جیک سالیوان

آمریکا: کارها طبق تفاهم با ایران پیش می رود

«جیک سالیوان» : تمام امور مربوط به تفاهم اخیر با ایران در جریان است

_ مشاور امنیت ملی آمریکا درباره تفاهم اخیر با جمهوری اسلامی ایران در خصوص تبادل چند زندانی ایرانی با چند جاسوس آمریکایی و آزادسازی بخشی از دارایی ایران گفت.

به گزارش فارس، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد، تمام امور مربوط به تفاهم اخیر با ایران (در خصوص آزادی چند جاسوس آمریکایی و آزادسازی بخشی از دارایی ایران در دیگر کشورها) در جریان است.

روز ۱۹ مردادماه منابع خبری از تفاهمی جدید میان ایران و آمریکا خبر دادند که شامل مبادله زندانی میان جمهوری اسلامی ایران و آمریکاست. روزنامه نیویورک‌تایمز، به عنوان اولین رسانه‌ای که این خبر را منتشر کرد گزارش داده بود پنج زندانی آمریکایی در ازای آزادی ایرانی‌هایی که به دلیل نقض تحریم‌ها مجرم شناخته شده‌اند از زندان آزاد خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، «فکر می‌کنم کارها طبق تفاهمی که با ایران کردیم، در جریان است. جدول زمان‌بندی شده‌ دقیقی ندارم که به شما اعلام کنم چون هنوز گامهایی هست که الان نباید اعلام شود. فکر می‌کنم این [تفاهم] هنوز پا بر جاست».

روز سه‌شنبه همچنین قطر که میانجی است، در این خصوص اعلام کرد که توافق تقریبا وارد مرحله اجرایی شده است. ماجد الانصاری سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه قطر گفت، تماسها بین طرفین همچنان در جریان است.

الانصاری گفت، توافق تبادل زندانیان که قطر در آن نقش میانجی را ایفا کرد، اجرایی شده، ولی هنوز زود است که درباره محل تبادل و اینکه آیا در دوحه صورت خواهد گرفت یا خیر یا واریز پولهای بلوکه شده ایران به بانکهای قطر سخن بگوییم.

هفته گذشته تهران اعلام کرد که مبلغی که از اموال ایران در بانکهای کره جنوبی بود به بانکهای سوئیس منتقل شده است. طبق گزارشها قرار است شش میلیارد دلار از پول ایران که در کره جنوبی و تحت فشار آمریکا چند سال بلوکه شده بود، به قطر منتقل شود و ایران در امور غیر تحریمی از آن استفاده کند.

پیشتر، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم درباره روند مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا گفته بود، «بازه زمانی مشخص در این ارتباط از سوی مقامات ذیربط ایران اعلام شده بود. حداکثر بازه زمانی برای این کار حدودا تا سقف دو ماه بود و توافق بین دو طرف شکل گرفت و روند اجرایی در مسیر توافق در حال پیشرفت است. گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای یا اظهارنظرها در این خصوص خیلی محل اعتبار و توجه نیست».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *