پورابراهیمی
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

دولت 600 همت به نظام بانکی بدهی دارد

دولت 600 همت بدهی به نظام بانکی دارد که در صورت پرداخت قدرت وام‌دهی بانک‌ها افزایش پیدا می‌کند

تصویر روز ـ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد: دولت حدود 600 همت بدهی به نظام بانکی دارد که در صورت پرداخت قدرت وام‌دهی بانک‌ها افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا پور ابراهیمی داورانی با بیان این مطلب در نشست خبری درباره سیاست انقباضی بانک‌ها در پرداخت گفت: ابتدا باید بررسی کرد که چرا قدرت وام دهی بانک‌ها کم شده است یک دلیل آن ناشی از این است که دولت بدهکارترین عنصر نظام اقتصادی به بانک‌هاست.

به گفته وی دولت حدود 600 همت بدهی به نظام بانکی دارد که در صورت پرداخت قدرت وام‌دهی بانک‌ها افزایش پیدا می‌کند. در همین راستا مدت‌هاست که موضوع افزایش سرمایه مطرح است چون کفایت سرمایه بانک‌ها به کمترین حد خود رسیده است.

وی اظهارداشت: امسال برای اولین بار دو بانک سپه و ملی حدود 50 همت افزایش سرمایه داشته که آن هم از طریق انتشار اوراق بوده اگر همین موضوع برای افزایش سرمایه سایر بانک‌ها در نظر گرفته شود، قدرت پرداخت تسهیلات آنها هم افزایش پیدا می‌کند و دیگر شاهد سیاست انقباضی نخواهیم بود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: دولت نقدینگی ندارد اما بدون دارایی نیست و دارای منابع است اما این دارایی هم اکنون نتوانسته مشکل نقدینگی دولت را حل کند. همچون فرد متمکنی که امکانات زیادی دارد اما نمی‌تواند هزینه 50 میلیونی درمانی فرزندش را بپردازد؛ پس دولت ندار نیست.

وی افزود: در این بین بعضا در مجلس شورای اسلامی نیز مصوباتی داشتیم که باعث شده میزان تسهیلات پیش بینی شده از میزان قدرت وام دهی بانک‌ها هم بیشتر شود لذا در مصوبات آتی باید به این مهم اشاره کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *