تولید

گردش مالی صنعت لوازم‌ خانگی سالانه ۶ میلیارد دلار است

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی:‌متاسفانه دولت صندوق خودش را از صندوق تولیدکننده جدا می‌بیند

🔴فاضلی‌نیا: دولت با یک مصاحبه بازار را در شوک مضاعف فرو می‌برد!!!

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: دولت صندوق خودش را از صندوق تولیدکننده جدا می‌کند و واردات اسم رمز به تعطیلی کشاندن تولید ملی است که برخی از آن هوشمندانه استفاده و برخی از سر کم‌توجهی لقلقه زبان می‌کنند.

 امید فاضلی‌نیا با بیان مطلب فوق، افزود: قطعا صحبت از واردات نیاز به بررسی بیشتر دارد، هر ساله حدود ۶میلیارد دلار گردش مالی صنعت لوازم‌خانگی است، اما زمانی که ما نمی‌توانیم ۲۵درصد ارزبری را تأمین کنیم چگونه می‌توانیم پول آن را تأمین کنیم؟ شاید سخن وزیر بصورت هیجانی بیان شده، چرا که برخی مصاحبه‌ها و گفته‌ها بیشتر شعارهای پوپولیستی برای اقناع‌کردن افکار عمومی است تا اینکه جنبه عملیاتی داشته باشد.

وی تاکید کرد: اینکه می‌گویند واردات را ممنوع کردیم، سال1397 خارجی‌ها بعد از تحریم‌های ترامپ و خروج از برجام، خودشان از کشور رفته بودند و در اواخر سال1397 که بحث ممنوعیت مطرح شد، اساسا شرکت‌های سامسونگ و ال‌جی از ایران خارج شده بودند، بنابراین برخی آدرس غلط می‌دهند.

فاضلی نیا تصریح کرد: در صنعت لوازم‌خانگی ایران که بصورت مستقل از دولت اداره می‌شود، حدود 13هزار نفر اشتغال دارند، آیا دولت پس از واردات، توان جذب این میزان نیروی انسانی را دارد؟ این بحران امنیتی است و باعث خروج سرمایه از کشور و باعث تضعیف اقتصاد ملی خواهد شد، بر این اساس مسئولان باید بیشتر در صحبت‌های خود تفکر کنند، اکنون که دوره رکود است بجای اینکه دولت با تامین نقدیگی و اعطای تسهیلات تحریک تقاضا کند، با مصاحبه‌ای بازار را در شوک مضاعف فرو می‌برند و آثارش را به تولیدکنندگان می‌رسانند.

وی با تطبیق شرایط تحریمی ایران با شرایط تحریمی کشور روسیه گفت: تولیدکنندگان خارجی در روسیه‌ سرمایه‌گذاری کرده بودند و با تحریم آمریکا، کارخانه‌های خود را رها و از روسیه رفتند، اما در ایران حتی کارخانه‌ای نداشتند و قبل از ارسال محصولات پولشان را دریافت کرده بودند، بنابراین باید از سابقه تاریخی موضوعات درس بگیریم و نباید از یک سوراخ دوباره گزیده شویم.

وی افزود: هم اکنون میانگین تخصیص ارز در کشور بین ۷۰ تا ۸۰روز است، درصورتی‌که در این مدت نه‌تنها برای تأمین سرمایه در گردش، سرمایه‌ای به صاحب‌ بنگاه‌های تولیدی نمیدهند؛ بلکه حدود ۷۰روز تأمین ارز به طول میکشد.

فاضلی نیا اضافه کرد: این مسئله در حالی است که این صنعت اکنون ۲۵درصد ارزبری دارد، یعنی ۷۵درصد به‌صورت میانگین داخلی‌سازی شده و در شرایط امروز کشور همان ۲۵درصد را نمیتوانند تأمین ارز کنند و با این حال شعار واردات می‌دهند.

وی ادامه داد: متاسفانه دولت صندوق خودش را از صندوق تولیدکننده جدا می‌بیند، اگر شعار سال مهار تورم و رشد تولید است، دولت باید سبد بخش خصوصی را مانند سبد خودش ببیند، اگر قرار است مهار تورم رخ دهد باید دولت بجای افزایش هزینه‌های جاری، مدیریت منابع و هزینه‌ها را انجام دهد، نه اینکه آنها را از محل بخش خصوصی جبران کند و در مواجه با مردم بگوید ما  نمی‌گذاریم قیمت‌ها افزایش پیدا کند.

فاضلی‌نیا تصریح کرد: در سال1400 حدود 57درصد حقوق کارگر افزایش پیدا کرد و حقوق کارمندان که دولت باید پرداخت کند 10درصد افزایش پیدا کرد، قطعا میان هزینه‌های دولتی و بخش خصوصی تفاوت است، همچنین در سال1402 حقوق کارمند 6درصد و کارگر 27درصد افزایش داشته است.

فاضلی نیا تاکید کرد: لازم است مدیران کشور کتاب «هنر تحریم‌ها» نوشته «ریچارد نفیو» را یکبار مفهومی بخوانند، در این کتاب به مبنای سیاست‌ها و تحریم‌های فلج‌کننده آمریکا اشاره شده و یعنی نقشه راه تحریم‌ها آورده شده است. «ریچارد نفیو» پدر و معمار تحریم‌های آمریکا علیه ایران است که میگوید صنایع ایران را تحریم کنید و کالا به آنها ندهید که در تنگنا باشند، اگر دیدید در آن شرایط توانستند صنعت خود را داخلی‌سازی کنند و مستقل شوند به سمت صادرات کالا هجوم بیاورید تا صنعت آنها را فلج کنید؛ چون میواند صنعت ما وابسته است و تکنولوژی در آن اتفاق نیفتاده، اول عرضه را می‌گیرند و بعد اگر مستقل شدیم کالاهای خود را صادر میکنند؛ یعنی ترویج واردات در این شرایط عمل به نقشه راه «ریچارد نفیو» است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *