بیکاری

۴۰ درصد بیكاران فارغ التحصیلان دانشگاه هستند

قاسم رستم پور: آمار شركت كنندگان آزمون های استخدامی نگران كننده است

تصویر روز _ دلیل اصلی عدم استفاده بیكاران از فرصت های شغلی تفاوت تحصیلات با فرصت های شغلی موجود در بازار كار است.

قاسم رستم پور مدیركل نظارت و هماهنگی اشتغال و كارآفرینی وزارت كار در گفتگو با برنامه «روزی نو» رادیو اقتصاد اظهار داشت: امار شركت كنندگان آزمون های استخدامی نگران كننده است؛۵۴۰ هزار ثبت نام در آزمون تربیت معلم و ۹۰هزار برای دستگاه های اجرایی كه این مساله به دلیل تمایل شدید استخدام فارغ التحصیلان در دستگاه های دولتی است.

رستم پور با تاكید بر اینكه بار اشتغال كشور بر دوش بخش خصوصی است افزود: ۴۰درصد از بیكاران را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشكیل می دهند و این در حالی است كه همیشه كارآفرینان در خط مقدم اشتغال زایی كشور قرار داشتند.

وی گفت: دولت بسته های سیاستی فعالی در حوزه بازار كار درنظر گرفته كه علیرغم تسهیلاتی كه به كارآفرینان ارائه می دهد، با نرخ های ترجیحی در قالب تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۲ كه برآوردش حدود ۱۰۰هزار میلیارد تومان است تسهیلات ارزان قیمت به كارآفرینان پرداخت می شود.

رستم پور در ادامه بیان داشت: در سیاست های فعال دولت، كمك های بلاعوض و خارج از تسهیلات برای كارآفرینانی كه فارغ التحصیلان دانشگاهی را در بنگاه های اقتصادی خود جذب كنند دیده شده است.

مدیركل نظارت و هماهنگی اشتغال و كارآفرینی وزارت كار تصریح كرد: در فرایند جذب اعتبارات بودجه ایی، دولت به ازای جذب و استخدام فارغ التحصیلان دانشگاهی در بنگاه های اقتصادی بین ۳تا۵ سال حق بیمه سهم كارفرما را پرداخت می كند و تسهیلات ارزان قیمت ۴درصدی برای نهادهای حمایتی كه مددجویان كمیته امداد یا بهزیستی را به كارگیری كنند تا سقف ۱۵۰میلیون تسهیلات در نظر گرفته است.

رستم پور با معرفی سامانه جستجوی شغل در وزارت كار افراد متقاضی و كارفرمایان نیروی كار مطابق قانون كار گفت: از ۱۷۵ هزار فرصت شغلی ثبت شده تنها ۱۵هزار نفر به كارگرفته شدند كه دلیل اصلی آن تفاوت تحصیلات با فرصت های شغلی موجود در بازار كار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *