پاسپورت

فهرست معتبرترین گذرنامه‌های جهان

ژاپن پس از پنج سال جایگاه معتبرترین پاسپورت جهان را از دست داد تا این عنوان به سنگاپور برسد

تصویر روز ـ آخرین رتبه‌بندی معتبرترین گذرنامه‌های جهان در سال ۲۰۲۳ در حالی اعلام شد که صاحب جایگاه نخست این رتبه‌بندی برای اولین بار طی پنج سال اخیر تغییر کرد.

به گزارش یورو نیوز ، ژاپن پس از پنج سال جایگاه معتبرترین پاسپورت جهان را از دست داد تا این عنوان به سنگاپور برسد. رده‌بندی گذرنامه‌های جهان هر سه ماه یک بار براساس شاخص «هِنلی» صورت می‌گیرد. صاحبان گذرنامه سنگاپور می‌توانند بدون دریافت روادید به ۱۹۲ مقصد از مجموع ۲۲۷ مقصد ممکن در سطح جهان سفر کنند.

ژاپن از جایگاه اول به رتبه سوم رده‌بندی سقوط کرده است. این در حالی است که سه کشور اروپایی یعنی آلمان، ایتالیا و اسپانیا به طور مشترک در جایگاه دوم قرار دارند. دارندگان پاسپورت این سه کشور می‌توانند بدون دریافت ویزا به ۱۹۰ مقصد سفر کنند.

میزان اعتبار گذرنامه‌ها چگونه مشخص می‌شود؟

شاخص «هِنلی» هر سه ماه یک بار فهرست معتبرترین گذرنامه‌های جهان را به روزرسانی می‌کند. میزان اعتبار گذرنامه‌ها با امکان سفر صاحبان پاسپورت‌ها به کشورهای مختلف بدون نیاز به دریافت ویزا مشخص می‌شود.

شرکت مشاوره‌ای «هنلی و شرکا» مستقر در لندن برای اعلام فهرست معتبرترین گذرنامه‌های جهان از داده‌های انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی استفاده می‌کند.

سابقه اعلام فهرست از سوی این شرکت به ۱۸ سال پیش می‌رسد. هر کشور در صورتی که شهروندانش بتوانند بدون دریافت ویزا به یکی از مقاصد بین‌المللی سفر کنند یک امتیاز دریافت می‌کند.

فهرست معتبرترین گذرنامه‌های جهان

همانطور که پیش از این اشاره شد سنگاپور هم‌اکنون جایگاه نخست را در فهرست معتبرترین گذرنامه‌های جهان در اختیار دارد. فهرست معتبرترین پاسپورت‌های جهان پس از این کشور به این شرح است:

۲-آلمان، ایتالیا و اسپانیا

۳-ژاپن، اتریش، فنلاند، فرانسه، لوکزامبورگ، کره‌جنوبی و سوئد

۴-دانمارک، ایرلند، هلند و بریتانیا

۵-بلژیک، جمهوری چک، مالت، نیوزیلند، نروژ، پرتغال و سوئیس

۶-استرالیا، مجارستان و لهستان

۷-کانادا و یونان

۸-لیتوانی و آمریکا

۹-لتونی، اسلوواکی و اسلوونی

۱۰-استونی و ایسلند

کم‌اعتبارترین گذرنامه‌های جهان

افغانستان همچون فهرست قبلی همچنان در قعر جدول رده‌بندی معتبرترین گذرنامه‌های جهان قرار دارد. صحبان پاسپورت افغانستان تنها می‌توانند به ۲۷ مقصد بین‌المللی بدون نیاز به دریافت روادید سفر کنند.

عراق و سوریه پس از افغانستان کم‌اعتبارترین گذرنامه‌ها را دارند. پس از این کشورها به ترتیب پاکستان، یمن و سومالی، فلسطین و نپال، کره‌شمالی، بنگلادش، لیبی و سریلانکا و کوزوو قرار دارند.

گفتنی است ایران در جایگاه نود و سوم رده‌بندی معتبرترین گذرنامه‌های جهان قرار دارد. دارندگان گذرنامه ایرانی می‌توانند بدون دریافت ویزا به ۴۴ مقصد بین‌المللی سفر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *