می‌شد، بنابراین این مسائل در همه جای دنیا کم‌ و بیش بوده است.

در دهه 60 میلادی پلیس ‌آمریکا بر اساس قانون، قد لباس زنان را متر می‌کرد و اگر از اندازه مورد نظر قد لباس کوتاهتر بود با آن فرد برخورد قانونی می‌شد.

در هرم نیازهای انسانی نیز که به هرم مازلو معروف است بلافاصله بعد از نیاز اولیه انسان و فیزیولوژیک انسان مانند غذا و بعد سرپناه، پوشاک قرار می‌گیرد. لذا پوشاک جز نیاز‌های اولیه انسان از ابتدای تاریخ تاکنون بوده است. پوشاک کالایی است که هم از بُعد فرهنگی و اقتصادی می‌توان به آن پرداخت اما با توجه به اینکه بعُد فرهنگی آن در حوزه اصناف قرار ندارد به آن نمی‌پردازم اما باید بگویم از خروجی و برآیند اقدامات در حوزه پوشاک، عفاف و حجاب توسط نهادهای متولی برای مردم و مسئولان رضایتی وجود ندارد این در حالی است که ما در جامعه‌ای زندگی کرده‌ایم که برای پایین آوردن پیکر یک دختر شهید خوزستانی که متاسفانه توسط بعثی‌ها به تیرکی بسته شده بود در خرمشهر چند شهید دادیم تا پیکر آن دختر از آن تیرک پایین آورده و به خاک سپرده شود. اما الان می‌بینیم که در برخی خیابان‌ها متاسفانه حجاب رعایت نمی‌شود و واقعا برای من این موضوع قابل تعبیر و تفسیر نیست که چه اتفاقی افتاده که به این شکل عقده‌ گشایی‌هایی صورت گرفته است.

* برهنگی در فرهنگ چندین هزار ساله ایران جایگاهی نداشته است

برهنگی فرهنگ ما ایرانی‌ها نیست. برهنگی در فرهنگ ما ایرانی‌ها برای مردان و زنان جایی نداشته است و این موضوع با مطالعه کتب تاریخی و مستندات تاریخی به جا مانده از گذشته به خوبی آشکار است. مشاهده و بررسی تصاویر حک شده در سنگ‌نگاره‌های چندین هزار ساله در تخت جمشید، معبد آناهیتا و سایر آثار باستانی کشور حاکی از آن است زنان و مردان ما پوشیده بوده‌اند و اصلا برهنگی جایی در فرهنگ ما نداشته است. لذا باید بررسی و مطالعه کرد که چه اتفاقی افتاده است که به یکباره ریشه‌های چند هزار ساله خودمان را از دست دادیم.

‌برهنگی فرهنگ ما نیست نه مرد و نه زن، برهنگی در فرهنگ ما جایی نداشته است، به تازگی به سفر راهیان نور در کرمانشاه رفتیم، آنجا ‌در جاهایی که باستانی هستند شما سنگ نگاره‌هایی که می‌بینید که یک زن و مرد برهنه در معبد آناهید و کنگاور و همدان و … وجود ندارد، لذا باید دید که چه اتفاقی افتاد که به یکباره ریشه‌های چند هزار ساله خودمان را از دست دادیم. تا اینجا من نظرات شخصی خودم را در خصوص بُعد فرهنگی پوشاک بیان کردم اما از اینجا به بعد به مسئله اقتصادی قضیه می‌پردازم‌.

* خط قرمز ما در اتاق اصناف ایران این است که فروشندگان واحدهای صنفی حجاب از سر بردارند

توسطی:‌ با شروع دهه 50 و افزایش درآمدهای نفتی و بخصوص از سال 1353 به بعد با افزایش قیمت مواد نفتی و بی‌توجهی به بخش خصوصی، بخش خصوصی رها بوده و تاکنون از این بخش فقط به عنوان یک ابزار استفاده شده است.

‌در تهران در حوزه پوشاک چهار اتحادیه وجود دارد از جمله اتحادیه خیاطان، اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان پوشاک،‌ اتحادیه کشباف و اتحادیه پیراهن دوزان که صنوف زیر مجموعه این اتحادیه‌ها برای گذراندن چرخ اقتصادی کارگاه‌های تولیدی‌ و چرخ زندگی‌شان مجبورند هر کالایی را ارائه کنند. البته منظور از هر کالایی، کالاهای حوزه پوشاک است مثلا اگر کالایی مثل کراوات که عرضه آن ممنوعیت قانونی ندارد و نه جزو کالاهایی است که در فرهنگ ما جایگاهی داشته باشد، اما اگر مشتری داشته باشد آن را عرضه می‌کنند و یا لبا‌س‌های مختلف زنانه و مردانه را ارائه می‌کنند.

به هر حال یک فعال صنفی باید اجاره بهای واحد صنفی‌اش و همچنین هزینه‌های دیگر از جمله مالیات، هزینه‌های مرتبط به آب، برق، گاز، تلفن، حقوق پرسنل و غیره را تامین کند و راهکار تامین این هزینه‌ها عرضه کالایی است که مشتری داشته باشد.

فارس: تخلفاتی در سطح عرضه وجود دارد و نمی توان منکر آن بود، با عرضه‌کنندگان پوشاک نامتعارف چه برخوردی می‌شود؟

توسطی: مشکلی که در حوزه عرضه پوشاک وجود دارد تعداد زیاد عرضه‌کنندگان پوشاک و منسوجات است. اگرچه فروشندگی پوشاک کاری تخصصی است اما از آنجا که در این صنف یک فرد با بودجه کمتری نسبت به سایر مشاغل می‌تواند به این حوزه وارد شود، لذا تعداد واحد صنفی در این حوزه بسیار زیاد است و همین موضوع نیز کار نظارت و پایش ما را سخت‌ کرده است و بعضا هم مشاهده می‌شود که دارندگان این واحدهای صنفی پوشاکی را عرضه می‌کنند که متناسب با فرهنگ و عرف نیست. بنابراین گاهی اوقات وقتی گزارشی از یک تخلفی به ما داده می‌شود تا فرآیند اداری را برای رسیدگی و اعمال قانون طی می‌کنیم و با توجه به محدودیت‌هایی که در حوزه بازرسی داریم،‌ می‌بینیم که دارنده آن واحد صنفی از آنجا رفته و یک کار دیگر در آن واحد صنفی راه‌اندازی شده است، بنابراین در مجموع شناسایی افراد متخلف و برخورد با آنها (حداقل از نظر من) کار سختی است.

در ارتباط با حجاف و عفاف خط قرمز ما در اتاق اصناف ایران این است که فروشندگان واحدهای صنفی حجاب از سر بردارند، این خط قرمز ما است و بنده به عنوان مسئول به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی از این موضوع چشم‌پوشی نمی‌کنیم. لذا با اعضای اتحادیه جلسات متعددی برگزار شده تا جلوی این موضوع گرفته شود و به هیچ عنوان اجازه ندهیم که فروشندگان و عرضه‌کنندگان واحدهای صنفی به مروجان فرهنگ بی‌حجابی تبدیل شوند.

* طراحی و مد در حوزه کالاهای مرتبط با عفاف و حجاب ضرورت است

* فارس: برای پایین آوردن قیمت تمام شده پوشاک حجاب چه کاری از عهده اصناف برمی‌آید و آیا اصناف در این زمینه اقدام مؤثری انجام داده‌اند؟

توسطی: این موضوع که کالاهای مرتبط با حجاب ارزان‌تر و اقتصادی‌تر در اختیار مردم قرار بگیرد به سیاست‌های دولت و همچنین تمهیدات مجموعه وزارت صمت برمی‌گردد. اما استفاده از ‌طراحی و استفاده از مد برای جذب مخاطب واقعیتی است که نباید از آن چشم‌پوشی کرد. به‌صورت ذاتی در طول تاریخ بشریت اینگونه بوده که مردان عموما افرادی قدرت طلب هستند و بانوان افرادی تنوع طلب و دوستدار زیبایی و زیورآلات هستند و این فطرت انسان‌هاست بنابراین برای جذب مخاطب باید لباس‌هایی تولید و عرضه شود که زیبا باشد و لذا صنعت مد و لباس نقش بسیار مهمی در جذب مخاطب به سمت کالاهای مرتبط به حجاب دارد.

بنابراین همانطور که آقای حسن‌پور فرمودند امیدواریم با برنامه‌هایی که در زمینه طراحی و مد در حوزه کالاهای مرتبط با عفاف و حجاب وجود دارد، جذابیتی برای قشر خاکستری (افراد نه صرفا بی‌حجاب اما کم‌حجاب) در زمانه‌ای که بی‌حجابی شیوع یافته، به وجود آید تا به سمت کالاهای مرتبط با حجاب گرایش یابند و برای پوشش خود از این نوع پوشاک استفاده کنند و لذا با بهره‌گیری از مد با پدیده بی‌حجابی که در انتها کانون خانواده‌ها، تشرع، فرهنگ و تدین ما را نشانه گرفته مبارزه کنیم. این موضوع بیماری نیست و یک هجوم فرهنگی است، مقام معظم رهبری بارها و بارها از سالیان دور به بحث تهاجم فرهنگی اشاره فرموده‌اند اما متاسفانه به این موضوع بی‌توجهی شده است و اکنون شاهد پیامدهای بی‌توجهی به تهاجم فرهنگی هستیم.

* تسهیل خرید اینترنتی پوشاک عفیفانه/ توزیع چادر با قیمت مناسب در یکی از فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای (اتکا)

حسن پور: اجازه بدهید این میان من موضوع را عرض کنم، یکی از اقداماتی که ما در حال انجام آن هستیم عرضه پوشاک حجاب از طریق فروشگاه‌های اینترنتی است، بنابراین در این رابطه با رئیس اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی کشور نیز مذاکراتی انجام شده و از آنها خواسته‌ایم تا سایت‌های مربوط به عرضه پوشاک عفیفانه را معرفی کنند لذا با معرفی این سایت‌ها خرید اینترنتی پوشاک عفیفانه نیز برای متقاضیان آسان‌تر می‌شود.

در زمینه فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای نیز با مسئولان این فروشگاه‌ها به توافقاتی رسیده‌ایم تا در کنار سایر اقلام و کالاهای موجود در فروشگاه‌ها بخشی برای عرضه پوشاک مرتبط با حجاب در نظر گرفته شود تا در صورتی که خانواده‌ای برای خرید به فروشگاه‌های بزرگ مراجعه می‌کنند بتوانند حتما کالای مورد نظر خود را از این فروشگاه‌ها تهیه کنند، در حال حاضر نیز در یکی از فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای (اتکا) توزیع چادر به قیمت مناسب در حال انجام است.

همچنین ما شروع کرده‌ایم به شناسایی واحدهای صنفی عرضه کننده کالاهای مرتبط با حجاب که در حال حاضر حدود 50 واحد صنفی را شناسایی کرده‌ایم و در یکی از سایت‌های مربوط به مد این واحدهای صنفی را معرفی می‌کنیم این کار علاوه بر اقدامی است که در خصوص سکوهای فروش انجام داده‌ایم در زمینه سکوهای فروش در تلاش هستیم تا پایان سال 100 سکوی فروش کالاهای مرتبط با حجاب را راه‌اندازی کنیم و امیدواریم که به این مهم دست یابیم.

* زیست عفیفانه هم باید در مورد پوشش بانوان باشد و هم ‌پوشش آقایان‌

نکته‌ای که در اینجا باید به آن تاکید کنم این است که موضوع عفاف فقط مربوط به بانوان نیست، ‌ما آنقدر به موضوع پوشش خانم‌ها اهمیت داده‌ایم که از پوشش عفیفانه آقایان غافل شده‌ایم و متأسفانه برخی از آقایان جوان به این موضوع توجهی نمی‌کنند بنابراین در مجموع ما در بحث زیست عفیفانه هم باید به پوشش بانوان و هم باید به پوشش آقایان توجه داشته باشیم و از آن غفلت نکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *